• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Tożsamości. Wieczny początek: Warmia i Mazury. Spotkanie z Beatą Szady. Prowadzenie: Stasia Budzisz

Zapraszamy na pierwszą odsłonę Tożsamości spotkań Muzeum Miasta Gdyni, prowadzonych przez reporterkę Stasię Budzisz, których celem jest przybliżenie różnych odcieni codzienności Pomorza, Warmii, Dolnego Śląska krain geograficznych naznaczonych burzliwą historią, gdzie na styku powiatowych miast i miasteczek kryją się lokalne mitologie, zwyczaje i sekrety. Jaka jest Tożsamość naszego (i innych) regionu, a może są to liczne Tożsamości?

Warmia i Mazury to od lat raj wczasowiczów, kuszący bezkresnymi jeziorami, lokalną kulturą i obietnicą relaksu. Cud natury, którym z przyjemnością chwalimy się za granicą. Wydawać by się mogło, że to kwintesencja polskości. Jednak nie zawsze tak było. Ziemie te, przez lata niemieckie, weszły w skład państwa polskiego po II wojnie światowej. W jednej chwili zmieniło się wszystko. Mieszkańcy, którzy pozostali, musieli na nowo odnaleźć się w niełatwej rzeczywistości.

Beata Szady przemierza Warmię i Mazury, szukając odpowiedzi na pytanie o tożsamość. Poznaje ludzi z całych sił pragnących uciec z kraju, z którym nie czuli się związani, spotyka katolickich księży, którzy na Mazurach przejmowali ewangelickie kościoły, rozmawia z ludźmi, którzy bez skrupułów pozyskują budulec z zabytkowych poniemieckich domów, i z tymi, którzy tworzą własną definicję tożsamości regionalnej. Łączy ich jedno wciąż muszą zaczynać od nowa.

Beata Szady dziennikarka i wykładowczyni akademicka. Autorka książki Ulica mnie woła. Życiorysy z Limy. Publikowała w Dużym Formacie, Polityce, Tygodniku Powszechnym i Piśmie.

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywał się gdyński rycerz, który zakochał się w syrenie i porzucił dla niej miasto?