Wydarzenie

stat

39 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej 2016

UWAGA! Impreza już się odbyła

data:
w każdy piątek (od 01.07 do 09.09.2016)
godzina:
20:15
miejsce:

Bazylika Mariacka  mapa

adres:
Gdańsk, Podkramarska 5
bilety:
25,15 zł 15-25 zł bilety do nabycia w kasie przed koncertem
PATRONAT

Tegoroczny 39 Festiwal rozpocznie się koncertem inauguracyjnym 1 lipca i potrwa do 9 września. Koncerty odbywają się w każdy piątek o 20:15 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jak co roku 15 sierpnia o godzinie 20:30 odbędzie się koncert specjalny z okazji Święta Odpustowego Wniebowzięcia NMP.

Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w okresie letnim zachęca Gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym.
W latach 1978 - 2015 na Festiwalu zaprezentowało się ponad 270 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.

Bazylika Mariacka to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym, kulturalnym i historycznym. Jej wielkość, wyjątkowy instrument, jakim są organy oraz sacrum, które panuje wewnątrz świątyni sprawiło, iż powstał w niej Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej.

Obecnie znajdujące się organy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627 r. z kościoła św. Jana. Ceremonii poświęcenia organów dokonał biskup gdański Tadeusz Gocłowski 18 sierpnia 1985 roku. W ten sposób Bazylika Mariacka powróciła do chlubnej wielowiekowej tradycji przerwanej na 40 lat w 1945 r.


Szczegóły festiwalu dostępne są również na stronie internetowej Bazyliki Mariackiej
pod adresem: http://bazylikamariacka.gdansk.pl/
oraz na oficjalnym fanpage'u: www.facebook.com/bazylikamariacka


Sponsor festiwalu- Grupa Energa.

Przeczytaj także

Dodaj zdjęcie

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij