stat
Impreza już się odbyła

Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich (1 opinia)

Państwowa Galeria Sztuki zaprasza na wystawę "Żywioły i maski. Wśród obrazów z kolekcji Grażyny i Jacka Łozowskich".

Kurator: Bogusław Deptuła
Miejsce: Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, Pl. Zdrojowy 2
Wernisaż: 21.06.2018, 19.30
Czas trwania wystawy: 22.06.2018 - 21.10.2018

Godziny otwarcia:
22.06.2018 - 02.09.2018 codziennie w godz. 10.00 - 20.00;
04.09.2018 - 07.10.2018 od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 - 19.00.

Kolekcja Grażyny i Jacka Łozowskich, to jedna z najważniejszych polskich prywatnych kolekcji sztuki polskiej, która powstaje już od 50 lat - początkowo pod opieką ojca, miłośnika malarstwa polskiego i również kolekcjonera. Z czasem usamodzielnił się, a u jego boku znalazła się małżonka, Grażyna, która wspiera i współtworzy ten zbiór. Obejmuje on kilkaset pozycji przede wszystkim malarstwa polskiego od 2 połowy XIX wieku, po prace najnowsze.

W tym roku przypada okrągła rocznica rozpoczęcia kolekcjonerskiej działalności przez Jacka Łozowskiego i z tej okazji Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprezentuje wystawę złożoną z dzieł powstałych w okresie Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego.

Zobaczyć będzie można kilka niewątpliwych arcydzieł, jak choćby "Rybaka" Leona Wyczółkowskiego (1889), "Żywioły - powietrze" Stanisława Wyspiańskiego (1897), "Japonkę" Wojciecha Weissa (1900), "Korowód dziecięcy" Witolda Wojtkiewicza (1905), "Damę w czarnym kapeluszu" Olgi Boznańskiej (1906), "Pani B. pełznie na brzuchu" Witkacego (1912) czy "Maski" Tadeusza Makowskiego (1929). A poza tym także całą plejadę najważniejszych nazwisk tamtego czasu: Jana Cybisa, Hannę Rudzką- Cybisową, Eugeniusza Eibischa, Juliana Fałata, Aleksandra Gierymskiego, Konrada Krzyżanowskiego, Tadeusza Kulisiewicza, Jacka Malczewskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Jana Stanisławskiego, Zofii Stryjeńskiej, Władysława Ślewińskiego, Zygmunta Waliszewskiego.

Zbiór zapoczątkowany przez ojca, został rozbudowany i wielokrotnie powiększony i nadal się rozrasta z wyjątkową konsekwencją i kompetencją.

Wystawa zorganizowana przy pomocy finansowej Miasta Sopotu.

Artyści: Olga Boznańska, Sławomir Celiński, Jan Cybis, Ksawery Dunikowski, Eugeniusz Eibisch, Stanisław Eleszkiewicz, Julian Fałat, Aleksander Gierymski, Alfons Karpiński, Konrad Krzyżanowski, Tadeusz Kulisiewicz, Henryk Kuna, Konstanty Laszczka, Tadeusz Makowski, Jacek Malczewski, Louis Marcoussiss, Zygmunt Menkes, Mela Muter, Tymon Niesiołowski, Józef Pankiewicz, Zygmunt Rozwadowski, Hanna Rudzka-Cybisowa, Ferdynand Ruszczyc, Efraim i Menasze Seidenbeutel, Jan Stanisławski, Zofia Stryjeńska, Władysław Ślewiński, Włodzimierz Tetmajer, Zygmunt Waliszewski, Wojciech Weiss, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Wojtkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 zł
 • Bilet ulgowy
  7 zł
10 zł - bilet normalny
7 zł - bilet ulgowy
18 zł - bilet rodzinny
5 zł - dla mieszkańców Sopotu
1 zł - dla uczniów szkół sopockich
4 zł - dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Szczegóły: http://www.pgs.pl/

Opinie (1)

 • Brak informacji

  Na stronie PGS dowiadujemy się, że wstęp w piątki jest bezplatny, natomiast na miejscu w piatek pani informuje, ze w sezonie to nie obowiązuje i ona nie wie co jest na stronie w internecie. To nierzetelne. Zrezygnowalam z obejrzenia wystawy - dla zasady

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Kto był inicjatorem Gdańskiej Korporacji Tańca?

 

Najczęściej czytane