• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

It's so najtis (1 opinia)

Czym są dla kultury lata 90.? Tylko czasem transformacji? Czy możemy mówić o wyjątkowej estetyce tej dekady? Kojarzy nam się?z kiczem i żenadą, czy raczej budzi sentymentalne wspomnienia? Czy na wzór lat 80. czeka nas moda na lata 90.? A może lata 90. wcale się? jeszcze nie skończyły?

Już 17 czerwca w Spółdzielni Literackiej (ul. Jana Kazimierza 2, Sopot) odbędzie się wydarzenie artystyczne poświęcone latom 90., przygotowane przez Dwutygodnik.com, stronę kultury, która łączy tradycję z przystępną formą, nowoczesną technologią i świeżym myśleniem o treściach. Impreza będzie związana z wydaniem tematycznego numeru www.dwutygodnik.com, który już od 11 czerwca jest dostępny w sieci. Tam między innymi teksty Cezarego Michalskiego o Brulionie, Andrzeja Ledera o "Psach" Pasikowskiego, Bartka Chacińskiego o polskiej muzyce lat 90., Bartosza Żurawieckiego o obyczajach lat 90., Grzegorza Piątka o architekturze dekady, Agaty Araszkiewicz o modzie, poza tym wywiady z Pawłem Duninem-Wąsowiczem, Bogną Świątkowską, Grzegorzem Niziołkiem oraz sonda audio.

Wieczór rozpocznie (godz. 19.00) prowadzona przez redaktora naczelnego Dwutygodnik.com Tomasza Cyza rozmowa z udziałem Maxa Cegielskiego (dziennikarza, animatora kultury), Pawła Paulusa Mazura (rysownika), Beaty Stasińskiej (wydawcy, Obywatelki Kultury) i Grzegorza Wysockiego (krytyka literackiego).

Na 21.00 zaplanowano koncert Brzóska de Paulus electro dance poetry duet. Po koncercie rozpocznie się zabawa taneczna do muzyki z lat 90.
W sobotę od godziny 12.00 Dwutygodnik zaprasza do Spółdzielni Literackiej na warsztaty haiku prowadzone przez Dariusza Brzóskę-Brzóskiewicza.

17 czerwca 2011, Spółdzielnia Literacka w Sopocie

19.00 O latach 90. z Maxem Cegielskim, Pawłem Paulusem Mazurem, Beatą Stasińską i Grzegorzem Wysockim rozmawia Tomasz Cyz

21.00 Koncert Brzóska de Paulus - elektro dance poety duet
W sali chill out projekcje filmów Lalamido
Po koncercie impreza z muzyka z lat 90.

18 czerwca 2011, godz. 12.00, Spółdzielnia Literacka w Sopocie
Warsztaty haiku z Dariuszem Brzóską-Brzóskiewiczem w ramach cyklu Krótkopis "Dwutygodnika".

O Dwutygodniku
Dwutygodnik.com to strona kultury - nowoczesne narzędzie upowszechniające kulturę w sposób najbardziej naturalny dla współczesnej kultury i sprzyjający partycypowaniu w niej - poprzez Internet. Dwutygodnik.com nie tylko informuje, ale przede wszystkim opiniuje, tłumaczy i syntetycznie opisuje zjawiska - poprzez analizę i komentarz. Od początku swojego istnienia Dwutygodnik.com jest medium całkowicie cyfrowym, świadomie łączącym najlepsze tradycje polskich periodyków kulturalno-literackich z technologią umożliwiającą dodawanie do tekstów materiałów audialnych i audiowizualnych oraz interakcję z czytelnikami.

Dzięki przejrzystej formule, bezpłatnemu dostępowi do stale aktualizowanych treści czytelnik ma możliwość obcowania z kulturą i jej recepcją w sposób prosty i regularny. Ma to szczególne znaczenie w dobie coraz szczuplejszych działów kultury w gazetach codziennych i tygodnikach, skupiających się na wydarzeniach najlepiej nagłośnionych, a pomijających często inne wartościowe zjawiska z dziedziny kultury wysokiej i niezależnej.

58 numerów od kwietnia 2009: w każdym 30 nowych recenzji, wywiadów, esejów o literaturze, sztuce, filmie, teatrze i muzyce, oraz rubryki autorskie - felietony, komentarze, multimedia, wiersze i proza. Wysoka jakość materiałów - autorzy uważnie dobierani do tematu oraz szczegółowa redakcja tekstów.

Połączenie tradycji kultury z nową formą i z nowym myśleniem o treściach: wśród współpracowników znajdują się zarówno uznani autorzy (felietoniści: Maria Poprzęcka, Anda Rottenberg, Alek Tarkowski & Mirek Filiciak, Małgorzata Łukasiewicz, Tomasz Fiałkowski, Beata Stasińska, Joanna Tokarska-Bakir), jak i przedstawiciele nowego pokolenia; staroświecka dbałość o słowo łączy się z nowoczesną formą oraz prostym i atrakcyjnym designem strony. Odnotowujemy szybki i stały wzrost pozycji pisma i liczby czytelników, obecnie liczba odsłon strony na miesiąc wynosi prawie 90 tys.

Stale poszerzamy krąg ludzi zainteresowanych kulturą o ludzi młodych, aktywnych, wykorzystujących Internet jako źródło wiedzy o świecie; dzięki Internetowi docieramy do miejsc, do których tradycyjne gazety mają utrudniony dostęp.

O warsztatach
W dniu 18 czerwca 2011 (godz. 12.00) w Spółdzielni Literackiej w Sopocie (ul. Jana Kazimierza 2) Dariusz Brzóska-Brzóskiewicz, poeta i propagator haiku, performer i aktor, poprowadzi warsztaty haiku. Warsztaty odbywają się w ramach cyklu "Dwutygodnika" KRÓTKOPIS.

KRÓTKOPIS
Statystyki czytelnictwa - i mniej popularne statystyki pisalnictwa - nie biorą pod uwagę wielu niezwykle ważnych elementów współczesnej codzienności człowieka czytającego i piszącego. Smsy, statusy na facebooku i twitterze, maile, które dawno przestały miewać już formę listów, a nawet mininotatki na żółtych karteczkach - wszystko to wymaga zdolności pisania i czytania. Niekiedy zdolności wcale nietuzinkowych. Lakoniczność wypowiedzi pisanej i stopień wyluzowania, mierzony nie tylko dawką humoru, ale i zdrowym dystansem do tematu - stanowią dwie najważniejsze cechy takich - często literackich już - wypowiedzi. Być może dbanie o jakość słowa pisanego - i o obecność czynności czytania w codzienności największej możliwie grupy ludzi - zacząć można na tym właśnie poziomie.

Nie chodzi tu bynajmniej o próbę desperackiego utrzymania tradycyjnych reguł używania języka. Przeciwnie - ciekawie jest postawić pytanie o to, jak sam język się zmienia pod wpływem nowych narzędzi i kształtowanych przez nie nowych form wypowiedzi. Jak zmienia się tekst, kiedy nie używamy polskich znaków, dla oszczędności miejsca między kropką a początkiem następnego zdania nie dajemy spacji, a wraz z ilością znaków rośnie cena (sms) albo maleje szansa (twitter) wysyłki? I jak wtedy zmienia się sens? Czy uśmieszek :), który z jednej strony wspiera lakoniczność, z drugiej stanowi znak owego modnego dystansu, urozmaica, czy banalizuje wypowiedź?
Mało kto dziś stawia te pytania, a być może, gdyby na lekcjach języka polskiego uczono, jak fajnie napisać smsa albo status na facebooku, nie wszyscy uczniowie zdawaliby maturę z poczuciem, że literatura to tylko nuda i zakurzone biblioteki. Być może nawet kiedyś, kiedy napisaliby już bardzo wiele smsów, sięgnęliby po książki.

W cyklu warsztatów Dwutygodnika.com KRÓTKOPIS chcemy porozmawiać o wszystkich tych najkrótszych formach literackich, które tak wrosły w życie, że nawet nie zauważamy, że je piszemy i czytamy. I razem pisać. Będziemy - w różnych miastach w Polsce - zapraszać specjalistów od portali społecznościowych, nowych mediów, językoznawców i - przede wszystkim - poetów. Zaczynamy jednak od początku - od szlachetnego wzoru lakoniczności i dystansu: japońskiego haiku.

Opinie (1)

  • Najtis

    Ciekawa sprawa - pan Brzóska i pan Mazur we własnej osobie?
    A po ile wstęp?

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Największą inicjatywą budowlaną w historii polskiego muzealnictwa morskiego jest...?

 

Najczęściej czytane