• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Kochankowie z Werony (5 opinii)

spektakl dramatyczny
wystawia:
Gdański Teatr Szekspirowski
data premiery:
6 maja 2011
7.5
4 oceny
Romeo i Julia w międzywojennych Włoszech. Z faszyzmem w tle, który coraz bardziej dochodzi do głosu. Nie wszystko jest tu zgodne z duchem Szekspira, ale problemem tej inscenizacji jest fakt, że zastała mocno naciągnięta do atrakcyjnego przecież pomysłu. Na dodatek strasznie wolne tempo i przeciętne aktorstwo.
Kochankowie z Werony
na motywach "Romea i Julii" Williama Szekspira
przekład: Stanisław Barańczak

Premiera: 6 maja 2011 r. w byłej zajezdni tramwajowej przy ul. Kurzej w Gdańsku oraz 20 maja 2011 r. na Scenie na Nowym Świecie w Legnicy.

Jacek Głomb, reżyser teatralny, twórca jednej z najciekawszych polskich scen - Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, przygotował spektakl oparty na motywach "Romea i Julii" Williama Szekspira, odnoszący się do tematów współczesnych, które - tu i teraz - bolą nas i niepokoją.
Projekt będzie realizowany równolegle w Gdańsku i w Legnicy, wezmą w nim udział mieszkańcy gdańskiego Dolnego Miasta oraz legnickiego Nowego Świata. Prapremiera odbędzie się w Gdańsku 6 maja 2011 w ramach obchodów 447 Urodzin Williama Szekspira organizowanych przez Gdański Teatr Szekspirowski i Fundację Theatrum Gedanense.

Twórcy o spektaklu:
"Kochankowie z Werony" są bardzo radykalną i głęboką trawestacją szekspirowskiego Romea i Julii. Przyczyną dla której czynimy tak daleko idące zmiany dramaturgiczne jest chęć usłyszenia w tym klasycznym dramacie jak najbardziej donośnego głosu Szekspira współczesnego.

Pod podobnymi zresztą auspicjami powstawały poprzednie szekspirowskie inscenizacje teatru legnickiego - "Jak wam się podoba", "Koriolan", "Hamlet", "Portowa opowieść", "Otello" - spektakle prezentowane na festiwalach krajowych i zagranicznych. Zawsze bowiem zależy nam, aby arcydzieła angielskiego mistrza stawały się na naszej scenie wyrazistymi wypowiedziami na temat Polski współczesnej.

"Kochankowie z Werony" opowiadają o społeczności, która znalazła się na progu wojny domowej. Odwieczna niechęć panująca między rodami Capullettich i Montecchich, która w dramacie Szekspira ma przyczynę niejasną i ginącą w pomroce dziejów, u nas zyskuje mocno określoną podstawę ideową: jest światopoglądowym sporem pomiędzy obozem liberałów, a partią religijnych i obyczajowych rygorystów. Obserwujemy tu swoiste zderzenie cywilizacji - jednej: przyzwalającej i hedonistycznej z drugą - represyjnie strzegącą dziedziczonego wzorca kulturowego. W naszej Weronie współistnieć będą obok siebie luksusowe domy schadzek i przeciągające pod ich oknami procesje religijne. Życie rodzinne przedstawicieli obu obozów znajdzie się w fazie rozkładu: albo za sprawą otwartej i manifestowanej swobody obyczajowej albo - przeciwnie - pełnej hipokryzji i obłudy świętoszkowatości.

Oba te nurty, szczepione ze sobą w klinczu sporu na śmierć i życie, stają się w konsekwencji równie nietolerancyjne i uciążliwe nawet dla swych wyznawców. Tak je przynajmniej odbierają przedstawiciele młodego pokolenia obu domów - Romeo i Julia. Ich szaleńcza, zakazana miłość jest w równym stopniu tryumfem uczucia, co - nie w pełni nawet świadomym - buntem wobec podzielonego świata, jaki stworzyli ich ojcowie.

Spektakl osadzony jest w realiach Włoch z lat dwudziestych XX wieku. Ważną rolę w naszym przedstawieniu będzie odgrywał '"lud Werony". Będą to statyści - amatorzy, których szukać będziemy zarówno w przypadku gdańskiej, jak i legnickiej premiery sztuki wśród mieszkańców "gorszych" dzielnic obu miast - gdańskiego Dolnego Miasta i legnickiego Nowego Świata. To oni będą niemymi świadkami szaleństw i intryg możnych Werony.

Reżyseria: Jacek Głomb
Scenariusz: Krzysztof Kopka,
Scenografia: Małgorzata Bulanda,
Ruch sceniczny: Leszek Bzdyl

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie (5)

 • beznadzieja (opinia sprzed 12 lat)

  popłuczyny po teatrze, szkoda ze straciłem czas

  • 1 0

 • stan (opinia sprzed 12 lat)

  pod pierwszym drzewem a uslyszysz spiew ptakow bo ludzie juz swoje swinstwa wytanczyli i wyspiewali

  • 0 0

 • po co werona (opinia sprzed 12 lat)

  jak teatr w oknie nie moze bez trzech remontow dzialac caly rok lepiej nie robic kiczu

  • 1 0

 • Teatr (opinia sprzed 12 lat)

  miernotą życie szare jest, pesymistyczne i niewiarygodnie nudne kiedy Werona dla wielu zbyt daleko jest by zakochać się w życiu i w ...teatrze

  • 1 2

 • bez sensu (opinia sprzed 12 lat)

  co wynika z interpretacji interpretacji to widac w swiecie miernot

  • 4 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery