Zanurz się w wirtualnym jeziorze

Największe zainteresowanie oglądających wzbudza praca "Liquid Views", która na specjalnym ekranie wyświetla obraz do złudzenia przypominający taflę wody, w której można się zanurzyć.
Największe zainteresowanie oglądających wzbudza praca "Liquid Views", która na specjalnym ekranie wyświetla obraz do złudzenia przypominający taflę wody, w której można się zanurzyć. fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Jakie mogą być efekty połączenia nauki ze sztuką? Śpiewające torebki, urządzenie do mierzenia poziomu ludzkiej energii czy wirtualne jezioro - to tylko niektóre z obiektów zaprezentowanych w ramach pierwszej wystawy z cyklu "Art & Science Meeting" w gdańskim CSW Łaźnia.Projekt "Art & Science Meeting" to zakrojony na szeroką skalę cykl wystaw, warsztatów i wykładów, który ma na celu zaprezentowanie najnowszych osiągnięć artystów łączących elementy sztuki ze specjalistyczną, naukową wiedzą. Pierwszą z wystaw możemy już oglądać w CSW Łaźnia w Gdańsku - to retrospektywny przegląd prac duetu Monika Fleischmann & Wolfgang Strauss, zatytułowany "Performing Data".

Artystyczno-naukowa wycieczka po świecie wykreowanym przez dwoje niemieckich twórców rozpoczyna się od "zanurzenia" w wirtualnym jeziorze. Każdy może pochylić się nad ekranem, który wyświetla obraz do złudzenia przypominający taflę wody i za pomocą dotyku wzbudzać mniejsze lub większe fale, jednocześnie obserwując swoje odbicie wyświetlane na przeciwległej ścianie. "Liquid Views", bo tak zatytułowana jest ta praca, stanowi dowód wyobraźni, ale też technicznych umiejętności duetu Fleischmann & Strauss - powstała ona bowiem w roku 1992, kiedy zaawansowane technologie komputerowe dopiero zaczynały się rozwijać.

Dalej czekają na nas projekty w stylu wirtualnego zwiedzania Berlina czy muzeum myśli filozoficznej. Są też designerskie torebki, które potrafią wytwarzać niezwykłe odgłosy. Wielu oglądających z pewnością skusi się na zbadanie poziomu energii przez przyłożenie dłoni do urządzenia przypominającego drewnianą skrzynkę z wbudowanymi kolorowymi żarówkami.

Po tych eksperymentach warto też zajrzeć na drugie piętro Łaźni, gdzie można przyjrzeć się wirtualnej bazie artystów, stworzonych przez Monikę Fleischmann i Wolfganga Straussa na stronie netzspannung.org.

Wystawa "Performing Data" ma dwie główne zalety. Po pierwsze, skłania widza do wejścia w interakcję z przedstawionymi obiektami: wszystkiego można (a nawet trzeba) dotknąć, obejrzeć z każdej strony, wreszcie usiąść przy komputerze i samodzielnie wyszukać interesujące informacje. Z tego też powodu to propozycja idealna dla rodziców, którzy czekają na wystawy dostosowane również do potrzeb młodszych miłośników sztuki.

Po drugie, zaprezentowane prace są swoistym dowodem na ewolucję techniki, jej nieustanny rozwój i coraz sprawniejsze dostosowywanie do ludzkich potrzeb. I z pewnością nikt po obejrzeniu tej wystawy nie powie, że skomplikowane technologie warto wykorzystywać jedynie do tworzenia gier komputerowych.

Opinie (3)

 • naprawdę warto

  zachęcam wszystkich do odwiedzenia wystawy, tym bardziej że każdy może liczyć na oprowadzenie merytoryczne przez osobę przygotowaną przez artystów bez dodatkowej opłaty!

  • 8 1

 • "Art & Scence Meeting" - Zjadło I w scIence

  zapowiada się całkiem-całkiem

  • 0 1

 • sztuka musi zywic

  a sprawiedliwosc spoleczna i walka o nia to zadanie artysty na calym swiecie

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki nietypowy jubileusz obchodził w październiku 2010 roku maestro José Maria Florencio?