• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Akademia Polskiego Rocka: Leszek Gnoiński oraz Koncert Soundrise

Wydarzenie w ramach

Seria wykładów z zakresu historii muzyki rockowej ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń związanych z Gdańskiem wzbogaconych prezentacjami multimedialnymi i koncertami.

Idea Akademii Polskiego Rocka

W zamierzeniu pomysłodawców cyklu jest opowiedzenie historii PRL poprzez historię pop kultury. Pragniemy przybliżyć, szczególnie młodemu pokoleniu, kulturę rocka i jej wpływ na procesy społeczno - polityczne w Polsce. Niektóre zjawiska popkulturowe, dziś stanowiące naturalny i oczywisty składnik życia jednostek i mas, były w niedalekiej przeszłości także elementem buntu przeciw jednowymiarowemu systemowi totalitarnemu. Rock, jako produkt tzw. wojny propagandowej Zachodu, był instytucjonalnie tępiony i przeciwstawiany konformistycznym przedstawicielom świata oficjalnej rozrywki.

To co dziś jest jedynie hedonizmem, zabawą w muzykę, bezrefleksyjną i pustą rozrywką niegdyś bywało elementem identyfikacji antysystemowej.

Pragniemy m.in. udowodnić tezę, że muzycy grający w zespołach alternatywnych, na równi kształtowali postawy buntu przeciw reżimowi komunistycznemu, jak aktywiści niezależnych związków zawodowych czy artyści uprawiający tzw. "wysoką sztukę zaangażowaną" oraz, że twórczość istotnych zespołów sceny niezależnej ma takie samo znaczenie dla Kultury Narodowej, jak poezja Nowej Fali czy progresywne malarstwo Ekspresji Lat 80-tych.

Szczególnie zależy nam na podkreśleniu roli Gdańska w kształtowaniu się najbardziej twórczych zjawisk w sferze wydarzeń muzycznych ostatnich kilkudziesięciu lat. Gdańsk okazał się miastem wyjątkowym jeśli chodzi o aktywności z dziedziny kultury rockowej. Rola miasta jako miejsca urodzin wielu nowych prądów i jakości muzycznych była nie bez znaczenia (miasto marynarzy, otwarte na zachodnie wpływy kulturowe), a wielu przypadkach inspirująca i wręcz prekursorska (tu okazały się możliwe pierwsze koncerty big bitowe, pierwsze dyskoteki rockowe, pierwsze koncerty muzyki punk). Uświadomienie młodemu pokoleniu gdańszczan istotnej roli Gdańska na mapie polskiego rocka wytworzy tak potrzebną w obecnym zagubionym i zmaterializowanym świecie identyfikację z miastem i dumę z bycia obywatelem społeczności lokalnej.

Projekt Akademia Polskiego Rocka obejmuje cykl sześciu wykładów-wydarzeń połączonych z pokazami filmów i prezentacjami muzycznymi.

Zaproszeni przez nas prelegenci to uznane autorytety w omawianych przez siebie dziedzinach. Kompetentni komentatorzy i często bezpośredni uczestnicy analizowanych fenomenów, związanych z szeroko pojętą kulturą rocka. Uprawiają nowatorską metodę badawczą, którą jest "oral history" wpisując się tym samym w modny nurt historii poznawanej i badanej dzięki opowieściom świadków i uczestników wydarzeń. Ich bezpośrednie zaangażowanie i talent narracyjny tworzą niezwykle intensywną przestrzeń nowej kultury. Sugestywność, wiedza i multimedialność ich prezentacji zwiększa atrakcyjność analizowanych zagadnień.

06.10.10 godz. 20.00 Leszek Gnoiński "Zakazane piosenki - cenzura i rock"

Barwny opis przygód muzyków rockowych z Urzędem Kontroli Publikacji i Widowisk na przestrzeni lat. Cenzurowanie piosenek na festiwalu w Jarocinie, zakazy występów i wstrzymywanie wydawania płyt. Zakazy wyjazdów za granicę.

Leszek Gnoiński - znany dziennikarz, autor książek o zespołach Acid Drinkers, Kult, Myslovitz, współautor Encyklopedii Polskiego Rocka, współautor filmu Historia Polskiego Rocka i "Beats for Freedom".




Po spotkaniu koncert zespołu Soundrise który został nagrodzony przez TVP Kultura -Nagrodą specjalną, za twórczość własną, II miejsce w kategorii Zespół na Festiwalu "Niemen Non Stop"
Soundrise
Soundrise Soundrise


Soundrise

www.myspace.com/soundriseproject



Do powstania zespołu Soundrise przyczyniła się chęć stworzenia czegoś oryginalnego, nowego, czegoś, czego jeszcze nie ma na polskim rynku muzycznym oraz muzyka Czesława Niemena. Zespół brał udział W IV festiwalu młodych talentów NIEMEN NON STOP w Słupsku, na którym to został trzykrotnie nagrodzo
-Nagroda specjalna TVP Kultura

-Nagroda specjalna, za twórczość własną

-II miejsce w kategorii Zespół


W jury festiwalu Niemen Non Stop oceniali nas:
Urszula Dudziak; Eleonora Niemen; Tomasz Jaśkiewicz; Witold Górka (TVP Kultura)

Fragment recenzji z festiwalu Nemen Non Stop z Jazz Forum grudzień 2009:

"Nagrodami został obsypany zespół z Wrocławia Soundrise, za oryginalne i przekonujące aranżacje utworów Czesława Niemena."

Tomasz Jaskiewicz - Jazz Forum


Fragment recenzji z wiadomosci24.pl, "Z Niemena wypowiedzi", red. Ryszard Kazimierz Hetnarowicz:

"W tym roku po raz pierwszy wykonawcy rywalizowali również w kategorii open, w ramach, której mogli zaprezentować utwory autorskie. Tutaj bezkonkurencyjni byli muzycy i wokalistka zespołu Soundrise. Zespól ten otrzymał także nagrodę specjalną, przyznaną przez Witolda Górkę, dyrektora programowego TVP Kultura."

www.wiadomosci24.pl/artykul/z_niemena_wywiedzeni_113034-2--1-a.html


Po tak entuzjastycznym przyjęciu oraz początkowych sukcesach muzycy postanowili kontynuować współpracę.


Oprócz tego zespół Soundrise otrzymał:

- Wyróżnienie na VII Wrocławskim Festiwalu Form Muzycznych


"Wyróżnienie w kategorii Inne Brzmienia otrzymał zespół Soundrise z Wrocławia za odwagę w eksperymentowaniu i interesujące łączenie różnych gatunków muzycznych."

Jury VII WFFM w składzie: Wojciech Czerniatowicz; Michał Muszyński; Radek Bednarz (Bond).


W swoich kompozycjach zespół Soundrise swobodnie dryfuje w przestrzeni muzycznej, nie zamykając się przy tym w szufladzie gatunkowej. Koncerty wprawiają słuchacza w trans, stan zamyślenia, wyzwolenia, a czasem i niepokoju.

Po Koncercie Zapraszamy na imprezę na której nurty muzyki rockowej w jej szerokim pojęciu bedzie selekcjonował DJ.FiFi

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jakie wydarzenie artystyczne zainaugurowało działanie Ergo Areny na granicy Gdańska i Sopotu?