• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa malarstwa: Aleksandra Szewczuk "Granice"

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zaprasza na otwarcie wystawy: Aleksandra Szewczuk "Granice", która czynna będzie do 08.05.2022.

30 maja - 28 lipca 2024

bilety 15 zł
ulgowy 10 zł

1 - 30 sierpnia 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Aleksandra Szewczuk to Artystka, która w swojej twórczości (...) "postawiła" na kolor. Jak sama mówi: "Odrzucam reguły, aby stworzyć sobie dogodne warunki, jedyną regułą jest brak reguł". "Malowanie jest dla mnie podejmowaniem prób wyzwalania swojego umysłu "ze wszystkiego" co go osacza, co w nim jest, co go blokuje". "Nie myślę za dużo o tym co stworzę, nie projektuję - wchodzę w obraz całą sobą tu i teraz odkładając na bok całą resztę. Moim celem jest kolor, kompozycja i samo malowanie. Dzięki temu sztuka działa na mnie terapeutycznie". I na tym właściwie można by skończyć rozważania. To Ona sama świetnie zdefiniowała czym jest kolor nie tylko w Jej twórczości, ale również w Jej życiu. To szczera deklaracja, która w jasny i precyzyjny sposób definiuje Jej sztukę.

Artystka kocha barwę, zna jej moc kreacyjną i oczyszczającą. Ale jednocześnie ma w sobie respekt dla kompozycji. To te cechu stawiają ją na pozycji godnych kontynuatorów ekspresjonizmu abstrakcyjnego - silnie akcentowanych plam barwnych, czyli color field painting. I jest w tym naprawdę niezwykle przekonywująca. Jej kolor ma rzeczywistą siłę oddziaływania również w sensie materialnym, ponieważ maluje na surowym, niczym nie zagruntowanym płótnie. Barwa staje się przez to jeszcze bardziej odczuwalna, również w swoim haptycznym znaczeniu.

Fragment tekstu Małgorzaty Paszylki- Glaza, Granica/granice barwy. Doświadczenie koloru w twórczości Aleksandry Szewczuk.

Aleksandra Szewczuk (ur. 1982, Gdynia) artystka tworząca w Sopocie, działająca w nurcie abstrakcji ekspresjonistycznej color field painting. Absolwentka malarstwa gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, jedna z pierwszych dyplomantek prof. Jerzego Ostrogórskiego. Finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Leona Wyczółkowskiego w bydgoskim BWA w 2020 roku, finalistka XIII Triennale Małych Form Malarskich w Toruniu w 2019 roku i III Pomorskiego Triennale Sztuki w Sopocie w 2019 roku. W roku 2021 zrealizowała dla Miasta Gdyni w ramach Falochronu Kultury serię 4 obrazów w autorskim projekcie online www.wydrukizesztuki.pl. Charakterystyczną cechą jej dzieł jest to, że tworzy je na surowym, niezagruntowanym płótnie, wykorzystując opracowaną przez siebie technikę pracy z farbami akrylowymi, które wnikają w płótno, tworząc w efekcie żywą kolorystycznie, matową i szlachetną powierzchnię.

Brała udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce, Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Niemczech, Szwecji, Portugalii, Hiszpanii, Włoszech oraz w zbiorach Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Bilety: https://pgs.pl/ceny-biletow/

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  10 zł
 • Bilet ulgowy
  7 zł
Wstęp bezpłatny do Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie przysługuje:
- dzieciom do lat 7
- posiadaczom Sopockiej Karty Rodziny 3+
- opiekunom grup szkolnych/kolonijnych (grupa minimum 20 osób)
- opiekunom grup Uniwersytetu Trzeciego Wieku (grupa minimum 20 osób)
- dziennikarzom po okazaniu stosownej legitymacji
- członkom Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA po okazaniu stosownej legitymacji
- osobom fizycznym oznaczonym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis po okazaniu stosownej legitymacji

15% zniżki na bilety normalne, ulgowe i rodzinne dla posiadaczy Metropolitarnej Karty do Kultury.
Bilety do nabycia w kasie najpóźniej pół godziny przed zamknięciem galerii.

Opinie

Sprawdź się

Co będzie można zobaczyć w NOMUS?