• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdynia zaprasza na literacką ucztę - Festiwal Miasto Słowa 2022

23 sierpnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Podczas Festiwalu Miasto Słowa po raz 17. zostanie przyznana Nagroda Literacka Gdynia. Podczas Festiwalu Miasto Słowa po raz 17. zostanie przyznana Nagroda Literacka Gdynia.

Nadeszła kolejna edycja gdyńskiego święta współczesnej literatury polskiej. Między 24 a 28 sierpnia odbędzie się Festiwal Miasto Słowa 2022, który przyciągnie wielu znakomitych gości, a jego kulminacją będzie ogłoszenie - już po raz 17. - laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA

.

Czy weźmiesz udział , w którymś z festiwalowych wydarzeń?

O swoich najnowszych książkach porozmawiają między innymi: Dorota Masłowska, Michał Witkowski, Wit Szostak, Sylwia Chutnik czy Anna Gacek. Jak co roku, Festiwal Miasto Słowa zaprosi na przegląd ważnych pozycji i obiecujących debiutów oraz podpowie, na które z dziejących się w rodzimej literaturze zjawisk i poruszanych tematów warto zwrócić uwagę.

Pięć dni wokół literaturyFestiwal Miasto Słowa rozpocznie się w środę, 24 sierpnia. Literacko-społeczno-polityczne dyskursy będą się odbywać w Muzeum Miasta Gdyni.

 • Pięciodniowy program Festiwalu Miasto Słowa jest bardzo intensywny.
 • Pięciodniowy program Festiwalu Miasto Słowa jest bardzo intensywny.
 • Pięciodniowy program Festiwalu Miasto Słowa jest bardzo intensywny.
 • Pięciodniowy program Festiwalu Miasto Słowa jest bardzo intensywny.
 • Pięciodniowy program Festiwalu Miasto Słowa jest bardzo intensywny.
 • Pięciodniowy program Festiwalu Miasto Słowa jest bardzo intensywny.

Dwa pierwsze festiwalowe dni to głównie rozmowy z autorkami i autorami nominowanymi do 17. edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. To jedna z najważniejszych polskich nagród literackich, która honoruje twórców w czterech równorzędnych kategoriach: eseju, poezji, prozie i przekładzie. Zwycięzcy, oprócz pamiątkowych statuetek - Literackich Kostek - otrzymają nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Gdyni.

W cieniu wojnyJako że gdyńskie święto literatury organizowane jest w tym roku w cieniu tragedii wojennych zza naszej wschodniej granicy, w jego programie nie mogło zabraknąć spotkań nawiązujących do tych wydarzeń. CO Z TĄ ROSJĄ? to pytanie tytułowe spotkania 24 sierpnia z Andrzejem Chwalbą i
Jędrzejem Morawieckim. Nikt chyba nie zna odpowiedzi, bowiem nikt nie ma dostępu do informacji, które pozwoliłyby na tworzenie wiarygodnych scenariuszy tego, co na Wschodzie może się wydarzyć. Jedyne, co nam pozostaje, to przyglądanie się rosyjskiej przeszłości - tej odległej i tej całkiem niedawnej.

Codzienność w literackim odbiciu i wyzwaniaFestiwal Miasto Słowa skupia też uwagę na przepuszczonej przez specyficzne literackie filtry - najbliższej codzienności. Próbę analizy zmieniającego się w ciągu ostatnich dekad świata czynioną za pośrednictwem swoich najnowszych książek przeprowadzą Dorota Masłowska ("Bowie w Warszawie") i Roch Sulima ("Powidoki codzienności"). A czy zwyczajne życie jest jeszcze w tych czasach w ogóle możliwe? Może chociaż w literaturze? Podczas spotkania "Niesielankowe debiuty" Monika Ochędowska spyta o to świetnie zapowiadających się autorów Sebastiana Nowaka ("Powszednia historia") i Małgorzatę Żarów ("Zaklinanie węży w gorące wieczory"). Zaś autorka wydanej w tym roku pozycji "Mam nadzieję" Katarzyna Czajka-Kominiarczuk i psycholożka Ewa Woydyłło w rozmowie z Michałem Cichym szukać będą sposobów na odnajdywanie siebie.

Wokół analizy trudnych wyzwań teraźniejszości krążyć będzie cykl spotkań odbywający się pod hasłem "Wszystko jest filozofią 2.2". A w nim prezentacja raportu "Społeczne skutki pandemii" opracowanego przez Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk oraz dyskusja pt. "Czy nauka i religia wchodzą w nieunikniony konflikt?".

Pisanie i czytanieGdyński festiwal literacki to również wydarzenia, podczas których szkło powiększające przyłożone będzie do procesów związanych z pisarstwem, tworzeniem, czytelnictwem. Taka będzie m.in. rozmowa "Dojrzewanie w słowie", gdzie spotkają się Agnieszka Wolny-Hamkało i Wit Szostak, autor chyba najbardziej zaskakującej pod względem formy książki tego roku ("Szczelinami"). O sile i konieczności lektury porozmawiają też powieściopisarka Inga Iwasiów i poetka Joanna Mueller. Zaś o sensie ponownych przekładów klasyki literatury podczas spotkania "Anne ze Szczytów i inne Fizie" dyskutować będzie grono znamienitych tłumaczy: Anna Bańkowska, Kaja Gucio i Jerzy Jarniewicz.

Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowanych jest 20 twórców w czterech kategoriach. Do Nagrody Literackiej Gdynia nominowanych jest 20 twórców w czterech kategoriach.

PremieryNa Festiwalu swoją premierę będzie miał najnowszy kryminał Michała Witkowskiego - "Tango". O najmroczniejszej z dotychczasowych jego książek autor porozmawia z Agnieszką Szydłowską. Nie można pominąć też spotkania z dziennikarką radiową Anną Gacek wokół jej reportażu o ostatniej dekadzie XX wieku w muzyce pt. "Ekstaza. Lata 90. Początek", którą poprowadzi Piotr Metz. Dźwiękowe terytoria eksplorować będzie także Marcin Dymiter (nominowany w tym roku do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej) podczas swojego muzycznego projektu "Soundscape Set - Zwierzęta w Mieście". Z kolei o tym, jak dogadać się i pokojowo współistnieć z coraz bardziej bezbronnymi wobec postępującej ekspansji człowieka zwierzętami, podczas rozmowy "Dzicy w mieście" opowiedzą biolodzy i autorzy Paweł Pstrokoński i Adam Zbyryt.

Do kobiet i do dziewczynekWażną gościnią festiwalu będzie w tym roku Sylwia Chutnik. Pisarka weźmie udział w dwóch wydarzeniach. Podczas pierwszego z nich, pt. "O matko jedyna! O końcu patriarchatu i nie tylko" opowie o swojej najnowszej powieści "Tyłem do kierunku jazdy", a towarzyszyć jej będzie Agnieszka Szpila (autorka zeszłorocznej "Heksy"). Siła siostrzeńskich więzi, moc literackiej swady, humor i zadziorność gwarantowane. Drugie spotkanie z Sylwią Chutnik, "Poczet buntowniczek polskich", kierowane będzie do najmłodszej publiczności - nie tylko dziewczynek! Tak samo zresztą, jak rozmowa z Klaudią Kozińską i Małgorzatą Ruszkowską, autorkami niezwykłego przewodnika "Dobra nasza! Polska - przewodnik dla dzieci", wydanego jak zwykle w spektakularny sposób przez wydawnictwo Dwie Siostry.

Literackie KostkiJak co roku, kulminacyjnym momentem festiwalu będzie uroczysta gala, podczas której poznamy Laureatów Nagrody Literackiej GDYNIA 2022. Wręczenie Nagród odbędzie się w piątek, 26 sierpnia, w gdyńskim Muzeum Emigracji. Spotkanie z Laureatami Literackich Kostek odbędzie się dzień później, 27 sierpni,a o godz. 16, w Muzeum Miasta Gdyni.

Festiwal także onlineZdecydowana większość spotkań festiwalowych dostępna będzie online na Facebooku Nagrody Literackiej GDYNIA. Gala wręczenia nagród będzie transmitowana również na żywo w Muzeum Miasta Gdyni. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.nagrodaliterackagdynia.pl.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Festiwal Miasto Słowa 2022 (1 opinia)

(1 opinia)
festiwal sztuki, spotkanie

Miejsca

Zobacz także

 

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury "Literacki Sopot" miałaby się odbyć w sierpniu tego roku?

 

Najczęściej czytane