• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Cykl oprowadzań kuratorskich

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych bezpośrednim kontaktem ze sztuką do udziału w nowym cyklu oprowadzań po wystawach czasowych. Kuratorzy opowiedzą o tajnikach powstawania ekspozycji, obiektach i związanych z nimi ciekawostkach oraz udzielą odpowiedzi na każde Państwa pytanie. Jest to doskonała okazja, aby poznać pomysłodawców wystaw i podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat dzieł sztuki i aranżacji przestrzeni.

2 września 2023 - 12 maja 2024

bilety 23 zł
ulgowy 16 zł
wrz 4

środa, godz. 15:00

bilety 10 zł
Oprowadzanie wliczone jest w cenę biletu wstępu do Muzeum Miasta Gdyni.

***
7 września (niedziela), godz. 12.00
Arkadia. Gdyńskie Letnisko przełomu XIX i XX w.
Zbiórka: przy kasie Muzeum
Czas trwania: ok. 60 min.

"Arkadia. Gdyńskie letnisko przełomu XIX i XX w." to wystawa odkrywająca zakamarki regionalnej historii. Narracja opowieści, zbudowana wokół dokumentów i przedmiotów kultury materialnej pochodzących z tego okresu, wprowadza widza w klimat miejscowości letniskowej, umożliwiając jednocześnie odkrycie genius loci Gdyni - niewielkiej, rolniczo-rybackiej wsi, która zmieniła swój charakter dzięki przedsiębiorczości jej mieszkańców.
Na wystawie eksponowane są zbiory własne Muzeum Miasta Gdyni - pocztówki, fotografie, mapy, wydawnictwa, meble i inne przedmioty wyposażenia wnętrz, w tym obiekty pochodzące z gdyńskich domów letniskowych. Obraz gdyńskiego kurortu dopełniają obiekty ze zbiorów innych muzeów, instytucji i kolekcji prywatnych. Wśród nich warto podkreślić: przedmioty kultury materialnej z Muzeum Ziemi Puckiej w Pucku, a także muzeów warszawskich - Muzeum Kolejnictwa oraz Muzeum Sportu i Turystyki, dokumenty z Archiwum Państwowego w Gdańsku, pocztówki z PAN Biblioteki Gdańskiej, zabawki z kolekcji Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenko z Krakowa oraz przedmioty ze zbiorów Grzegorza Fey z Gdyni. Klimat epoki podkreślają wizytowe, spacerowe i plażowe stroje damskie z prywatnej kolekcji Przemysława Krystiana Faryś z Łodzi.
Wystawie towarzyszy pokaz multimedialny, przygotowany z wykorzystaniem pocztówek z przełomu XIX i XX w.

Autorzy wystawy: Marzena Markowska, Barbara Mikołajczuk
Autorka aranżacji: dr Katarzyna Zawistowska
Tekst: dr Tomasz Rembalski, Dariusz Małszycki

***
7 września (niedziela), godz. 12.00
Zbigniew Horbowy
Zbiórka: sala wystawowa (poziom -1)
Czas trwania: ok. 30 min.

Wybitny artysta, przez wielu uważany za pierwszego polskiego designera, czołowy projektant szkła użytkowego, twórca własnej szkoły wzorniczej - to tylko kilka z określeń, jakimi opisać można profesora Zbigniewa Horbowego. Zaprojektowane przez niego szkła, między innymi kieliszki, butle, wazony, dzbanki, misy, patery, wazony "Ufo", wazony "Daniela", wazony "Fungi", butle "Chianti" - wszystkie z lat 60, 70 i 80 XX w. będziemy eksponować w Muzeum Miasta Gdyni od 5 lipca do 7 września. Wernisaż swoją obecnością uświetni sam profesor Horbowy. Będzie to wyjątkowa okazja do spotkania z legendą polskiego designu.
Wystawa inicjuje cykl Polskie projekty, polscy projektanci, podczas którego prezentować będziemy prace najwybitniejszych projektantów i designerów.

Kurator wystawy: dr Barbara Banaś
Organizatorka: Anna Śliwa
Autorka aranżacji: Małgorzata Golińska

Opinie

Sprawdź się

W jakich latach wybudowany został Ratusz Staromiejski, w którym aktualnie znajduje się siedziba Nadbałtyckiego Centrum Kultury?