• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Jesienne spotkania z lauretami NLG 2010: Cztery niezwykłe spotkania

Wydarzenie w ramach

lip 30

wtorek, godz. 18:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
CZTERY NIEZWYKŁE SPOTKANIA

Do Gdyni zawitają cztery wyjątkowe osobowości, które zostały w tym roku nagrodzone za swoje znakomite książki. Czekają nas zatem cztery nadzwyczajne dyskusje... A wszystko to w ramach Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia.

Cykl czterech spotkań odbędzie się w dniach 27-30 października br. w Bohema Jazz Club. Jako pierwsza pojawi się w Trójmieście Małgorzata Szejnert - niezwykle ceniona w Gdyni czołowa autorka polskiego reportażu, laureatka Nagrody Osobnej "Gdyni" za książkę "Wyspa klucz", traktującej o losach emigrantów. W tym kontekście będzie też, przy okazji, sposobność, aby odnieść się do historii polskiej diaspory i projektu utworzenia w Gdyni Muzeum Emigracji, którego pisarka jest zdeklarowanym sprzymierzeńcem. Rozmowę poprowadzi Marta Fox.

Dwa dni później (29 października) nastąpi szczególny wieczór poetycki. Tegorocznej laureatce Justynie Bargielskiej towarzyszyć będzie laureat "Gdyni" z 2007 roku - Wojciech Bonowicz. Ponadto poetka planuje "przywieźć" ze sobą swój debiut prozatorski - "Obsoletki, obsoletki". Premiera książki, która będzie opublikowana nakładem wydawnictwa Czarne, nastąpi dokładnie w dniu spotkania (!).

W sobotę, 30 października, przewidziano aż dwa następujące po sobie spotkania. Najpierw wywołane zostaną "Ciała Sienkiewicza", esej, który po przyznaniu Nagrody Literackiej Gdynia jest dodrukowywany przez wydawcę. To analiza twórczości polskiego klasyka pod kątem zupełnie - wydaje się - nieoczekiwanym, czyli przemocy i erotyki. Inne oblicze Sienkiewicza przybliżą autor książki Ryszard Koziołek oraz znany dziennikarz i publicysta Jacek Żakowski.

Chwilę później także będzie mowa o prozie, ale już współczesnej. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, podczas Festiwalu "Literaturomanie", Andrzej Stasiuk zaprosił do wciągającej dyskusji Jurija Andruchowycza. Tym razem role się odwrócą. To ukraiński pisarz poprowadzi spotkanie z gdyńskim laureatem, który również dopiero co wydał swoją kolejną książkę.

Program Jesiennych Spotkań z Laureatami Nagrody Literackiej Gdynia 2010:

27 października, 19:30
MAŁGORZATA SZEJNERT
prowadzi: MARTA FOX

29 października, 20:00
JUSTYNA BARGIELSKA
prowadzi: WOJCIECH BONOWICZ

30 października, 19:00
RYSZARD KOZIOŁEK
prowadzi: JACEK ŻAKOWSKI

30 października, 21:00
ANDRZEJ STASIUK
prowadzi: JURIJ ANDRUCHOWYCZ

miejsce: Bohema Jazz Club, Gdynia, ul. Waszyngtona 21

Gospodarzem spotkań będzie Michał Chaciński (TVP Kultura).

O oprawę muzyczną zadbają: Maciej Łyszkiewicz, Maciej Dombrowski, Tomasz Przyborowicz, Robert Jakubiec.

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

W 2015 r. oficjalnie otwarto: