• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Coraz więcej osób chce mieć broń. Rośnie liczba pozwoleń

Szymon Zięba
2 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (555)

Strzelać każdy może? Rośnie liczba osób, które chcą mieć pozwolenie na broń. Film archiwalny.

W ubiegłym roku wyraźnie wzrosła liczba wniosków i pozwoleń na broń wydanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku. W 2022 r. pozytywnie rozpatrzono 2390 wniosków, podczas gdy rok wcześniej ponad 1 tys. mniej - 1365.





Rośnie liczba wydawanych pozwoleń na broń



Masz pozwolenie na broń?

- Po rozpoczęciu konfliktu na Ukrainie odnotowaliśmy znaczący wzrost podań o wydanie pozwoleń na broń oraz odnotowaliśmy zwiększony obrót bronią przez osoby już posiadające pozwolenia na broń - przyznaje mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.
Największą popularnością cieszyły się zezwolenia na broń wydawaną:



- W 2023 r. odnotowujemy podobne dane co w roku 2022 r., z trendem wzrostowym - mówi policjantka.

Gdzie złożyć wniosek o pozwolenie na broń? Tu pomogą



Wbrew pozorom liczby te nie oznaczają wcale rosnącej liczby kolekcjonerów, myśliwych i amatorów zawodów strzeleckich.Związane jest to po prostu z regulacjami prawnymi, na podstawie których dużo łatwiej zdobyć tego typu zezwolenie na broń niż np. do ochrony osobistej.

Broń do ochrony osobistej. O zezwolenie jest trudno



Zezwoleń na posiadanie broni do ochrony osobistej w 2021 r. nie wydano w ogóle, a rok później - zaledwie 6.

Nie ma w tym nic dziwnego: zgodnie z przepisami za "ważną przyczynę posiadania broni do celów ochrony osobistej" (co jest obligatoryjnym warunkiem do uzyskania zgody policji) uważa się "w szczególności stałe, realne i ponadprzeciętne zagrożenie życia, zdrowia lub mienia".



- Każda sprawa jest rozpatrywana indywidualnie i odmowy zazwyczaj zdarzają się z uwagi na uprzednią karalność za przestępstwa składającego podanie, ale też mogą na to wpłynąć inne czynniki wynikające z postępowania - mówi mł. asp. Anna Banaszewska-Jaszczyk

Praca dla osób z pozwoleniem na broń



W przypadku ubiegania się o zezwolenie na broń w celach sportowych wystarczy wykazać członkostwo w klubie sportowym i wziąć udział w zawodach. Zezwolenie "łowieckie" otrzymują osoby, które należą do kół łowieckich i myśliwskich. Nie trzeba przy tym być zapalonym fanem polowań.

Dostęp do broni. Będzie łatwiej o zezwolenie na broń?



Debata dotycząca ułatwienia dostępu do broni w Polsce toczy się od lat.

  • Zwolennicy zliberalizowania przepisów podkreślają, że w ten sposób poprawi się bezpieczeństwo obywateli, którzy skuteczniej będą mogli bronić się np. przed napaścią. A i tych miałoby być mniej - potencjalny przestępca będzie musiał założyć, że ofiara może być uzbrojona.
  • Przeciwnicy łatwiejszego dostępu do broni alarmują, że w przypadku poluzowania przepisów będziemy częściej słyszeć o nieszczęśliwych wypadkach, przypadkowych postrzeleniach czy nawet aktach terroru.

Temat wrócił przy okazji działań wojennych na Ukrainie. Rząd Zjednoczonej Prawicy coraz głośniej mówi o potrzebie zliberalizowania przepisów. Łatwiejszy dostęp do uzyskania zezwolenia mieliby sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej i służb specjalnych, ale też żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej.



Miejsca

Opinie (555) ponad 50 zablokowanych

  • Polsza jest najbardziej rozbrojonym krajem w tej części świata

    kto tu rządzi...

    • 1 0

  • Ci co mają żółte papiery?

    • 0 1

  • No to ryżówka miałby przechlapane.

    • 0 0

  • Prawda na temat dostępu do broni w polsce

    Odnośnie dostępu do broni palnej w polsce  to ostrożne szacunki mówią o ok 400 000 -500 000 sztuk bezpozwoleniowej i nierejestrowanej   broni  czarnoprochowej w Polsce w rękach prywatnych.
    By tylko 1% tej broni był użyty w celach przestepczych  musiała by ona  zostać wykorzystana  w celach przestepczych około   4000 - 5000  razy w ujęciu rocznym.
    A statystyki policyjne pokazują znacznie mniejsze użycie, nie rozróżniając na broń nowoczesną oraz repliki broni historycznej, Także nie jest to nawet błąd statystyczny.

    Ilość tej broni posiadanej w rękach prywatnych oraz ilosc  użyc tej broni w celach przestepczych ( Poniżej 0,01 procenta wzgledem szacowanej  liczby posiadaczy) oraz to że nie ma masowych strzelań czy pojedynków w samo południe między blokami.
    Dobitnie świadczy, że Polacy dojrzeli do posiadania  broni palnej.  Co jest świetnym argumentem za   normalizacją dostępu do broni palnej w polsce  przez co rozumiem wyjecie spod rygoru posiadania pozwolenia na broń broni  na  naboje scalone wyprodukowadej przed 1900 rokiem  oraz jej replik.  Oraz normalizację   procedury uzyskiwania pozwolenia na broń nowoczesną.

    Ponadto Ciekawych danych dostarczają również policyjne statystyki  (czyli  statystyki tworzone przez osoby które najbardziej obawiają się dostępu do broni dla praworządnych obywateli)
    Według tych statystyk Przed rokiem 2011, (Czyli rokiem od którego w polsce każdy pełnoletni obywatel polski może kupić  bez zezwolenia i rejestracji broń palną czarnoprochową rozdzielnego ładowania ) w skali roku średnio były 63 zabójstwa z broni palnej ( od 2002 do 2010).

    Od roku 2011  ta liczba   prawie trzykrotnie  zmalała do około 23 zabójstw z broni palnej  ( współczesnej bądź historycznej )  rocznie.

    Co dobitnie swiadczy że libelarny dostęp do  broni zwiększa bezpieczeństwo publiczne.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?

 

Najczęściej czytane