• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wystawa Body Worlds wraca do Gdańska z nową ekspozycją

5 grudnia 2023 
Opinie (45)
Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży. Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.

Body Worlds - najliczniej odwiedzana wystawa świata - po prawie 5 latach powraca do Gdańska z nową ekspozycją - "Vital". Wystawa będzie otwarta dla widzów od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. w Amber EXPO, w hali A, przy ul. Żaglowej 11Mapka. Bilety na wystawę są dostępne na www.bodyworlds.pl.



Wystawa autorstwa słynnego anatoma wynalazcy plastynacji dra Gunthera von Hagensa zdecydowanie wyróżnia się w historii, stając się najliczniej odwiedzaną wystawą wszech czasów z łączną liczbą ponad 50 mln widzów. Zachwyca już od ponad ćwierć wieku, wzbudzając ogromne emocje i zainteresowanie wszędzie tam, gdzie się pojawia.

Od zmian w ludzkim ciele po zachowanie witalności



W 2019 r. w Gdańsku była prezentowana wystawa Body Worlds z cyklu "The cylce of life". Zwiedzający mieli wtedy możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele - od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia.

  • Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.
  • Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.
  • Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.

W tym roku widzowie zobaczą wystawę Body Worlds z cyklu "Vital", która inspiruje do życia z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Umożliwia odwiedzającym odkrywanie ludzkiej anatomii, fizjologii, jak i zdrowia.

Na wystawie znajduje się ponad 160 prawdziwych eksponatów ludzkich ciał, które przedstawiają potencjał ludzkiego ciała w ruchu, jego anatomiczną formę oraz złożoność funkcji. Zobaczymy, jak dokładnie działa ludzkie ciało, gdy jest zdrowe, i poznamy sposoby zwalczania zagrażających życiu chorób.

Inspiracja dla każdego



Wystawa inspiruje ludzi w każdym wieku do dbania o siebie i swoją kondycję. W tym celu przedstawiono obok siebie narządy zdrowe oraz chore, dzięki czemu odwiedzający widzą, jak styl życia wpływa na organizm, np. jak palenie wpływa na płuca a cukier, złe tłuszcze czy sól przyspieszają procesy starzenia, znacznie zwiększając ryzyko wielu przewlekłych chorób.


Odkrywanie ciała na nowo



Co takiego jest w Body Worlds, co urzeka i odbija się echem tak wielu milionów ludzi z różnych kultur i religii, w różnym wieku i wykonujących różne zawody?

Kurator dr Angelina Whalley, która jest odpowiedzialna za treść, projekt oraz koncepcyjne planowanie wystawy, stwierdza, iż kluczem do sukcesu Body Worlds jest to, że wystawa głęboko zmienia nasze spojrzenie na nas samych.

- Zwiedzający patrząc na inne ludzkie ciało, odkrywają własne w zupełnie nowy sposób. Ekspozycja przedstawia ciało nie tylko jako podstawę naszej fizycznej egzystencji, ale także jako zwierciadło naszego własnego stylu życia. Cokolwiek robimy lub czego nie robimy, to, co jemy, jak i czy ćwiczymy - wszystko ma na nas fizyczny wpływ, zarówno pozytywny, jak i negatywny - mówi dr Whaley.
  • Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.
  • Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.
  • Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.

Ekspozycja przywodzi na myśl te skojarzenia i przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości własnego zdrowia, jednocześnie ucząc, jak lepiej dbać o siebie szczególnie teraz w tym trudnym dla nas wszystkich okresie.

Plastynacja jako przełomowe odkrycie



Bezprecedensowy sukces Body Worlds opiera się na przełomowym procesie plastynacji dr. Gunthera von Hagensa - metodzie konserwacji tkanki anatomicznej wynalezionej przez lekarza i anatoma w 1977 r. na Uniwersytecie w Heidelbergu. Dopracowanie tej technologii zajęło mu wiele lat.

Pierwotnie plastynacja miała służyć wyłącznie środowisku naukowemu oraz zaawansowanej edukacji. Jednak, kiedy dr von Hagens po raz pierwszy zaprezentował swoje plastynaty publiczności w Narodowym Muzeum Nauki w Tokio, w 1995 r., nie mógł przewidzieć medialnego szumu oraz rewolucji, którą wywołał jego wynalazek.

- Nie doceniłem tego, jak duży będzie to sukces - powiedział dr von Hagens.
Od tego czasu dr von Hagens poświęca swój czas, edukując społeczeństwo w tematyce ludzkiego ciała. Za swoją pracę otrzymał wiele wyróżnień od renomowanych instytucji, w tym nagrodę za całokształt pracy naukowej - za znaczący wkład w publiczne zrozumienie nauki od stowarzyszenia ASTC (Association of Science and Technology Centres), które zrzesza ponad 650 instytucji naukowych.

Światowe media o wystawie



- Body World zasługuje na uwagę. Towarzyszy laikowi z dziedziny medycyny i anatomii, pomagając odkrywać ludzkie ciało, pokazując i tłumacząc prostym językiem życiowe mechanizmy. Najbardziej zaskakujące jest porównanie zdrowych i chorych narządów. Widząc serce w książce, telewizji czy na modelu to jedno, ale patrząc na prawdziwe plastyczne serce, zdając sobie sprawę z tego, co mamy w sobie i nieustannej pracy naszego wewnętrznego układu, pozostaje nam tyko podziw i szacunek dla naszego ciała. Wystawa jest wspaniałym hymnem o szacunku do ciała - L'Osservatore Romano, wydawnictwo katolickie, przy Stolicy Apostolskiej w Watykanie.
- Wystawa jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich ciekawych ludzkiego ciała - bez względu na wiek. Mam tutaj na myśli zarówno dzieci w wieku szkolnym, licealistów, jak i studentów, a także osoby dojrzałe. Każdy znajdzie coś dla siebie - edukację czy refleksję nad kondycją naszego zdrowia - Colleen Schultz, kierownik Oświaty z Children's Health Education.
- Body Worlds w niesamowicie interesujący sposób przedstawia tajemniczość naszego ciała. Na jednym poziomie widzimy zawiłość ludzkiego ciała, a na innym poziomie przyglądamy się komuś, kto myślał i oddychał. Ta wystawa to ciekawe i niezapomniane doświadczenie, obok którego nie można przejść obojętnie. Polecam w szczególności osobom, które interesują się ludzką naturą oraz chciałyby dowiedzieć się o sobie czegoś więcej - dr Carlyle Chan, profersor psychiatrii w Medical College of Wisconsin
Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży. Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.

Przede wszystkim edukcaja



Gunther von Hagens jako anatom, wynalazca, nauczyciel oraz orędownik zdrowia stworzył estetyczne plastynaty całego organizmu. Dzięki nim mamy możliwość wnikliwego zapoznania się z fantastyczną tematyką ciała.

Poprzez plastynację ciało po śmierci człowieka może zostać przekształcone w niesamowity anatomiczny wzorzec, dając widzom możliwość zobaczenia ludzkiego ciała, jakiego nigdy przedtem nie widzieli. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym od lat 80. prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji.

Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży. Wystawa będzie czynna od 15 grudnia 2023 r. do 11 marca 2024 r. Bilety są już w sprzedaży.

Wystawa kładzie ogromny nacisk na edukację, przez co zachęca uczniów szkół podstawowych, średnich i uczelni wyższych do przeniesienia wiedzy podręcznikowej w praktyczną naukę anatomii i czerpanie wiedzy "z pierwszej ręki". Wartość edukacyjna projektu została bardzo wysoko oceniona przez wiele instytucji naukowych z całego świata, zdobywając ogromną popularność na każdym kontynencie. Metoda plastynacji oraz stworzenie wystawy BODY WORLDS sprawiły, że wiedza dotycząca anatomii, kiedyś przeznaczona wyłącznie dla lekarzy i personelu medycznego, teraz stała się dostępna dla każdego z nas.

Ogólnoświatowy sukces Body Worlds potwierdza również uznanie gwiazd światowego formatu. Do grona zachwyconych widzów należą m.in.: Demi Moore, Andre Agassi, Jean-Paul Gaultier, Gary Oldman, Steffi Graf, Dustin Hoffman, Tony Hawk czy Nicole Kidman. To między innymi na wystawie Body Worlds rozgrywa się jedna z kluczowych akcji filmu o przygodach brytyjskiego agenta służb specjalnych Jamesa Bonda - "Casino Royale".


Wystawa, która sprawi, że inaczej zaczniesz postrzegać swoje ciało! Zobacz, poznaj, przeżyj!

Profile wystawy na social mediach: Facebook / Instagram

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Wydarzenia

Body Worlds Vital - wystawa human body (82 opinie)

(82 opinie)
65 - 75 zł
wystawa

Miejsca

Zobacz także

Opinie (45) ponad 10 zablokowanych

  • Dla edukacji? (5)

    Wciąż przesuwane są granice wrażliwości sumienia i poszanowania innych...
    Wcale nie w tę właściwą stronę.

    • 20 23

    • edukacja świadcząca, że ciało nie przedstawia żadnej wartości wystawione za kasę na widok publiczny (4)

      niestety

      • 7 13

      • Czyli albo robić za darmo albo zakazać edukacji? A ty pochwal się jak działasz pro bono

        • 11 6

      • Tak! (1)

        Tak, dokładnie tak jest! Ciało nie ma żadnej wartości!

        Naszą wartością jest nasze zachowanie, empatia, pomoc innym. Nie widzę różnicy pomiędzy spaleniem ciała, wrzuceniem do dziury w ziemi a postawieniem w gablocie. A nie... jest różnica. Patrząc na ciało w gablocie można się czegoś nauczyć. Patrząc na ciało osoby otyłej, można zacząć dbac o siebie, gdyż jest tam doskonale ukazany negatywny wpływ tanki tłuszczowej na poszczególne organy!

        • 10 4

        • Byłam na 2 takich wystawach, na obu były zestawione płuca palacza i nie. Polecam

          • 5 3

      • może nie sądź wszytkich swoją miarą..?

        ta wystawa właśnie uświadamia, jakim przepięknym i złożonym CUDEM jest nasze ciało. jakim jest dziełem sztuki i inżynierii.
        aha, i często ci wielcy "obrońcy świętości ciała" w swoje własane ciała pakują fajki, alkohol i kebsy. to dopiero hipokryzja! ciało w PL wielką świętością, ale dopiero po śmierci. a za życia traktowane jak śmietnik. połowa ludzi ma nadwagę, a na alkohol i fajki idzie więcej niż na warzywa i owoce.

        • 0 0

  • naprawdę w dobie jawności przekazu usuwanie głosów krytycznych po tym postem jest chore (2)

    czyli chodzi o to, aby chwalić te zwłoki ludzi wystawione na widok publiczny? ten kto usuwa te posty przyczynia się do propagowania nieetycznego traktowania ciała ludzkiego w imię przypisanej tej ekspozycji tzw. edukacji

    • 26 37

    • Tu propaganda jest powszechna.

      Pod każdym artykułem, nawet kulturalne merytoryczne wypowiedzi, ale nie zgodne z ogólnym nurtem są po chwili usuwane

      • 6 1

    • stwórz własny portal i propaguj co uważasz za stosowne

      czy ktokolwiek każde to czytać?
      oceniać?
      opisywac i komentowac?
      nie!
      zatem..warto przejśc na wp.pl czy pudelek.pl ..tam są ciekawesze newsy :)

      pozdrawiam

      • 3 6

  • Coś tu nie gra (10)

    Czyżby polskie przepisy zakazujące znieważania zwłok już przestały obowiązywać?

    • 24 24

    • Nie rozumiem. (7)

      Dlaczego uważasz, że jest to znieważenie zwłok? Właściciele tych ciał wyrazili zgodę, aby nawet po śmierci edukować

      • 5 6

      • Dlaczego jest to znieważenie zwłok? (6)

        Ponieważ w naszym systemie wartości moralnych miejsce zwłok jest w kostnicy, na cmentarzu lub w uczelni wyższej, gdzie rzeczywiście służą celom edukacyjnym. Wystawianie ich w akwarium na widok ciekawskiej gawiedzi na biletowanej imprezie w mojej ocenie nie ma zbyt wiele wspólnego z edukacją. Sama zgoda nie powoduje również, że czyn moralnie wątpliwy staje się automatycznie usprawiedliwiony.

        • 9 7

        • (5)

          Nie ma czegoś takiego jak wspólny system wartości moralnych. Jest jedynie system moralny aktualnej większości. Każdy na swój ale inny. Gdyby tak było to nie mielibyśmy dyskusji nad karą śmierci, aborcją, małżeństwami homoseksualnymi, karaniem dzieci itd.

          • 1 5

          • Właśnie przyznałeś mi racje (4)

            System moralny aktualnej większości mówi, że zwłoki grzebie się na cmentarzu, ewentualnie przeznacza do badań naukowych w przeznaczonych do tego placówkach, ale nie sprzedaje się do obwoźnego cyrku. To co widać na zdjęciach to nie jest dyskusja tylko fakty dokonane.

            • 2 1

            • (3)

              Przepisy o tym mówią, a nie system moralny. Zapewniam cię, że wiele osób chciało by inaczej rozdysponować swoim ciałem, jak te dwie możliwości i gdyby przepisy na to pozwalały, to 99% osób nie kończyło by na cmentarzu.

              • 2 3

              • Skąd taka pewność, że 99% osób jest grzebanych tylko dlatego, że przepisy nie pozwalają im robić (1)

                po śmierci czegoś bardziej fikuśnego?

                • 3 0

              • Znikąd, to figura retoryczna.

                • 0 0

              • Przepisy zazwyczaj wynikają z obowiązującego systemu moralnego przyjętego przez większość

                Więc zapewnienie o tych 99% trochę jest chyba nietrafione, bo gdyby rzeczywiście był to problem tak przygniatającej większości społeczeństwa, to zasady postępowania ze zwłokami zostałyby już dawno zmienione na bardziej liberalne.

                • 3 0

    • (1)

      Leć do prokuratury i zgłoś GUMED, bo tam studenci zwłoki preparują.

      • 3 8

      • I sprzedają bilety, żeby pokazywać ciekawskiej gawiedzi efekty swojej pracy?

        • 3 0

  • Oczywiscie (1)

    Ciekawe z jaką wiedzą wychodzą gapie? Kiedyś chodziło się na egzekucje... Plastynacja to przełom, odkrycie. Jasne. Dla mnie to szydercze zarabianie pieniędzy na gawiedzi i trupach.

    • 12 15

    • Egzekucje miały większe wartości edukacyjne

      • 1 1

  • Warto!

    Fantastyczna wystawa,godna polecenia bylam 5 lat temu i wiele się dowiedziałam o anatomii człowieka. Najbardziej utkwiło mi porównanie zdrowych części ciała i zaatakowanych groźną chorobą. Kupujcie bilety ,nie pożałujecie!

    • 22 17

  • Skąd te ciała? (1)

    Zmarłych pogrzebać, festyn dla gawiedzi. Palacz przestanie palić? Biznes pod pozorem edukacji i wszystko na sprzedaż.

    • 14 16

    • Z ciałowni.

      • 1 1

  • W czym problem? (3)

    Bardzo dobrze. Wolałabym zgodzić się na coś takiego i przysłużyć się nauce/edukacji, być częścią światowej wystawy niż gnić w ziemi będąc jedzoną przez robaki. Skoro dawcy zgodzili się na takie wykorzystanie ich ciała, nie rozumiem oburzenia. Nikt nikogo do niczego nie zmusza. Pozdrawiam oburzonych

    • 38 16

    • (1)

      Co do tych, którzy wyrazili zgodę za życia to ok. Ale wystawom towarzyszą kontrowersje dotyczące pozyskiwania ciał od np. więźniów z Chin. Nie trzeba przypominać, jak to jest z prawami człowieka w Chinach czy podobnych państwach.

      • 9 0

      • Kontrowersje, które nie do końca są potwierdzone - ważne, by sprawę wyjaśnić.

        • 3 4

    • Nie zgodzili się

      • 0 0

  • Czytam niektóre komentarze i zaczynam rozumieć, czemu ludzie lub ich rodziny nie chcą oddawać organów do przeszczepu po śmierci. (1)

    • 5 4

    • Niestety budżet nieco napięty, więc póki co spasuje, ale chętnie bym poszedł.

      • 3 2

  • Nigdy (3)

    Sorki - ani sukces, ani wynalazek, tym bardziej nie sztuka. Anatomia. Nie oglądam, bo nigdy nie lubiłem horrorów.

    • 10 7

    • Edukacja.

      • 3 5

    • Ohyda (1)

      Co trzeba mieć w głowie, żeby tę ohydę oglądać?

      • 0 3

      • a wiesz, że ta "ohyda" to też to, co masz pod skórą?

        ;)

        • 1 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Popularna aktorka Katarzyna Figura związana jest z:

 

Najczęściej czytane