• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Podróż w czasie do międzywojennego Gdańska

Jakub Knera
26 grudnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Gdańsk między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Łódź 2010. Gdańsk między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939, Dom Wydawniczy Księży Młyn, Łódź 2010.

Podróże w czasie są możliwe. Świetnym tego przykładem jest książka "Gdańsk między wojnami" Aleksandry Tarkowskiej, która jest dokumentalnym przewodnikiem po życiu Gdańska od 1918 do 1939 roku.



O tym, że lubimy oglądać Gdańsk sprzed kilku dekad świadczą z powodzeniem sprzedające się serie albumów "Był sobie Gdańsk" czy albumy ze zdjęciami "Fot. Kosycarz". Zdjęcia Kosycarza poświęcone są jednak ostatniemu półwieczu, a seria "Był sobie Gdańsk" to przede wszystkim zbiór zdjęć. Na tym tle "Gdańsk między wojnami" wydany nakładem łódzkiego wydawnictwa Księży Młyn ciekawie się wyróżnia.

Z jednej strony książka przypomina pod względem struktury dokument - jest w niej zobrazowane całe życie miasta, w wielu aspektach. Z drugiej to doskonały przewodnik po mieście sprzed kilku dekad. Pomijając atrakcje turystyczne, gdybyśmy w latach 20. i 30. znaleźli się na terytorium Wolnego Miasta Gdańska, byłoby to wspaniałe kompendium wiedzy na jego temat. Teraz to doskonały obraz tego, jak wyglądało życie naszych przodków między I i II Wojną Światową.

Gdańsk po I Wojnie Światowej był w specyficznej sytuacji. Na mocy uchwały Ligi Narodów powstało Wolne Miasto Gdańsk, miasto-państwo z własnym sejmem, senatem, herbem, flagą a nawet walutą. Mieszkańcy miasta mówili o sobie Danziger, wyróżniali się więc na tle Polaków, Niemców i ludzi innych narodów. To ogromne zróżnicowanie świetnie jest w tej książce pokazane.

Na kolejnych stronach zapoznajemy się bowiem nie tylko ze starym wyglądem ulic, zabudowaniami czy nieistniejącymi już połączeniami tramwajowymi. W albumie możemy zobaczyć jak wyglądały paszporty mieszkańców Gdańska, kto zarządzał miastem, ilu było przywódców senatu, prezydentów, gdzie znajdowały się konsulaty (było ich przeszło 30, w tym z takich egzotycznych krajów jak Nikaragua, Panama czy Haiti) albo o tym, że w obecnym budynku Rady Miasta, urzędowali Komisarze Ligi Narodów. To wszystko oczywiście znane fakty historyczne, ale w książce "Gdańsk między wojnami" nie są ukazane w dłużącej się encyklopedycznej formie, a jednocześnie są wyczerpujące.

Ale to i tak nie wszystko - poszczególne rozdziały opisują życie Gdańszczan, przedstawiają partie polityczne czy społeczności religijne, które żyły na terenie tego miasta (świetne zdjęcie, egzotycznie wyglądającej Wielkiej Synagogi w miejscu obecnej ulicy Bogusławskiego). Obszerna część albumu jest poświęcona miejskiej komunikacji (ze spisem starych linii tramwajowych) i gospodarki wodnej - można zapoznać się ze zdjęciami i opisami starych spichlerzy czy przeczytać jak powstawała Stocznia Cesarska na terenie Młodego Miasta.

Nie brakuje informacji o sportowych wyczynach gdańszczan, czy opisie miejsc, gdzie spędzali wolny czas. Fotografie pokazują wspaniałe sale restauracji, obecnego Teatru Wybrzeże, nadmorskich kąpielisk i kin. Mało kto może wiedzieć, że w Wolnym Mieście Gdańsk tych ostatnich było ich przeszło 20, z czego połowa w ścisłym centrum Miasta!

"Gdańsk między wojnami" to pasjonująca podróż pełna niespodzianek i niesamowitych odkryć, nawet dla tych, którzy z historią międzywojennego Gdańska są dobrze obeznani. Masa zdjęć (niestety nie zawsze wysokiej jakości), pocztówek i dokumentów (statystyki czy spis niemieckich nazw ulic i dzielnic) świetnie przybliżają miasto z tamtego okresu, pokazując zarówno jego potęgę jak i wiele elementów, którymi różni się od tego współczesnego.

Opinie (78) 8 zablokowanych

  • o co chodzi

    Jest jakiś wielki szwindel bo już dwie moje wypowiedzi moderator usuną i nie wiem dlaczego?Nikogo nie obraziłem i nie używałem niecenzuralnych słów ,nie naruszyłem prawa ,więc o co chodzi? Napisałem o wykorzystaniu w książce zdjęć bez zgody właścicieli i bez podania ich pochodzenia , wymieniłem tylko portale trójmiejskie skąd pochodziły zdjęcia , jeżeli w tym rzecz to tym razem nie podam nazw tych portali.

    • 8 2

  • dzisiaj ogladalismy filmy z tej ksiazki

    super sprawa

    • 1 1

  • NACIAGANY ALBUM O GDAŃSKU

    TO SĄ ZNANE ZDJĘCIA Z INNYCH KSIĄŻEK ,CZASOPISM I INNYCH PUBLIKACJI SZKODA KASY !!!

    • 5 1

  • Marudy do łopat ! Odśnierzać zacząć czas !

    • 1 4

  • straszna szmira

    zdjęcia najgorsze ,więcej wiadomości jest nawet w takim internecie,ALE TE ZDJECIA SYF .Wielka papka z płyta tzn.filmem ściągniętym z netu.Wiele zdjęc pinskrinem z kronik.Nie polecam za tę cenę.

    • 0 0

  • Stocznia Cesarska nie powstawała na terenie Młodego Miasta.

    • 0 0

  • Polecam to opracowanie

    Dla mnie - urodzonego gdańszczanina, rocznik 1959, jest to bardzo ciekawa i kompletna pozycja historyczno - naukowa. Książkę nabyłem poprzez sprzedaż wysyłkową w ubiegłym roku. Bardzo dobrze uzupełniła moją wiedzę o Gdańsku międzywojnia. Opracowanie podzielone na rozdziały tematyczne, które można czytać niezależnie, bogate ilustracje fotograficzne, bogate dane liczbowe z wielu dziedzin, płyta DVD i mapa Gdańska z międzywojnia to perełka dla interesujących się historią Gdańska. Mam wszystkie albumy Kosycarzy ale ta książka traktuje o czasach międzywojennych. Polecam

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Antoni Suchanek, polski malarz marynista, ma swój pomnik w Trójmieście. Gdzie dokładnie się znajduje?

 

Najczęściej czytane