• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Chango Spasiuk (4 opinie)

Chamame - Gaucho Walzer

koncerty w Trójmieście


Chango Spasiuk to jeden z najważniejszych przedstawicieli nowej argentyńskiej muzyki folkowej.Podstawą jego twórczości jest chamamé, tradycyjna muzyka jego ojczyzny, północno-argentyńskiego regionu Misiones.

Chamamé istnieje już od ponad 200 lat. Jest to dzika, zmienna i archaiczna forma tradycyjnej muzyki, produkt wielonarodowej i wielorasowej mieszanki jaką stanowi ludność tego tropikalnego regionu, leżącego przy granicy z Brazylią: Oprócz rdzennych mieszkańców Guaraní i potomków afrykańskich niewolników tutejszą społeczność tworzą także Niemcy, Szwajcarzy, Polacy, Rosjanie i Ukraińcy, którzy w 19 i 20 wieku przywędrowali na te urodzajne ziemie, położone między rzekami Paraná i Uruguai.

W ich skromnych bagażach znajdował się często akordeon, skrzypce lub gitara. Ich melodie i tańce wymieszały się z harmonijnymi melodiami Indian i z afrykańskim taktem na sześć ósmych. Wkrótce chamamé należało już do dnia codziennego. "Komponujemy chamamé tak jakby to był rytm brazylijski - radośnie, tanecznie i jednocześnie z nutą nadającą się do bardziej intymnych momentów życia."



Częścią tej nieporównywalnej mieszanki kulturowych odrębności byli i są także ukraińscy przodkowie Chango Spasiuka.

Zapalonemu akordeoniście i kompozytorowi Chango Spasiukowi udało się przekształcić chamamé - do tej pory znany tylko znawcom ludowy styl argentyński - w wysoko rozwiniętą formę sztuki. Jego wpływ na chamamé jest przeto porównywalny z wpływem jego krajana - Astora Piazzolli, który niegdyś połączył tango z jazzem i elementami klasycznymi i dzięki temu na nowo je ożywił.

Przy tworzeniu swojej muzyki Spasiuk bardzo lubi eksperymentować: ludowe polki, mocne ranchera, wesołe schotis i szybkie rasguidos dobles. Tylko kiedy wrzucimy je do jednego garnka razem z tango robi się dość ciężko: "Ludzie z Europy kojarzą Argentynę z tangiem. Niewielu jednak wie, że tango słucha się jedynie w Buenos Aires, w pozostałej części Argentyny ludzi poruszają przeważnie dwa rodzaje muzyki folkowej: chamamé i chacarera - to jest muzyka, jaką często śpiewa Mercedes Sosa."

Lata życia, które ukształtowały go, Chango Spasiuk spędził w muzycznie stymulującej atmosferze warsztatu stolarskiego swojego grającego na skrzypcach ojca Lucasa i swojego śpiewającego wujka Marcosa. Śpiewające duety w otwartych na wszystkie strony halach tanecznych z podłogą z czerwonej ubitej ziemi, nieubłagany subtropikalny klimat, dżungla ze swoimi szerokimi rzekami i plantacje herbaty, na których niestrudzeni "tareferos" maczetami i motykami zbierali żniwa z Yerba Mate - oto świat, który do dzisiaj leży u podstaw fascynującej muzyki Chango i który wypełnia ją magią.

Z dziełami Chango nierozłącznie powiązane są wspomnienia o uroczystościach i ludowych polkach, w których bierze udział cała rodzina i które są tak typowe dla prowincji Misiones.

Dlatego właśnie ludowy chamamé ujawnia największą interpretacyjną i kreacyjną wirtuozerię Spasiuka. Dzięki temu uznaje się go za bezpośredniego następcę takich znanych mistrzów stylu chamamé jak Cocomarola, Abitbol, Montiel, Martínez Riera i innych. Z doskonałą otwartością i zupełnie bez lęku przed dotknięciem Chango Spasiuk kreuje bogatą mieszankę współczesnych i tradycyjnych brzmień, w której odnajdziemy takie regionalne style i rytmy jak schotis, polki, ranchera i rasguidos dobles.

"Mistrz chamamé" komponował muzykę filmową, grał z kolegami z obszarów rocka, jazzu, folku i klasyki a swoje utwory aranżował nawet dla jednej z najważniejszych orkiestr kameralnych Argentyny - gra zarówno z tradycyjnie zakorzenionymi jak i z najbardziej awangardowymi przedstawicielami najróżniejszych scen muzycznych.

Mimo swojego młodego jeszcze wieku Chango ma już za sobą ponad 20-letnią karierę. Zaczynał na lokalnych festiwalach tanecznych i po swoim występie na największym festiwalu folkowym w Argentynie zaczął swoje tourne po całym kraju. Mimo wielu zmian, jakie dokonały się w tych latach w jego muzyce, pozostała ona nadal wierna swoim korzeniom: czerwonoziemistej krainie na północnym wschodzie Argentyny.


Skład zespołu:
Chango Spasiuk: akordeon
Sebastian Villalba: gitara, śpiew
Victor Renaudeau : skrzypce
Benjamin Villalba - gitara, inst. perkusyjne

Bilety na koncert do nabycia codziennie w Biurze Obsługi Klienta Aquapark Sopot w godz. 9.00-20.00
Informacje i rezerwacje pod numerem tel. 508 263 439
Ilość miejsc siedzących ograniczona, zachęcamy do rezerwacji stolików pod numerem 58 555 8560.

Opinie (4)

  • chyba jednak pójdę do "klubu"

    Dorzucam 29 ziko i mam wspólny koncert Kayah i Marcina Wyrostka 3 kwietnia.
    Dodam tylko, że to dla odmiany w prawdziwym "klubie" się odbędzie.

    • 2 5

  • piekne

    prawdziwe tango powstalo w Brazylii

    • 0 1

  • Wino & akordeon, zamykam oczy i delektuję się każdą chwilą! Nie potrafiła bym nie pójść na ten koncert....

    • 3 0

  • szkoda

    ale muszę siedzieć w pracy do 21, więc nie uda mi się...

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Lwy z herbu znajdującego się nad wejściem do Ratusza Głównego W Gdańsku patrzą w jednym kierunku, zamiast na siebie ponieważ: