stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Actus Humanus - festiwal muzyki dawnej (17 opinii)

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa na pierwszą odsłonę Festiwalu Actus Humanus. Jego nadrzędną ideą jest prezentacja najwybitniejszych dzieł muzyki dawnej, korespondujących z okresem Bożego Narodzenia, w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata.

Relacja z imprezy

Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów muzyki dawnej, Gdańsk stanie się jednym z centralnych miejsc na mapie wydarzeń kulturalnych dedykowanych muzyce dawnych wieków. Actus Humanus już od pierwszych edycji ma bowiem ambicje dołączyć do grona najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Już podczas uroczystego koncertu inauguracyjnego, w Kościele św. Mikołaja, zabrzmi jedno z najpiękniejszych, a jednocześnie niesłusznie zapomnianych arcydzieł włoskiego baroku - "Cinque Profeti - Cantata per la Notte di Natale" Alessandra Scarlattiego, w wykonaniu fenomenalnej włoskiej formacji La Venexiana pod dyrekcją Claudia Caviny. Dzień później, w Kościele św. Brygidy, wystąpi - z unikalnym repertuarem bożonarodzeniowym doby średniowiecza "In Festa Nativitatis" - Patrizia Bovi i Ensemble Micrologus z gościnnym udziałem jednego z najoryginalniejszych głosów męskich - Pina de Vittoria. Punktem centralnym festiwalu będzie francuska muzyka renesansowa - program "Noël Renaissance - 'O' de l'avent" zaprezentuje w Kościele św. Jakuba Ensemble Clément Janequin pod dyrekcją Dominique'a Visse. Sobotni wieczór w Dworze Artusa wypełni muzyka Jana Sebastiana Bacha (m.in. "Wariacje Goldbergowskie") i Domenica Scarlattiego. Zaproszenie do Gdańska przyjął legendarny francuski klawesynista Pierre Hantaï. Koncert finałowy, również w Dworze Artusa, należeć będzie do włoskich mistrzów baroku. Zespół Modo Antiquo pod batutą zjawiskowego Federica Marii Sardellego wraz z Magnusem Stavelandem zaprezentuje wirtuozowskie interpretacje koncertów i najpiękniejszych arii z oper Antonia Vivaldiego.

Festiwal Actus Humanus rozpoczyna swą historię. Podczas kolejnych edycji będzie rozbudowywał swój program i umacniał swą pozycję, odważnie eksplorując nowe zjawiska na scenie światowej muzyki dawnej. Swój udział w przyszłorocznej odsłonie potwierdziły już tak znakomite formacje jak m.in. Le Poème Harmonique z Vincentem Dumestre'em, Orfeo 55 z Nathalie Stutzmann, Akademia z Françoise Lasserre'em oraz Mala Punica z Pedrem Memelsdorffem. Będziecie mieć Państwo niepowtarzalną okazję uczestniczenia w rodzącym się na Waszych oczach nowym, ważnym zjawisku kulturalnym w Gdańsku. Mamy nadzieję, że razem z nami będziecie częścią jego pięknej historii.

PROGRAM

14 grudnia - środa, godz. 21:00
Kościół św. Mikołaja, ul. Świętojańska 72

La Venexiana

Alessandro Scarlatti: Concerto grosso nr 3 F-dur
Alessandro Scarlatti: Cinque Profeti (Cantata per la Notte di Natale, 1708)

Ezechiele: Roberta Mameli - sopran / soprano
Daniele: Francesca Lombardi - sopran / soprano
Geremia: Andrea Arrivabene - kontratenor / contratenor
Isaia: Luca Dordolo - tenor
Abramo: Salvo Vitale - bas / bass
Claudio Cavina - dyrygent / conductor


15 grudnia - czwartek, godz. 20:00
Kościół św. Brygidy, ul. Profesorska 17

Ensemble Micrologus

Patrizia Bovi - śpiew, harfa, trąba średniowieczna / vocal, harp, medieval trumpet
Pino De Vittorio - śpiew, instrument perkusyjne / vocal, percussion

16 grudnia - piątek, godz. 20:00
Kościół św. Jakuba ul. Łagiewniki 63

Ensemble Clément Janequin

Noël Renaissance - 'O' de l'avent
Dominique Visse - śpiew, dyrygent / vocal, conductor

17 grudnia - sobota, godz. 20:00
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Pierre Hantaï

Johann Sebastian Bach: Goldberg Variations BWV 988
Pierre Hantaï - klawesyn / harpsichord

18 grudnia - niedziela, godz. 20:00
Dwór Artusa, ul. Długi Targ 43/44

Modo Antiquo

Antonio Vivaldi: Arie e concerti I
Magnus Staveland - tenor
Federico Maria Sardelli - dyrygent / conductorOrganizatorem projektu jest krakowska agencja event-factory współtworzona przez Sebastiana Godulę i Konrada Koper, którzy w latach 2003-2007 kierowali produkcjami Krakowskiego Biura Festiwalowego. Agencja ma w dorobku jedne z największych imprez masowych w Polsce. Była, wspólnie z Filipem Berkowiczem, inicjatorem i współautorem sukcesu takich marek festiwalowych, jak Sacrum Profanum czy Misteria Paschalia. Od roku 2007 event-factory jest producentem Festiwalu Muzyki Polskiej, a od roku 2010 Festiwalu Muzyki Tradycyjnej Rozstaje. Twórcy event-factory w 2005 byli odpowiedzialni za realizację widowiska "Zapis", które zainaugurowało 25-lecie Solidarności. Na 30-lecie Solidarności wyprodukowali musical "21", w ramach imprezy 2xStrajk i na zlecenie Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku. W roku 2011, poza Festiwalem Actus Humanus, event-factory wzięła udział w organizacji Europejskiego Kongresu Kultury we Wrocławiu, w ramach Polskiej Prezydencji w UE. Była producentem wykonawczym koncertów Penderecki, Aphex Twin & Jonny Greenwood.

www.event-factory.com.pl

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  55 zł
 • Przedsprzedaż
  40 zł
Bilety w przedsprzedaży już od 18 listopada 2011 za pośrednictwem ticketpro.pl w cenie:

Bilet normalny - 40 PLN
Bilet premium - 90 PLN
karnet (tylko w przedsprzedaży) - 160 PLN
karnet premium (tylko w przedsprzedaży) - 360 PLN

http://www.ticketpro.pl/jnp/gdzie-kupic-bilety/pomorskie/index.html

Istnieje również możliwość nabycia biletów w miejscu koncertu na godzinę przed rozpoczęciem
zgodnie z cennikiem:

Bilet normalny - 55 PLN
Bilet premium - 110 PLN

Opinie (17) 2 zablokowane

 • Zadziwiające

  Byłam kiedyś na płatnym koncercie w kościele. Przed koncertem była msza św. Następnie organizatorzy poprosili, by ci którzy chcą posłuchać koncertu zakupili bilet (o ile dobrze pamiętam za 30,-złotych). Mimo to wiele z tych osób pozostało na miejscach. Nie mogli zakupić biletów wcześniej, gdyż sprzedaż zaczęła się na godzinę przed koncertem, czyli wówczas, gdy te osoby były już w środku.

  • 6 1

 • bardzo ładnie ... ale bilety są za drogie ...

  na moją kieszeń, szkoda

  • 21 0

 • bilet premium

  a czym sie rozni bilet/karnet premium od zwyklego?

  • 8 0

 • dajcie szansę studentom!!! (1)

  Szkoda, że nie ma biletów ulgowych dla studentów. Kto ma chodzić na takie koncerty? Biznesmeni - tępaki muzyczne - chcący snobistycznie "się pokazać", czy ludzie kochający muzykę dawną, dla których taka impreza ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia ich edukacji muzycznej. Oczywiście, że jedni i drudzy - pierwsi powinni finansować koncert, a drugim należy ułatwić uczestnictwo w jak największej ilości koncertów.

  • 17 3

  • A dlaczego zakładasz

   że jak biznesmen to od razu "tępak muzyczny", hę?

   • 4 2

 • też uważam, że bilety są za drogie.

  Gdyby kosztowały nie więcej niż 25 zł, to można 1 - 2 koncertów z pertnerem/ką wysłuchać

  • 8 0

 • Kosciol nie filharmonia..

  Ceny biletow sa AWANGARDOWE !! Przesada i szkoda ! Takie koncerty swiateczne sa swietne, ale ceny... Absurdalne .
  Koncerty w kosciele sa nastrojowe , ale akustyka gorsza, miejsca niewygodne i czesto zimno.
  Kto wymysla te ceny...A Prezydent w radiu zaprasza.. Niech lepiej sponsoruje..

  • 10 0

 • milczenie

  w adwent milczenie obowiazuje ksiedza w eremach i w kosciele

  • 0 3

 • Już po pierwszym koncercie

  Było bardzo fajnie, ceny widocznie nie aż tak awangardowe, bo był prawie komplet. Zobaczcie sobie ile kosztowały bilety na Misteria Paschalia, od 80 zł wzwyż, a wszędzie mieli full. Więc obawiam sie, że tegoroczne ceny są mocno promocyjne. Choć we wrześniu blet na genialną Capille Flamenca w Gdyni kosztował tylo 5 zł, pewnie miasto wiecej dołożyło.

  • 3 4

 • 32zl

  spodziewalam sie, ze bedzie duzo drozej. Kupilam karnet, czyli 1 koncert to koszt 32 zl. Drogo? Uslyszec boska Roberte Mameli na zywo za 32 zlote...czy to na pewno drogo?

  • 5 2

 • jedna mala uwaga

  Pani, która wręcza kwiatki powinna zdjac z siebie na chwile kurtko-koldre. Artysci marzna przez 90minut, to mozna się poswiecic na 2 minutki. :) To głupio wygląda.
  Poza tym - tak trzymac!

  • 5 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Co jest najstarszym zabytkiem Sopotu?