• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Czytaj niebezpiecznie. Spotkanie trzecie

To już trzecie spotkanie zainspirowane esejami Azar Nafisi, podczas którego badać będziemy możliwości literatury fikcjonalnej wobec doświadczania wojny. Tyle zostało napisane, czas zabrać się za czytanie, czas zmierzyć się z tym, czego jeszcze nie wiem, czego jeszcze nie wiemy, co będzie dla nas wysiłkiem, co nas naruszy, poruszy, otworzy, pchnie ku zmianie, ku sojuszom wychodzącym daleko poza czytelnię, choć na dyskusji o lekturach budowanych.

cze 26

środa, godz. 17:30 - 19:00

Gdańsk, ul. Toruńska 1
Wstęp wolny
Tym razem ryzyko niebezpiecznej lektury podejmiemy wraz z Anną Łazar i Iwoną Boruszkowską. Rozmowę poprowadzi Anna Marchewka.

Literatura nie zbawia, nie daje gwarancji na ratunek czy rozwiązanie kłopotów. Czytanie bywa działaniem wysokiego ryzyka, bo odzierać może ze złudzeń, zmuszać może do dostrzegania tego, co miałoby się ochotę przeoczyć, może budzić niepokój, smutek czy nawet rozpacz, zwłaszcza w czasach, gdy od ponad dwóch lat docierają do nas obrazy i treści wojenne, na które brakuje nam języka.
Podczas naszego trzeciego spróbujemy połączyć prozę, poezję i eseje, które powstawały w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Podstawą rozmowy będą: A pamiętasz, mamo? oraz Nie boli Kateryny Babkiny z jej wierszami w przekładzie Bohdana Zadury, antologia Końca świata nie będzie w przekładzie Tomasza Pierzchały i pod redakcją Krzysztofa Śliwki oraz eseje Wiry Ahejewej W cieniu imperium w przekładzie Iwony Boruszkowskiej i Być gościem w katastrofie Tomasza Szerszenia.

Opinie

Sprawdź się

Jaki tytuł nosi wystawa ERGO Hestii w Muzeum Narodowym w Warszawie?