• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy da się ożywić zajezdnię tramwajową na Dolnym Mieście?

Borys Kossakowski
8 maja 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
W zeszłym roku Fundacja Theatrum Gedanense poświęciła kilka miesięcy i sporo pieniędzy na uporządkowanie hali zajezdni. W zeszłym roku Fundacja Theatrum Gedanense poświęciła kilka miesięcy i sporo pieniędzy na uporządkowanie hali zajezdni.

Zabytkowa zajezdnia tramwajowa na Dolnym Mieście od kilku lat niszczeje nieużywana. Przestrzenią zainteresowała się Fundacja Theatrum Gedanense i Gdański Teatr Szekspirowski, dzięki którym w hali odbędzie się spektakl "Kochankowie z Werony" Williama Szekspira. Czy wydarzenia kulturalne mogłaby częściej witać przy Kurzej? Mogłaby, ale...



Tak mogłaby wyglądać zajezdnia w przyszłości. Projekt Michała Gierszanowa. Tak mogłaby wyglądać zajezdnia w przyszłości. Projekt Michała Gierszanowa.
Wnętrza zajezdni mogłyby posłużyć artystom. Obecnie służą samochodom. Wnętrza zajezdni mogłyby posłużyć artystom. Obecnie służą samochodom.
Mapa rewitalizacji Dolnego Miasta. Zajezdnia znajduje się tam, gdzie widnieje fioletowy trójkąt. Mapa rewitalizacji Dolnego Miasta. Zajezdnia znajduje się tam, gdzie widnieje fioletowy trójkąt.
Opuszczone przestrzenie przemysłowe na całym świecie chętnie przekazywane są artystom. Czasem są to przedsięwzięcia zapierające dech w piersiach (jak Tate Modern w Londynie), czasem skromniejsze, nastawione na rozwój lokalnych artystów, jak np. tereny stoczniowe w Gdańsku. Zajezdnia tramwajowa przy ul. Kurzej od kilku lat służy zaś za... parking.

- Nas fascynują takie miejsca, opuszczone, które dzięki sztuce otrzymują nowe życie - tłumaczy Jacek Głomb z legnickiego Teatru Modrzejewskiej, reżyser spektaklu "Kochankowie z Werony" wystawionego w zajezdni. - Jestem zdania, że zajezdnię przy Kurzej powinno się przekazać kulturze. Każde miasto powinno mieć taką przestrzeń dla aktywności twórczej. Poważnym zaniedbaniem prezydenta Gdańska było odebranie stoczni artystom. Zajezdnia mogłaby spełniać podobną rolę.

Zajezdnia tramwajowa przy ul. Kurzej powinna zostać:

Póki co artyści rezydują na stoczni, ale ich czas wydaje się policzony. Zajezdnia mogłaby stanowić dla nich ciekawą alternatywę. Taka przestrzeń niewątpliwie wzbogaciłaby Dolne Miasto, którego rewitalizacja ruszy w 2012 roku. Bo - wbrew temu, co zapowiadano w 2009 roku - prace nie obejmą budynku zajezdni.

Czy są szanse, aby zajezdnia zyskała nową twarz? Na brak wizji i projektów nie możemy narzekać. Jeden z nich stworzył Michał Gierszanow, o czym pisaliśmy półtora roku temu. Grzegorz Sulikowski, szef referatu rewitalizacji z gdańskiego magistratu zapewniał wtedy, że projekt będzie ciekawym pretekstem do dyskusji o przyszłości tego miejsca. Od tego czasu jednak nic się nie zmieniło. Wydaje się, że na dyskusję o zajezdni zabrakło... pieniędzy.

- Dolne Miasto potrzebuje takiego miejsca - mówi Jerzy Limon, dyrektor Fundacji Theatrum Gedanense, dzięki której w zajezdni wystawiono sztukę Szekspira. - Ale to nie jest taka prosta sprawa, jakby się mogło wydawać. Dla reżyserów kuszące są miejsca nieodkryte, nieograne, opuszczone. Gdyby przeprowadzić tam remont kapitalny, zajezdnia straciłaby wiele uroku. Z drugiej strony, bez inwestycji popadnie w ruinę.

Hala zajezdni ma powierzchnię ponad 1200 m kw., a teren przyległy - 1800 m kw. Koszt wynajmu za metr kwadratowy to odpowiednio: 1,75 zł w przypadku hali i 68 gr w przypadku terenu. Wynajęcie samej hali to koszt około 2200 zł miesięcznie. Instytucje kultury mogą liczyć na rabat sięgający nawet 90 proc.

Sama magia tego miejsca nie zagwarantuje sukcesów artystycznych, ani komercyjnych. Na to miejsce trzeba mieć pomysł i to dobry. W końcu nawet w centrum miasta placówkom kulturalnym nie jest łatwo, a co dopiero w takim miejscu.

- Nie ma na to recepty - podsumowuje Limon. - W Anglii w latach 90. przeprowadzono ogólnonarodowy projekt dofinansowania obiektów kulturalnych z loterii państwowej. Poszło na to mnóstwo pieniędzy, a wiele budynków teraz stoi pustych. Brakuje funduszy i energii, by je jakoś zagospodarować.

Czy zajezdnia ma szansę stać się centrum kulturalnym? Póki co tylko raz do roku - przy okazji spektakli organizowanych przez Fundację Theatrum Gedanense.

Miejsca

Opinie (68) 4 zablokowane

  • Wyburzyć tą ruderę i teren sprzedać pod developerkę

    A za zarobione pieniądze wyremontować ulice na Dolnym Mieście, czy jeszcze nikt w UM na to nie wpadł ???

    • 1 11

  • zajezdnia tramwajowa kurza (1)

    na prawa jezdni puzniej i chodniki a teatr to marzenie dalekiej przyszlosci.

    • 1 3

    • pUzniej to ty zajrzyj do slownika

      • 2 0

  • dolne miasto to piekny zakątek prawdziwego gdanska...tu jest klimat lat wolnego miasta...to się czuje.po zawieruchach wojennych przetrwała ta piękna dzielnica-otoczona przyrodą.jak trzeba byc ślepym ażeby tego nie widzieć!zajezdnia[mój boże -pamiętam jak 8 -ką jezdziło sie do dworca...oj,oj...basen to byłoby super rozwiązanie..ku zadowoleniu wiekrzości a nie tylko teatromanów[którzy!

    • 7 1

  • Dość kombinacji

    Dość kombinacji. Dlaczego zajezdnia ma być oddana artystą. W tej chwili pełni ważną funkcję, czyli parkingu. W projektach rewitalizacyjnych dolnego miasta brakuje tak ważnego elementu jak parking dla mieszkańców. Poza tym wraz z rewitalizacją dzielnicy zmniejszy się ilość miejsc perkingowych na ul. Łąkowej/Wróblej. I co w tedy zrobią mieszkańcy? Gdzie się podzieją. W tej chwili zajednia utrzymywana jest w orginalnym stanie, a brak remontów nie wynika ze złej woli dzierżawcy a braku pieniędzy w budzecie miasta, w końcu jest to mienie komunalne. Propozycja z teatrami jest tylko na chwilę, w końcu na Podwalu przed miejskim będzie budowany teatr szekspirowski. Po co robić prowizorkę na dwa czy trzy lata, skoro i tak artyści przeniosą się do nowego teatru przy podwalu? Dosyć kombinacji i prowizorek

    • 8 2

  • Zabytek

    Poza tym zajezdnia w świetle prawa polskiego jest zabytkiem, i na tak dużą ingerencja w bryłę dudynku nie zgodzi się konserwator, Poza tym kto ma na to wyłożyć piniądzedze miasto? A niby skąd nawet na rewitalizację Dolnego miasta kasę wyciągają od mieszkańców a tylko jej część ma zrefundować Unia Europejska. Jak dla mnie jest to rozmowa o niczym.

    • 7 0

  • zburzyc to ochydztwo i wybudowac basen i korty do tenisa z twarda nawierzchnia ! tyle na temat ! (3)

    • 3 11

    • najpierw sam cos wybuduj a potem burz do woli...nie ty to w 18 wieku stawiałeś..nie ty....takie cacka powinny być chronione od takich co by tylko burzyli!!!!!!!

      • 4 1

    • ja proponuję krematorium
      to takie ludzkie

      • 2 2

    • Od tego są dziewicze tereny. Skoro święcie wierzysz w sukces tej inwestycji, nie ma znaczenia w której dzielnicy

      powstanie. Reklama sama w sobie.

      • 2 0

  • Zajezdnia i inne

    Jestem przeciwny adoptowaniu starych budowli na jakieś inne cele, niż te którym służyły, tym bardziej, jeżeli są to zabytki. Jeżeli nie jest to zabytek i budowla jest nie potrzebna, to należy ją rozebrać i działkę przeznaczyć na nową budowlę.
    W starej zajezdni na Łąkowej i wokół niej należy utworzyć muzeum tramwajów i tramwajarstwa.
    Życzę trochę konstruktywnego myślenia i sukcesów.

    • 7 1

  • Kolejny pomysł z d..y , tragedia

    Dlaczego nie można zrobić w Gdańsku czegoś takiego: www.pixgrove.blogspot.com/2011/04/former-cement-factory-is-now-workplace.html

    • 2 2

  • smae dolne miasto i okolicato urokliwe miejsce-nie ma podobnego w gdansku...i te stare mury,które opowiedziałyby nie jedną historię...kamienice,prawdziwe a nie szklaki,ptactwo nad kanaem i zaby rechczące latem....to są uroki,których nie zanajdziesz nigdzie w mieście!!! a co do zajezdni...nie oblebcie jej tyko szkłem...o zgrozo...ona sama w sobie jest piękna wystarczy odrestałrować...nie umiem inaczej pisać o tej dzielnicy wszak to świat mojego dzieciństwa! jest PIĘKNA!!!!!!!!!

    • 8 0

  • To nie JEDYNE z a n i e d b a n i e tego "GOSpoDARZA"!!! Druga taka niszczeje

    róg Pomorskiej/Grunwaldzkiej! Spóły za łapówy kupują, doprowadzają do ruiny, bo chodzi o PLAC! A'prezydent'? A co tam?-jest jak jest...Później tylko CO ODWAŻNIEJSZY napisze: Poważnym zaniedbaniem prezydenta Gdańska było odebranie stoczni artystom...

    • 6 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jakiej miejscowości nie ma oddziału Muzeum Narodowego w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane