• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

275. rocznica urodzin Józefa Wybickiego

29 września 2022 roku, w 275. rocznicę urodzin autora słów polskiego hymnu, odbędzie się kulminacyjne wydarzenie obchodów Roku Józefa Wybickiego. Prawnik, działacz polityczny, konfederata barski, publicysta, generał z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, twórca zrębów państwa Księstwa Warszawskiego, senator i wojewoda, czy Prezes Sądu Najwyższego... ale przede wszystkim gorący patriota, który przeszedł do historii jako autor pieśni, która od 1927 roku jest hymnem Rzeczypospolitej. W uznaniu zasług Sejm RP ustanowił Józefa Wybickiego patronem roku 2022.

W trakcie uroczystości do Muzeum Hymnu Narodowego przekazane zostaną nowe eksponaty, które zostały pozyskane przez Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Hymnu Narodowego. Dzień urodzin Józefa Wybickiego będzie również pierwszym dniem obiegu znaczka pocztowego wyemitowanego przez Pocztę Polską, którego premierowa prezentacja odbędzie się w Będominie.

W tym dniu szkołom noszącym imię Wybickiego przekazane zostaną sadzonki dębów, nawiązujące do ponad 500-letniego Dębu Wybickiego rosnącego na terenie muzeum.
Program wydarzeń:

12:00 Powitanie gości i wykonanie hymnu RP
12:15 Przemówienia
12:30 Urodziny Józefa - przekazanie darów dla muzeum
13:00 Prezentacja znaczka pocztowego - Poczta Polska
13:15 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego im. gen. Józefa Wybickiego
13:45 Poczęstunek i tort urodzinowy
14:30 Złożenie kwiatów pod pomnikiem J. Wybickiego w Będominie

Opinie

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?