• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Akademia Polskiego Rocka: Waldemar Rudziecki

Wydarzenie w ramach

Seria wykładów z zakresu historii muzyki rockowej ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z Gdańskiem wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi i koncertami.

Idea Akademii Polskiego Rocka

W zamierzeniu pomysłodawców cyklu jest opowiedzenie historii PRL poprzez historię pop kultury. Pragniemy przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, kulturę rocka i jej wpływ na procesy społeczno - polityczne w Polsce. Niektóre zjawiska popkulturowe, dziś stanowiące naturalny i oczywisty składnik życia jednostek i mas, były w niedalekiej przeszłości także elementem buntu przeciw jednowymiarowemu systemowi totalitarnemu. Rock, jako produkt tzw. wojny propagandowej Zachodu, był instytucjonalnie tępiony i przeciwstawiany konformistycznym przedstawicielom świata oficjalnej rozrywki.

To co dziś jest jedynie hedonizmem, zabawą w muzykę, bezrefleksyjną i pustą rozrywką niegdyś bywało elementem identyfikacji antysystemowej.

Pragniemy m.in. udowodnić tezę, że muzycy grający w zespołach alternatywnych, na równi kształtowali postawy buntu przeciw reżimowi komunistycznemu, jak aktywiści niezależnych związków zawodowych czy artyści uprawiający tzw. "wysoką sztukę zaangażowaną" oraz, że twórczość istotnych zespołów sceny niezależnej ma takie samo znaczenie dla Kultury Narodowej, jak poezja Nowej Fali czy progresywne malarstwo Ekspresji Lat 80-tych.

Szczególnie zależy nam na podkreśleniu roli Gdańska w kształtowaniu się najbardziej twórczych zjawisk w sferze wydarzeń muzycznych ostatnich kilkudziesięciu lat. Gdańsk okazał się miastem wyjątkowym jeśli chodzi o aktywności z dziedziny kultury rockowej. Rola miasta jako miejsca urodzin wielu nowych prądów i jakości muzycznych była nie bez znaczenia (miasto marynarzy, otwarte na zachodnie wpływy kulturowe), a wielu przypadkach inspirująca i wręcz prekursorska (tu okazały się możliwe pierwsze koncerty big bitowe, pierwsze dyskoteki rockowe, pierwsze koncerty muzyki punk). Uświadomienie młodemu pokoleniu gdańszczan istotnej roli Gdańska na mapie polskiego rocka wytworzy tak potrzebną w obecnym zagubionym i zmaterializowanym świecie identyfikację z miastem i dumę z bycia obywatelem społeczności lokalnej.

Projekt Akademia Polskiego Rocka obejmuje cykl sześciu wykładów-wydarzeń połączonych z pokazami filmów i prezentacjami muzycznymi.

Zaproszeni przez nas prelegenci to uznane autorytety w omawianych przez siebie dziedzinach. Kompetentni komentatorzy i często bezpośredni uczestnicy analizowanych fenomenów, związanych z szeroko pojętą kulturą rocka. Uprawiają nowatorską metodę badawczą, którą jest "oral history" wpisując się tym samym w modny nurt historii poznawanej i badanej dzięki opowieściom świadków i uczestników wydarzeń. Ich bezpośrednie zaangażowanie i talent narracyjny tworzą niezwykle intensywną przestrzeń nowej kultury. Sugestywność, wiedza i multimedialność ich prezentacji zwiększa atrakcyjność analizowanych zagadnień.

10.11.10. godz. 20.00 Waldek Rudziecki - "Gdańska fala - alternatywne wybrzeże"

Animator fenomenu muzyczno- socjologicznego, jakim w mrocznych latach stanu wojennego była bikiniarska niemalże Gdańska Scena Alternatywna opisze mechanizmy kreowania takich zdarzeń na tle innych kultur

Waldemar Rudziecki - animator fenomenu muzycznego zwanego Gdańską Sceną Alternatywną, najciekawszego zjawiska muzycznego w Polsce lat 80-tych. Menadżer zespołów i organizator wydarzeń muzycznych.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jaki gdański kościół został przerobiony na wielofunkcyjne centrum kulturalne?