• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Zjazd rodziny Sierakowskich w Waplewie

sie 10

sobota, godz. 11:00 - 12:00

Wstęp wolny

1 lipca - 30 sierpnia 2024, godz. 11:00 - 14:00

bilety 10 zł
ulgowy 10 zł
Zjazd rodziny Sierakowskich w Waplewie

W dniach 23-27 lipca 2010 roku, na zaproszenie Macieja Kraińskiego kierującego Muzeum Tradycji Szlacheckiej (oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku) w pałacu w Waplewie Wielkim gościć będą potomkowie Heleny i Stanisława Sierakowskich. Majątki Waplewo Wielkie należały do rodziny hrabiów Sierakowskich od 1759 roku. Wokół alkierzowego pałacu z oranżerią założyli oni dziesięciohektarowy park z interesującą architekturą ogrodową. Do dziś zachowała się ciekawa altana chińska oraz posąg szlachcica.

Istotnym punktem rodzinnego spotkania będzie msza święta odprawiona za dusze zmarłych przodków. Nabożeństwo będzie celebrowane w kaplicy, której krypta kryje szczątki członków rodziny Sierakowskich.

Wielu członków rodziny Sierakowskich pięknie zapisało się na kartach historii Polski. Kajetan Sierakowski był posłem na Sejm Wielki i senatorem Królestwa Polskiego, Sebastiana Sierakowski - Rektorem Akademii Krakowskiej i autorem monumentalnego dwutomowego dzieła o architekturze i budowaniu. Antoni Sierakowski - muzyk i kompozytor - przyjaźnił się z Fryderykiem Chopinem, którego gościł w Waplewie w 1827 roku. Należy przywołać tu także postaci kolekcjonerów i fundatorów galerii obrazów i biblioteki - Alfonsa i Adama. Adam był orędownikiem sprawy polskiej w parlamencie niemieckim i znanym podróżnikiem, autorem dwutomowych "Listów z podróży". Ostatni właściciele Waplewa, Stanisław i Helena Sierakowscy, zaangażowali się w organizację plebiscytu w 1920 roku. Zajmowali się też pracą społeczną, zwłaszcza na rzecz szkolnictwa polskiego na Powiślu. Ich los był tragiczny - wyzuci z własności przed wybuchem II wojny światowej zamieszkali w Osieku pod Rypinem, gdzie we wrześniu 1939 roku zostali rozstrzelani przez Niemców. Z ich siedmiorga dzieci, sześcioro przeżyło wojnę, a po jej zakończeniu rozjechali się po świecie. Osiedli w Londynie, Montrealu, Maroku, Belgii, Francji i Luksemburgu. Dziś, z inicjatywy Izabelli Sierakowskiej-Tomaszewskiej, rodzina postanowiła zjechać do Waplewa.

Na zjazd przybędą potomkowie Róży Carton de Wiart, pochodzącej z rodziny przedwojennego premiera Belgii, Henley\'owie - potomkowie prokuratora skarżącego Byrona za pojedynek, krewni Reyów z Montresor, Potuliccy - potomkowie Jaroszyńskich, oraz żona Sapiehy z Kenii, i ostatnia z Sierakowskich Izabella z mężem Bohdanem Tomaszewskim. Waplewski dwór będzie świadkiem spotkania około czterdziestu potomków Heleny i Stanisława Sierakowskich.

Maciej Kraiński przygotował na tę okazję książeczkę pt. "Panowie na Waplewie" i pieczołowicie wyrysował drzewo genealogiczne hrabiów Sierakowskich herbu Ogończyk. Będzie to symboliczny upominek dla potomków niegdysiejszych właścicieli Waplewa.

Muzeum Tradycji Szlacheckiej
Oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku
w Waplewie Wielkim
82 - 410 Stary Targ
tel.: +48 055 277 15 68

Opinie

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy przykład tkania, który można obejrzeć w Trójmieście?