• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Blond Dolly i czarna owca (1 opinia)

6 - 30 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
"Blond Dolly i czarna owca"

CO TO?

To wystawa AGATY NOWOSIELSKIEJ z koncertem WIKASA, podczas którego usłyszymy jego autorskie covery piosenek Dolly Parton, performance "Obecność drag queen w roli czarnej owcy" wykonanym przez drag queen DANCING FLAME oraz "Sounds like a great event" pokazem wideo wykładu Judith "Jack" Halberstam na temat queer theory (w środę 8.12.2010 o godzinie 18:00)

...A KTO TO?

Agata Nowosielska? To młoda artystka, eseistka i kurator sztuki mieszkająca i pracująca w Gdańsku. Absolwentka ASP Gdańsk i Hochschule für Künste Bremen (gdzie studiowała w klasie Yuji Takeoka), laureatka II. miejsca w międzynarodowym konkursie wiedeńskiej Biblioteki Narodowej "Bilder retten Bücher", stypendystka w 2006 roku Prezydenta Miasta Gdańska oraz w 2007 Bremerkunststipendium. Jej prace prezentowane były w kraju jak i w Austrii, Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Francji. W swojej praktyce artystycznej posługuje się malarstwem, fotografią, tworzy obiekty in situ oraz własnoręcznie szyje suknie. Jej sztuka dotyczy zagadnień takich jak wojenne traumy, totalitaryzmy i ludzkie wynaturzenia. Interesuje ją także tematyka queer i gender.

Wikas? To młody muzyk, który po ukończeniu kilkuletnich studiów na uniwersytetach w Wielkiej Brytanii zdecydował się rezydować i tworzyć w Gdańsku. Multiinstrumantalista obdarzony ciekawym głosem, jest on jednoosobową orkiestrą, która w dodatku posiada rzadko spotykaną umiejętność zgrabnego poruszania się w różnych konwencjach. W jego muzyce pokojowo sąsiadują ze sobą rock, blues, pop oraz country.

Dancing Flame? To drag queen, performer i tancerz, który kreatywnie eksploruje obszary związane z pojęciami gender, queer i drag. Jest on także wolontariuszem KPH Trójmiasto, gdzie jest odpowiedzialny między innymi za prowadzenie warsztatów drag z grupą Kings&Queens.

Judith "Jack" Halberstam? To profesor angielskiego i dyrektor The Center for Feminist Research w University of Southern California. W swoich badaniach zajmuje się kulturoznawstwem, queer theory, Visual Culture, literaturą gotycką i horrorami, kulturą postmodernistyczną, filmem i wideo, teorią feminizmu i gender studies. Jest autorką wielu książek, w tym "Female Masculinity", za którą otrzymała the Publisher's Triangle Judy Grahn Award for Lesbian Non-Fiction w 1999 roku. Jako Jack Halberstam jest członkiem społeczności drag king. Judith Jack Halberstam osobiście wyraziła zainteresowanie naszym wydarzeniem i entuzjastycznie poparła pomysł by w jego ramach pokazać jej wykład.

GDZIE?

W przestrzeni Fikcji - Księgarni Café.

KIEDY?

Począwszy od soboty wieczór 4. grudnia (wernisaż od godz. 18) do piątkowego wieczoru 10. grudnia (finisaż), w środowy wieczór 8. grudnia o godz. 18 wyświetlimy wykład.

ALE JAKI JEST TEMAT? QUEER, GENDER, HĘ?

Hmm... queer w kontekście gender... W języku polskim queer jest tłumaczone jako "społeczna różnica" i "odmienności", natomiast gender odnosi się do społeczno-kulturowej tożsamości płciowej. Dolly Parton rozumiemy jako pewien symbol kobiecości. Natomiast czarna owca jest językowym określeniem odnoszącym się do wstydliwej, źle widzianej, wypieranej odmienności. Wystarczy kobiecość zidentyfikować z fizycznością Dolly Parton, by całkiem liczną grupę kobiet wyrzucić poza podział na dwie przyjęte kategorie. Nie będąc już kobietami, nie staną się jednak automatycznie mężczyznami. W najlepszym wypadku będą istotami przebranymi za kobiety, w najgorszym - \"czarnymi owcami\" kobiecości. To co wykracza poza schemat binarnej opozycji kobieta-mężczyzna jest określane mianem queer. Jedną z form wykroczenia poza sztywne upłciowienie jest drag queen. Wszystkie te elementy: blond Dolly, czarna owca oraz drag queen są bohaterami naszego wydarzenia. W dodatku, pod postacią projekcji wykładu zarejestrowanego przy pomocy kamery wideo, na scenę wkroczy specjalny gość, którym jest sama queer theory. Podtytuł całego wydarzenia mógłby zatem brzmieć: poza binarność płciowego podziału i przeciw wynikającym z niego wykluczeniom.

To teraz, kiedy wszystko już wiesz, przyjdziesz, prawda? Zapraszamy przemile.

Patronat medialny:
KPH Trójmiasto

Wsparcie techniczne:
Kulturalny Obraz

[* Jest to zarazem część projektu artystycznego "Razem możemy stworzyć czasowo inny system", w ramach którego Michel Ducerveau poruszając się po nieostrej granicy między rolami artysty i kuratora sztuki, zaprasza do współpracy inne kreatywne osoby, artystki i artystów, dla których przygotowuje wystawę osadzając ją w pewnym kontekście konceptualnym, ludzkim, instytucjonalnym, czy kulturowym. Razem możemy stworzyć system - system znaczeniowy, lecz także system wymiany myśli, działań czy usług - w oparciu o wspólnotę zainteresowań i bez zapośredniczenia w wymianie gotówkowej i strukturach instytucji. Wystarczy sama chęć współdziałania i otwartość na współdziałających. System nasz będzie inny, choć pewnie czasowy.]

Opinie (1)

  • trailer wystawy

    Trailer wystawy dostępny na YouTube:
    http://www.youtube.com/watch?v=b70z87AIrtQ

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

W którym roku powstało Muzeum Narodowe w Gdańsku?