• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Idealna.Lab - Iwona Zając

IDEALNA.LAB - IWONA ZAJĄC

(Dorota Arszyńska, Ola Fijałkowska, Emilia Garska, Anna Haśkiewicz, Anna Leszkiewicz, Karolina Piątkiewicz, Aleksandra Polańska, Ewa Sobczak, Karolina Szambelan)

Wernisaż: wtorek 8 marca 2011, godz. 19.30
Wystawa czynna w dniach: 9 marca 2011 - 8 kwietnia 2011
 
Godziny otwarcia Galerii:
Wt-Czw: 11-17
Pt-Sob: 11-20
Niedz: 11-17

WSTĘP WOLNY

Perfomatywny projekt "Idealna" powstaje od 2008 roku i opowiada o współczesnej obrzędowości, o autorytecie, o wzajemnej tolerancji i przyjaźni wśród kobiet należących do różnych pokoleń. Iwona Zając spełnia w nim swoje marzenia o byciu piękną, zadbaną kobietą. Gra z konwencją poradników, pism kobiecych zawierających szereg rad jak stać się kobietą idealną. W projekcie biorą udział jej byłe uczennice z Młodej Załogi (nieformalna grupa skupiona wokół pracowni na terenie Stoczni Gdańskiej). Dziś samodzielne artystki, fotografki i studentki, które w tym projekcie stają się nauczycielkami - pomagają Iwonie stawać się bardziej kobiecą: dobierają kolory, robią makijaż, tworzą fryzury. Ich znajomość z artystką jest wieloletnia. Przez lata razem pracowały, ale także pomagały sobie nawzajem w sprawach prywatnych. Każda z nich dzięki temu projektowi może przekazać to, w czym jest naprawdę dobra i co w dorosłym życiu Iwona Zając może "wykorzystać". W projekcie "Idealna" to nie "dziewczynki" są układane, ale dojrzała kobieta, która zdecydowała się oddać swój wygląd w ręce młodych kobiet, przyznając jednocześnie, że idealną nie jest. Dzięki nim się zmienia i dojrzewa.

Na wystawę "Idealna.Lab" w Gdańskiej Galerii Miejskiej składają się zdjęcia autorstwa Magdaleny Małyjasiak, muralesy, prezentacja oraz warsztaty. Oryginalne zajęcia twórcze dotyczyć będą pojęcia kobiecości oraz kulturowego konstruowania ról społecznych i płciowych. Sztuka stanie się pretekstem do dyskusji na temat istotnych zjawisk społecznych. Artystka i odbiorcy jej sztuki wspólnie uczestniczyć będą w procesie tworzenia wiedzy. Dzięki temu możliwe będzie przejście do kolejnego etapu - opracowania "Poradnika Idealnej".

Laboratorium edukacyjne powstaje przy współpracy z Agnieszką Kaim i Moniką Popow z Fundacji Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" i będzie miało otwartą formułę. Składać się na nie będzie cykl różnorodnych wydarzeń i warsztatów, połączonych tematem ideału, kanonu urody, kobiecości. Doświadczenie stawania się Idealną odnoszone będzie do bezpośredniego doświadczenia uczestników i uczestniczek. Warsztaty prowadzone będą przez trójmiejskie artystki i animatorki kultury.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w warsztatach zapraszamy do zapoznania się z naszą stroną na facebooku: www.facebook.com/idealna.lab . Na warsztaty można się zapisać wysyłając maila pod adres: zapisy@idealna.org.

Swoistym przedłużeniem wystawy "Idealna.Lab" jest otwarcie małej galerii "Wolna Ściana", której istotą jest niezwykle ważna dla całego projektu performatywność - nieustanne stawanie się, dzianie się, zmienianie się.

Galeria "Wolna Ściana" nie powstanie, a będzie w ciągłym procesie - analogicznie jak dzieje się to w przypadku stającej się "idealną" Iwony Zając. Kuratorką tej nieistniejącej, a raczej zaistniałej na chwilę galerii jest Anna Drewa, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. "Wolna Ściana" to delikatnie wytyczona, niemal niewidoczną przerywaną linią, pusta i otwarta przestrzeń, którą tworzyć będą zapraszani przez artystkę oraz kuratorkę artyści i artystki, których wypowiedzi, działania czy prace komentują, kontrują lub wchodzą w dialog z projektem "Idealna".

8.03-11.03 - Emilia Garska
12.03-16.03 - Justyna Górowska
22.03-25.03 - Tomek Rogaliński
31.03-3.04 - Ewelina Baran
5.04-8.04 - Aleksandra Polańska


Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w projekcie zapraszamy do zapoznania się z blogiem "Wolnej Ściany", na którym znajdują się szczegółowe informacje dotyczące projektu idealna-wolnasciana.blogspot.com, a także do przesyłania na adres mailowy wolna.sciana@idealna.org swoich pytań, wątpliwości, a przede wszystkim propozycji współpracy. Wystawa zrealizowana przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Pomorskiego, Urzędu Miasta Gdańska oraz Biura Gdańsk - Europejska Stolica Kultury 2016 - kandydat.

Warsztaty współorganizowane przez Fundację Inicjatyw Społecznych "Się Zrobi!" dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Gdańska. Wystawa objęta Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Gdańska.

Kurator: Grażyna Tomaszewska

Iwona Zając - w 1999 roku ukończyła wydział malarstwa w ASP w Gdańsku. Od 2002 rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej. Jako frapująca aktywistka kulturalna, zajmuje się malarstwem ściennym oraz edukacją. Od lat współpracuje z FTG i GTS (prowadząc warsztaty plastyczne podczas festiwali szekspirowskich) oraz instytucjami społecznymi jako koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych dla młodzieży. Iwona Zając w swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną i feministyczną. Często bohaterem swych prac czyni siebie samą lub swoich przyjaciół. Obszarem jej zainteresowań są przestrzenie publiczne, które stają się doskonałym tłem dla wyrażania idei artystycznych, ale i społecznych, poprzez wyraziste w przekazie kompozycje ścienne.

W 2008 roku została nominowana w plebiscycie "Gdańszczanin Roku", a w 2009 Program Trzeci Polskiego Radia przyznał jej Trójkowy Znak Jakości. W tym roku, zdobywając statuetkę Sztorm Roku 2010, Iwona Zając została uznana za najlepszego twórcę w kategorii sztuki plastyczne. Ponad to, jest tegoroczną laureatką Stypendium dla Twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2011). Iwona Zając jest także twarzą kampanii promującej starania Gdańska do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Czym był i do czego służył WILKOM?