• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wystawa Wojtka Radtke: We The Water / My Woda

Wojtek Radtke to artysta, którego działalność obejmuje różne media: rzeźbę, malarstwo, film, teatr, performance, fotografię, design, a także żywność. Jego twórczość wpisuje się w nurt art and science.

3 - 30 kwietnia 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Wernisaż: 13.05.2023 (Europejska Noc Muzeów) o godzinie 18.00
Wstęp wolny na wernisaż
Miejsce: CSW Łaźnia 2, Gdańsk Nowy Port
Wystawa podsumowująca kilka lat pracy, badań i poszukiwań.

 
Na wystawie w CSW Łaźnia artysta zaprezentuje między innymi efekt swoich artystyczno-naukowych poszukiwań dotyczących wody, przeprowadzonych we współpracy z laboratorium Pracowni Krystalochemii Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
 
Woda jest jedną z najbardziej podstawowych cząsteczek, jakie możemy znaleźć we Wszechświecie, ale ta maleńka cząsteczka wciąż skrywa kilka interesujących tajemnic, a jej właściwości fizyczne mogą nas jeszcze nie raz zaskoczyć pisał o wodzie Olivier Alirol, francuski fizyk nuklearny.
 
Na czym polega fenomen fizyczny wody? Co sprawia, że ta sama ciecz krystalizuje w różny sposób? Czy woda reaguje na bodźce? Czy ilość wody na Ziemi jest taka sama, czy zmienna? Czym się różnią wody z różnych źródeł poza składem chemicznym? Czy woda ma pamięć i jak ją zdefiniować? To tylko niektóre z pytań, które podczas badań postawił sobie i współpracującym z nim naukowcom artysta. Wojtek Radtke w swoich pracach odnosi się, do różnych teorii dotyczących wody i organizmów żywych m.in.: pamięci wody autorstwa prof. Luca Montagniera, dra Jacquesa Benvenistea, a także Masaru Emoto oraz Gabrieli Niemeyer Reissig nad stresem roślin czy też eksperymentów Brandona Bartona.
 
Wystawa Wojtka Radtke to próba wyjścia poza granice antropocentryzmu. Tytuł prezentacji nawiązuje do wydarzeń politycznych. Polityka schodzi jednak w niej na dalszy plan. Tytuł sugeruje bowiem, że my naród, my ludzie to w rzeczywistości my woda. Zajmuje ona bowiem trzy czwarte powierzchni naszej planety, organizmy żywe, rośliny i ciało ludzkie składają się także w większości z niej. Obieg wody na naszej planecie to proces zamknięty. Powierzchnia Ziemi paruje, tworzą się chmury, z których pada deszcz wsiąkający w glebę. Poprzez korzenie, jedzenie, picie woda trafia do organizmów żywych, by następnie zostać wydalona ze śliną, łzami, moczem, potem, krwią. Wodna cyrkulacja łączy w jedną całość wszystkie elementy naszej planety. Czy woda jest tylko potrzebna do życia, czy jest życiem? Czy woda istniejąca na Ziemi od ponad 4,5 miliardów lat to pomost łączący przeszłość z przyszłością, element spalający wszystkie ziemskie byty?
 
Pytania stawiane przez artystę są szczególnie ważne w dobie kryzysu klimatycznego. Często nie zdajemy sobie sprawy, że dzięki temu wiecznemu, otwartemu, ale jednocześnie zamkniętemu obiegowi wody przyjmujemy biologiczno-chemiczny materiał przeszłości dokładając do niego swoją cząstkę.
 
Więcej o artyście:
www.radtkeart.eu
fb/wojtek.radtke 

Opinie

Sprawdź się

W jakim trójmiejskim teatrze grała Teresa Budzisz-Krzyżanowska?