• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Cappella Angelica: wieczór trzeci

Muzycy SILVA RERUM arte użyczają głosów Aniołom Mariackim.

w każdy czwartek (do 27.06), godz. 18:00

Wstęp wolny
cze 28

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 43 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet
Agnieszka Oszańca
Eimear Reidy
wiolonczele barokowe

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wiolonczela powstała w XVIII wieku jako członek rodziny skrzypiec (skrzypce basowe). Pierwsze skrzypce posiadały cechy instrumentów, będących w powszechnym użyciu około 1500, takich jak
fidel renesansowa, rebek i lira da braccio. Dziś wiadomo, że viole da gamby nie były przodkami skrzypiec pod żadnym decydującym względem dotyczącym aspektów budowy, strojenia czy techniki gry.

Szlachetny ten instrument, wyróżniający się szczególną głębią dźwięku, wiolonczela, jest prawdopodobnie najmłodszym członkiem rodziny skrzypiec i na pewno jako ostatni osiągnął perfekcję formy i proporcji. Choć jej duży rozmiar sprawia, że ​​jest szczególnie narażone na uszkodzenia, jej konstrukcja (jak i konstrukcja jej mniejszych krewnych, skrzypiec i altówki) nadaje jej niezwykłą długowieczność, a instrumenty powstałe trzysta lat temu są nadal używane i cenione przez wymagających muzyków.

Wiolonczele, których artystki użyją podczas sobotniego koncertu, pochodzą z drugiej połowy XVIII wieku. Zabrzmią na nich kompozycje największych wirtuozów wiolonczeli z tego okresu, mistrzów, którzy poważnie przyczynili się do rozwoju techniki gry na tym pięknym instrumencie i dzięki którym wiolonczela została w odkryta i doceniona jako instrument solistyczny na równi ze skrzypcami.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?