• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wystawa fotograficzna „Dzika Polska”

  • Kalendarz
    29 września - 13 października 2006, godz. 10-17
  • Lokalizacja
    Strzelnica św. Jerzego, Targ Węglowy 27
  • Bilety
    wstęp wolny
Ekspozycja składa się z prac wybitnych polskich fotografików (Wiktora Wołkowa, Jana Walencika, Ryszarda Kulika, Marty Lelek, Janusza Korbela, i Jacka Zachary) i prezentuje najcenniejsze wartości przyrodnicze w Polsce oraz ich zagrożenia i problemy związane z ochroną. Wystawę tworzy 40 dużych plansz zawierających ogółem ok. 100 zdjęć.

Jednym z najważniejszych elementów ekspozycji jest Mapa Dzikiej Polski, czyli mapa najcenniejszych wartości i najważniejszych zagrożeń dla dzikiej przyrody w Polsce. Do takich miejsc zaliczyć możemy, m.in. Tatry oraz Puszczę Białowieską.

Jeśli popatrzymy, jak mapa naszego kraju zmieniała się w ciągu ostatnich dziesięcioleci, zobaczymy, że wciąż ubywa miejsc dzikich, nietkniętych przez człowieka, a przybywa zabudowy, dróg, inwestycji. Trwa nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych.

Kolekcja zdjęć pt. "Dzika Polska" , które przedstawiają najdziksze, najcenniejsze i najbardziej naturalne obszary Polski; pokazuje te miejsca, które jeszcze nie zostały przekształcone lub zniszczone. Jeśli przyjrzymy się tym fotografiom, zauważymy, jak bardzo ulotne jest piękno poszczególnych miejsc. Trwa bowiem nieustanna presja człowieka na obszary naturalne i zbliżone do naturalnych. Mogą one zostać zniszczone nierozważnymi decyzjami lokalizacyjnymi lub tylko brakiem należytej opieki i ochrony.

Celem wystawy jest zachęcenie jak najliczniejszej rzeszy ludzi do zwrócenia uwagi na ginący obok nas świat przyrody i przyłączenie się do sieci Strażników Miejsc Przyrodniczo Cennych , którzy będą działać na rzecz ochrony dzikiej przyrody.

Kampania „Dzika Polska” w Gdańsku została dofinansowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Wystawa „Dzika Polska” w Gdańsku odbywa się pod patronatem miesięcznika „Poznaj Świat”. Wystawa „Dzika Polska” w Gdańsku została wyeksponowana dzięki pomocy Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział Wybrzeże.

Wystawę od kilku lat popularyzuje stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, jedna z najbardziej znanych polskich pozarządowych organizacji ekologicznych, która od 1990 roku zajmuje się ochroną dzikiej przyrody i bioregionalizmem. Stowarzyszenie jest zaangażowane w obronę Tatr, doliny Rospudy, Puszczy Białowieskiej, Masywu Pilska oraz ochronę dużych drapieżników. Wydaje miesięcznik "Dzikie Życie", książki, prowadzi szkolenia i warsztaty, zdobywało liczne, prestiżowe nagrody za swoją działalność.

Wystawa będzie czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 oraz od soboty do niedzieli w godz. 11.00-17.00.


Stowarzyszenie Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ul. Jasna 17, 43-340 Bystra k. Bielska-Białej, https://www.pracownia.org.pl, e-mail: biuro@pracownia.org.pl, tel./fax: 033-8171468


Opinie

Sprawdź się

W którym polskim mieście oficjalnie zainaugurowano obchody polskiej prezydencji w Unii Europejskiej w 2011 roku?