• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z prof. Zbigniewem Mikołejką

W imieniu wydawnictwa słowo/obraz terytoria zapraszamy we wtorek, 27 stycznia o godz. 18.00 do sieni IKM na spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Mikołejką. O książkach "We władzy wisielca" (tom 1) i "We Władzy wisielca. Ciemne mocne, okrutne liturgie" (tom 2) będzie rozmawiał z prof. Józefem Majewskim. Wstęp wolny.

Bohaterem pierwszego tomu jest wisielec - jedna z głównych i najbardziej wymownych figur śmierci w kulturze Zachodu. Wisielec bowiem to nie tylko zewnętrzny emblemat europejskiego doświadczenia śmierci, lecz postać ze wszech miar dwuznaczna, znajdująca się w stanie nieustannej symbolicznej transformacji i zarazem transformację tę sprawiająca. I wprawiona w ciągły ruch, w prowokacyjną grę znaczeń, w skryte lub całkiem jawne przejścia - między przedmiotem a podmiotem, między nicością a kulturą, między ofiarą a katem, między religią a polityką, między zbrodnią a karą, między poniżeniem a wyniesieniem. Książka śledzi tę dojmującą wszechobecność wisielca w różnych warstwach kultury i duchowości, starając się wydobyć wielość spełnianych przezeń ról.

Kontynuacją książki o wszechmocy wisielca w wyobraźni i praktyce Zachodu jest drugi tom "We Władzy wisielca. Ciemne mocne, okrutne liturgie". Zbigniew Mikołejko opowiada o powiązaniu między władzą a szubieniczną karą, o egzekucji jako rytuale i święcie ludu, o wieszaniu angielskich czarownic w Starym i Nowym Świecie, o przeobrażeniu figury wisielca w anonimowego, stadnego trupa bez twarzy poprzez mechanikę nowoczesnej wojny, o wisielczych szaleństwach Rozumu i medycyny doświadczalnej, o wisielcu w kulturze romantyzmu.

Podczas spotkania książki można będzie kupić w promocyjnej cenie: "We władzy wisielca" (tom 1) - 50 zł (cena rynkowa 70,50 zł), "We władzy wisielca. Ciemne moce, okrutne liturgie" (tom 2) - 55 zł (cena rynkowa 78 zł).

Zbigniew Mikołejko - filozof i historyk religii, eseista. Profesor w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w Warszawie. Autor i współautor ponad ośmiuset artykułów i kilkunastu książek. Wydawnictwo słowo/obraz/terytoria wydało jego "Śmierć i tekst. Sytuacja ostateczna w perspektywie słowa" oraz "Emaus oraz inne spojrzenia do wnętrza pisma".
Józef Majewski - teolog, medioznawca i publicysta, doktor habilitowany teologii, profesor Uniwersytetu Gdańskiego. Pełni funkcję kierownika Zakładu Komunikacji Kulturowej i Aksjologii Dziennikarstwa; wykłada na Wyższej Szkoły Zarządzania w Gdańsku. Od 1998 roku redaktor miesięcznika WIĘŹ. Jest stałym współpracownikiem Tygodnika Powszechnego. Autor, współautor lub redaktor 20 książek oraz ponad 700 artykułów naukowych, popularnonaukowych, publicystycznych i dziennikarskich. Jest członkiem Rady Naukowej Laboratorium WIĘZI.

Spotkanie autorskie z prof. Zbigniewem Mikołejką
Data: 27 stycznia (wtorek) o godz. 18.00
Miejsce: sień Instytutu Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk
Prowadzenie: prof. Józef Majewski

Opinie

Sprawdź się

Kiedy zgodnie z tradycją rozpoczynamy kolację wigilijną?