• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Wystawa "Szachy królewskie"

W Galerii NCK znajdą się dwa cykle obrazów Wilgi Badowskiej. Pierwszy poświęcony zaginionym klejnotom koronacyjnym władców Rzeczpospolitej. Forma tego cyklu oparta została na symbolice i estetyce gry w szachy. Prawdziwe figury szachowe artystka zastąpiła artefaktami związanymi z panowaniem i taktyką. Druga część wystawy to obrazy bardziej abstrakcyjne. Ich głównym motywem są ornamenty z adamaszkowych szat Królowej Jadwigi, ujęte w formę pól szachowych.

29 lipca - 5 października 2022, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny

18 - 27 sierpnia 2022, godz. 10:00

Gdańsk,
"Niektóre z nich pozostały rytmami ozdobnych kwadratów, natomiast inne tworzą przestrzenie na motywy wzięte z herbów, sztandarów czy innych opowieści, mogących kojarzyć się ze strategią i królewskością".

Motyw szachów daje ogromne pole dla wyobraźni. Na wystawie pojawią się mityczne stwory, czy egzotyczne zwierzeta.

Wilga Badowska
Malarka, ilustratorka, graficzka. Pracuje w unikatowej technice własnej (batik i pastele na jedwabiu), wykorzystując doświadczenia pracy z linorytem barwnym. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych (obecnie ASP) w Gdańsku, broniąc dyplom w pracowni profesora Kazimierza Ostrowskiego (1986). Dorobek artystki to ponad pięćdziesiąt wystaw indywidualnych oraz kilkadziesiąt zbiorowych, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jej obrazy znajdują się w zbiorach muzealnych oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Ameryce Północnej, Japonii, czy Australii. W roku 2022 przypada 35-lecie jej pracy twórczej. Z tej okazji została laureatką Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Pomorskiego za niesłabnącą energię artystyczną; z podziękowaniem za współtworzenie krajobrazu kulturalnego naszego
regionu.

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Co odpędzało wszelkie zło w czasach wpływów rzymskich, czyli w pierwszych wiekach naszej ery?