stat
Impreza już się odbyła

XXXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

Festiwal w Bazylice Mariackiej wpisał się już na stałe w życie muzyczne Gdańska. Ta corocznie organizowana impreza, która odbywa się w okresie letnim zachęca Gdańszczan oraz turystów przebywających w Trójmieście do wzięcia udziału w tym niepowtarzalnym wydarzeniu kulturalnym. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej powstał dzięki inicjatywie prof. Bogusława Grabowskiego, który od 1978 roku był pomysłodawcą Dominikańskich Koncertów, a od 1985 r. jest głównym organistą Konkatedralnej Bazyliki Mariackiej w Gdańsku oraz Dyrektorem Festiwalu.

sty 21

piątek, godz. 19:00

Gdynia,
bilety 50 - 130 zł
Kup bilet
cze 11

sobota, godz. 20:00

Gdańsk Sopot,
bilety 190 - 590 zł
Kup bilet
Coroczne letnie koncerty odbywają się w piątki lipca i sierpnia, a także na początku września o godz. 20.15, co nawiązuje do przedwojennych piątkowych koncertów organowych. Do udziału w Mariackich Wieczorach zapraszani są także soliści grający na wielu różnych instrumentach, zespoły kameralne, soliści wokaliści, chóry, jak również duże aparaty brzmieniowe orkiestr symfonicznych. W latach 1978 - 2012 na Festiwalu zaprezentowało się ponad 250 wykonawców i zespołów z Polski i zagranicy.


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Bazylika Mariacka to największy w Europie Kościół zbudowany z cegły. Jej akustyka i wnętrze czyni ją wyjątkową, dzięki czemu stała się główną wizytówką Gdańska oraz ważnym ośrodkiem duchowym i historycznym. Jej wielkość, wyjątkowy instrument, jakim są organy oraz sacrum, które panuje wewnątrz świątyni sprawiło, iż powstał w niej Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. Chcąc upowszechnić ten wyjątkowy zabytek Gdańska, prof. Bogusław Grabowski starał się okazać prawdziwe piękno brzmienia organów w przestrzeni sakralnej, która jest nie tylko sferą estetycznego przeżycia muzycznego ale i duchowym zbliżaniem się do osoby stwórcy.

Obecnie znajdujące się organy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku są dziełem firmy braci Hillebrand z Hanoweru, a ich prospekt wraz z grającymi piszczałkami pochodzi z organów Mertena Friesena z 1627r. z kościoła św. Jana. Ceremonii poświęcenia organów dokonał biskup gdański Tadeusz Gocłowski 18 sierpnia 1985 roku. W ten sposób Bazylika Mariacka powróciła do chlubnej wielowiekowej tradycji przerwanej na 40 lat w 1945 r. Po poświęceniu organów odbył się I cykl koncertów z udziałem najwybitniejszych organistów z Polski (m.in. J. Grubich, J. Gembalski) oraz z zagranicy (m.in. Marie-Claire Alain i D. Roth z Francji).

piątki, godz. 20.15

05.07 Julian Gembalski /Katowice/ - organy

12.07 Maciej Sikała - saksofon
Bogusław Grabowski /Gdańsk/ - organy

19.07 Maria Krajewska /Warszawa/ - organy

26.07 Arkadiusz Bialic /Kraków/ - organy

02.08 Chór Kameralny "441 Hz"
dyr. Anna Wilczewska
Hanna Meyer /Gdańsk/ - organy

09.08 Michał Markuszewski /Warszawa/ - organy

15.08 Polski Chór Kameralny "Schola Cantorum Gedanensis"
/środa, dyr. Jan Łukaszewski godz. 20.30/
Bogusław Grabowski - organy
Święto Odpustowe Wniebowzięcia NMP

16.08 Joachim Grubich /Kraków/- organy
23.08 Tomasz Adam Nowak /Niemcy/- organy
30.08 Joanna Mądroszkiewicz /Austria/ - skrzypce
Bogusław Grabowski - organy

06.09 Ks. Robert Kaczorowski - baryton
Ewa Rytel /Gdańsk/ - organy
13.00 Povl Chr. Balslev /Dania/ - organy

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    15-25 zł
Bilety w cenie: 15/25 zł do nabycia na godzinę przed koncertem w bazylice.
Szczegóły festiwalu dostępne są również na stronie internetowej bazyliki mariackiej pod adresem: http://www.bazylikamariacka.pl/

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku odbył się pierwszy spektakl operowy i jaki był jego tytuł?