• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

dialogi: alienacje / alienations (1 opinia)

maj 23-26

czwartek - niedziela, godz. 17:00

Gdynia
Wstęp wolny
Od 8 października 2010 do 5 listopada 2010 w ggm1 będzie można oglądać kolejną wystawę z cyklu "dialogi". Tym razem dialog o tytule "alienacje - alienations" prowadzą Anja Fussbach ( Niemcy) i Angelika Fojtuch.

Wernisaż wystawy wraz z performance Angeliki Fojtuch "Gdzie się podziały - repetycja" odbędzie się w piątek, 8 października 2010 o godz. 19.30.

Termin wystawy: 9 października 2010 - 5 listopada 2010
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 1 (ggm1) ul. Piwna 27/29, Gdańsk

Godziny otwarcia galerii:
niedz, wt-cz 11:00-17:00
pt-sob 11:00-20:00

Wystawa "alienacje - alienations" to kolejna wystawa z serii 'dialogi'. Tym razem jest to spotkanie dwóch bardzo mocnych osobowości twórczych: Anji Fussbach (Niemcy) i Angeliki Fojtuch (Polska). Obie artystki tworzą sztukę w pewien sposób agresywnie zmuszającą do refleksji. Ich prace, stylistycznie bardzo różne, często przekraczają granice i prowokują widza do działania. Czasami wręcz brutalnie w swojej dosłowności schowanej w pod maską niewinności używanych materiałów czy oszczędnych gestów, dosięgają sedna i wkładają przysłowiowy palec w ranę. Ich sztuka nie pozostawia nikogo obojętnym.

Anja Fussbach pokazuje dwie prace, które są doskonałymi przykładami jej działań artystycznych. W cookieman, 2007 spotykamy świat blaszanych stworów, ubranych, w niegdyś eleganckie futra, bałwochwalczo modlących się do obrazu producenta ciasteczek. Stworzenia te w swojej poddańczej pozie wpatrują się w portret czarnego mężczyzny wyciągając do niego ponadwymiarowe ciasteczka w oczekiwaniu. Na co czekają, czego wypatrują? Być może jednak to nie metalowe świstaki, tylko my, niewolnicy konsumpcji, firmowych marek, wyczekujący tego jedynego produktu, który w końcu mógłby uczynić nas szczęśliwym? Tylko jak w tym kontekście wytłumaczyć stertę gruzu, na której artystka ustawiła te, skądinąd sympatyczne stworzenia?

Artystka często wykorzystuje w swojej pracy przedmioty gotowe, ready-made, które grupuje, przekształca, nadaje im nowy kontekst. Taką pracą jest również rafa koralowa, 2010 assemblage stworzony z przedmiotów częściowo znalezionych, podarowanych albo wypożyczonych artystce przez innych artystów czy przypadkowych dawców. Gdańska wersja \'rafy\' jest szczególna. Nie tylko dlatego, że zbudowana została wspólnie z gdańszczanami i zrobiona z gdańskich przedmiotów, małych dzieł sztuki, wyrzuconych odpadków, ale przede wszystkim dlatego, że stała się świadkiem narodzin nowej Wenus, a właściwie miejscem performance Angeliki Fojtuch.

Obok bezpośredniej ingerencji w pracę Anji Fussbach, Angelika Fojtuch pokazuje nowe prace z serii pejzaż 2010, stworzonych specjalnie na wystawę. Są to fotoobiekty, skonstruowane z białych podobrazi i wyciętych fotografii. Fotoobiekty te są jakby negatywem przepełnionej rozkrzyczanej, kolorowej rafy. Uderzają pustką białych plam i skłaniają odbiorcę do szukania odpowiedzi na pytanie "dlaczego?". Dlaczego artystka usunęła postacie z fotografii pokazujących centrum miasta? Dlaczego pokazała ulice, bez przechodniów, czy plaże bez plażowiczów? Czy człowiek stał się elementem zbędnym? Czy wręcz odwrotnie? Może właśnie usunięcie tego, co istotne, indywidualne, pokazanie braku, białego miejsca, jest zwróceniem uwagi na to co jest najważniejsze?

Artystka pokazuje też pracę "szukam tej osoby - still", która jest przetworzoną dokumentacją z performance z 2007 roku. Podczas performance artystka próbowała odnaleźć siebie, pokazując swoje zdjęcie napotkanym przechodniom. Tylko kto jej teraz pomoże? Dlaczego wycięła swoich potencjalnych ratowników? Czy może metalowe świstaki przejmą ich rolę? Interpretacji i odpowiedzi jest wiele, niezaprzeczalna jest tylko krzycząca alienacja białego płótna i sterta gruzu.

Kurator wystawy: Iwona Bigos

Angelika Fojtuch
Urodzona 1978 roku w Gdyni (Polska), mieszka i pracuje właściwie na całym świecie.
Artystka sztuk wizualnych, zajmuje się głównie sztuką performance oraz jej dokumentacją, realizuje również projekty kuratorskie i edukacyjne. Jej twórczość prezentowana była na wystawach i festiwalach w Europie, Azji i Ameryce, m.in. na Biennale w Narodowym Muzeum Sztuki w Tessalonice, 7a11d Festiwal w Fado Center w Toronto, OPEN Festiwal w Centrum Sztuki Współczesnej 798 Art Zone w Pekinie, Biennale Performance DEFORMES w Chile, Moscow Biennale i na międzynarodowych targach sztuki VIENNA FAIR, NADA Art Fair w Miami, SUPERMARKET Art Fair w Sztokholmie. Autorka PORT PERFORMANCE - projektu Międzynarodowego Forum Sztuki Performance.

Anja Fussbach
Urodzona 1965 w Soltau (Niemcy). Mieszka i pracuje w Bremie (Niemcy). Artystka zajmująca się sztuką wizualną i działalnością edukacyją. Jest laureatką wielu nagród i stypendiów, ostatnio podrózuje po świecie z projektem swap shop.Brała udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, głównie w Niemczech. Jej pracej prezentowane są w Polsce po raz drugi.

Opinie (1)

  • pomysł ciekawy, rafa koralowa ze słomek do napojów. Ale społeczeństwo zbytnio sie nie przejelo wizja artystki i osobiste przedmioty to były np. stara sterta ulotek z tejze galerii.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czy gdyński Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port to pierwszy w historii taki festiwal w Polsce?