• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bluźnierstwo, czy sztuka? Irreligia w Łaźni

Justyna Świerczyńska
9 stycznia 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 17:32 (9 stycznia 2008)

Kontrowersjom związanym z wystawą "IRRELIGIA. Morfologia nie-sacrum w sztuce polskiej XX wieku" poświęcony będzie najbliższy wykład w CSW Łaźnia.



Kazimierz Piotrowski, kurator wystawy, w najbliższy poniedziałek 14 stycznia, podda refleksji wystawę zorganizowaną przez Włodka Majewskiego w Atelier 340 Muzeum w Brukseli w 2002 roku. Sięgnie do przyczyn skandalu oraz zmasowanej krytyki tego artystycznego "bluźnierstwa".

Sama wystawa prezentowała dzieła powstałe na przestrzeni XX wieku i, jak podkreśla Piotrowski, stała się świadectwem przemian światopoglądowych w najważniejszym nurcie polskiej sztuki.

Wśród zaprezentowanych w Brukseli eksponatów znalazły się min. prace poznańskiej grupy Bunt, Roberta Rumasa, Stanisława Szuklaskiego, Jarosława Modzelewskiego oraz Jerzego Truszkowskiego. Współorganizatorem finansowym wystawy była Rada Kultury Brukseli.

i Roberta Rumasa. i Roberta Rumasa.
Słuchaczom wykładu zaprezentowane zostaną dwa filmy dokumentujące to wydarzenie. Poznamy w nich szczegóły wystawy oraz wypowiedzi artystów: Grzegorza Klamana, Leszka Knaflewskiego, Zofii Kulik, Zbigniewa Libery, Jacka Markiewicza i Roberta Rumasa. Na zakończenie obejrzymy pokaz mody Arkadiusa w kościele Notre Dame de Lourdes, który odbył się podczas finału wystawy.

Spotkanie z Kazimierzem Piotrowskim będzie pierwszym z cyklu czterech wykładów, które odbędą się w najbliższych miesiącach w związku z przygotowywaną wystawą Dowcip i władza sądzenia. Asteizm w Polsce.

"Sztuka irreligijna i jej krytyka"
14 Stycznia (poniedziałek)
godz. 18:00
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia,
Gdańsk, Jaskółcza 1
bilety: wstęp wolny

Irreligia to określenie postawy wobec religii, która nie kwestionuje przedmiotu wiary (czyli nie jest anty-religią), wyraża jednak wątpliwości wobec niektórych jej założeń, dogmatów czy rytuałów. Kurator wystawy, dr Kazimierz Piotrowski, absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, historyk sztuki i filozof, głęboko wierzący i praktykujący naukowiec, wytropił takie dzieła i manifestacje artystów polskich XX wieku, w których owa postawa była widoczna. Jeszcze raz dodajmy: dzieła nie anty-religijne, lecz irreligijne, nie niewierzące, a zaledwie wątpiące i to w dobrej wierze.
Krzysztof Stanisławski, artbiznes.pl

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (31) 1 zablokowana

  • katolicy,

    Pan Jezus jeszcze was nie nauczył miłości bliźniego? Tolerancja!
    Jak nie rozumiecie sztuki, nie idźcie na wystawę. Ja nie rozumiem sensu chodzenia na msze w niedziele, a nie wrzucam na was i do koscioła nie wchodzę. amen.

    • 0 0

  • no dobrze paździochu-`normalny PObywatelu`

    teraz napisz co rozumiesz z tej sztuki? Jak ja odbierasz? Który twój zmysł został zachwiany (oprócz głupoty), że uznałeś to za sztukę? A może tylko jarasz się, hihoczesz albo chrząkasz jak beavis i butthead gdy widzisz taką `wystawę dzieł` (potem chlust śliną w chodnik). Pytania powyższe kieruję do wszystkich zwolenników `takiej sztuki`. Jestem pewien, że reakcje macie takie same..a i umysł poddany implozji (warunek konieczny: jeśli umysł kiedykolwiek występował).

    • 0 0

  • Ej, chyba nie zajarzyliście

    że żadnej wystawy tu nie będzie?
    Wystawa już dawno się odbyła, nie w Gdańsku a w Brukseli. I raczej nie za waszą kasę ;)

    • 0 0

  • "Kontrowersjom związanym z wystawą "IRRELIGIA. Morfologia nie-sacrum w sztuce polskiej XX wieku" poświęcony będzie najbliższy wykład w CSW Łaźnia.

    Kazimierz Piotrowski, kurator wystawy, w najbliższy poniedziałek 14 stycznia, podda refleksji wystawę zorganizowaną przez Włodka Majewskiego w Atelier 340 Muzeum w Brukseli w 2002 roku. Sięgnie do przyczyn skandalu oraz zmasowanej krytyki tego artystycznego "bluźnierstwa".

    Sama wystawa prezentowała dzieła powstałe na przestrzeni XX wieku i, jak podkreśla Piotrowski, stała się świadectwem przemian światopoglądowych w najważniejszym nurcie polskiej sztuki."

    Po pierwsze, czytamy ze zrozumieniem, żadnej wystawy obecnie nie ma i nie będzie. Po drugie, wystawa jest typowo HISTORYCZNA - prezentuje przekrojowo temat. Po trzecie, nie macie zielonego pojęcia co będzie na wykładzie, a już bulgoczecie.

    • 0 0

  • Jak gazeta codziennie powtarza (i powtarza, i powtarza), że Polska to ciemnogród, później trudno przyswoić, że ten SKANDAL to tym razem... Belgia! :)

    • 0 0

  • No i co?

    A co to jest religia?Chrzescijanie wierza w kosciol,nie w Boga.Bog nakazal nie czcic obrazow,figur i ludzi.A kosciol wszystko to przeinaczyl.Bog nakazal ze tylko Jezus jest posrednikiem miedzy nim a ludzmi.I co?Powstal kosciol rzymski ktory lamie prawo boze i wszystkie nakazy Boga.Poza tym Smieszne jest ze jak ktos wierzy w stary testament to nazywaja to "kocia wiara"mimo ze wierza w tego samego Boga.Katolicyzm jest popieprzony i pokrecony przez kosciol ktory ustalil swoje zasady a nie te ktore nakazuje Bog.PAMIETAJCIE-CHRYSTUS TEZ BYL ZYDEM.To jest wiara ZYDOWSKA a nie polska jak mysli sobie wiekszosc katolikow ktorzy najezdzaja na zydow.Obrazaja w ten sposob Chrystusa.Ale wiekszosc z nich nie ma chyba mozgu i nie mysli tylko slepo wierzy kosciolowi,ktory wyznaje poganskie zasady.Precz z kosciolem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Która z mitologicznych postaci przyczyniła się do powstania słynnej gdańskiej nalewki Goldwasser?

 

Najczęściej czytane