• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Dorota Walentynowicz „BAJKI”

27 kwietnia - 2 czerwca 2024, godz. 10:00 - 15:00

Gdynia,
Wstęp wolny
Dorota Walentynowicz „BAJKI” - pokaz animacji i wystawa fotografii

W poniedziałek, 23 sierpnia o godz. 18 w galerii Żak odbędzie się interaktywny pokaz animacji połączony z otwarciem wystawy fotograficznej. Autorką całości jest Dorota Walentynowicz, świeżo upieczona absolwentka magisterskich studiów fotograficznych na ASP w Poznaniu. Wystawa zrealizowana została przy wsparciu środków ze Stypendium Kulturalnego Miasta Gdanska.

Zarówno filmy jak i fotografie powstały w oparciu o wybrane baśnie braci Grimm. Część fotograficzną stanowi 10 prac w formie plakatów. Znane powszechnie bajki poddane zostały przez autorkę brutalnej analizie psychologicznej, w wyniku której Jaś wraz z Małgosią, Śnieżka i Śpiąca Królewna doświadczyli metaforycznego rozpadu osobowości. Ten zabieg pozwolił autorce wyskrobać spod ludowej metafory prostą i często brutalną istotę zawartego w bajkach przekazu. Magiczna owa kwintesencja przedstawiona została następnie w formie graficznej, z wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla sztuki plakatu - mocnych barw i wyrazistego ujęcia przedmiotu.

Poszczególne prace z tej serii były do tej pory prezentowane na wystawach "Odosobnienie" w galerii Okno w Słubicach i na wystawie "Excerpta" w galerii Oko w Krakowie oraz na Warszawskim Festiwalu Fotografii Artystycznej.

Ta wystawa różni się od pozostałych, wpisanych w program Warszawskiego Festiwalu Fotografii Artystycznej: zdjęć użyto w projektach plakatów. Autorką jest Dorota Walentynowicz, dyplomantka Wydziału Komunikacji Multimedialnej poznańskiej ASP. W Galerii Ateneum Młodych pokazuje tuzin plakatów i tyleż animowanych komputerowo filmów, wszystkie na kanwie bajek braci Grimm. Wybrała opowieści, których bohaterami są zwykli ludzie, obcujący z magią i czarami. Interaktywna projekcja pozwala widzom samodzielnie pokierować rozwojem akcji. Brawa za pomysł, a za plakaty gratulacje. Afisze nie podpowiadają wydarzeń, luźno kojarzą się z treścią baśni. Przede wszystkim odzwierciedlają dziecięcą wyobraźnię. Maluchy lubią makabrę, co podkreśla Walentynowicz. Dwie związane tłuste łapki, wyciągnięte w kierunku piernikowego serca - to oczywiście "Jaś i Małgosia". "Śpiąca królewna" roni spod sztucznej rzęsy krwawą łzę, a pantofelek "Kopciuszka" nurza się w kałuży krwi. Trafione. Rzeczpospolita, 9.03.2005

Drugą część prezentacji stanowi 12 krótkich filmów wykonanych techniką komputerowej animacji fotograficznej. Jest to zbiór dość zaskakujących historii, które dla większości widzów będą miały posmak nowości, gdyż historyjki są to mało znane, a przy tym w większości makabryczne. Aż dziw bierze, że znalazły się w zbiorze baśni dla dzieci. Roi się tu od diabłów, czarownic i świętych, a wszystko ujęte w bardzo estetyczną i często zabawną formę animowanej przypowieści. Prezentacja opiera się na zasadzie interakcji, tak że widzowie mieć będą możliwość samodzielnego wyboru toku projekcji.

(Praca stanowi dyplom magisterski realizowany przez autorkę w pracowni fotografii komputerowej Zaocznego Studium Fotografii na ASP w Poznaniu pod opieką artystyczną Zbyszka Trzeciakowskiego.)

Opinie

Sprawdź się

W 1994 doszło w Gdańsku do wypadku autobusu, w którym zginęły 32 osoby. W której dzielnicy doszło do katastrofy?