• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Wykład z cyklu Kultura Dawnego Gdańska

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 29 marca 2023 r., godzina 17.00 na wykład z 19 cyklu "Kultura Dawnego Gdańska". Tym razem będziemy gościć archeologów: Jakuba Józefowicza i Renatę Wiloch -Kozłowska, którzy wygłoszą prelekcję na temat "Życie mieszkańców dawnego Gdańska na przestrzeni 1000 lat w obrębie parceli przy ulicy Czopowej. Pierwsze wyniki najnowszych badań archeologicznych".

lip 24

środa, godz. 20:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
wrz 27

piątek, godz. 16:00 - 23:59

Gdańsk, Gdynia, Sopot
Wstęp wolny
Wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12, Wstęp wolny. Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek.

O wykładzie
Archeologia kojarzy się nam z reguły z pradziejami, ewentualnie ze średniowieczem. Żyjemy w XXI wieku i badaniami archeologicznymi obejmujemy też czasy prawie nam współczesne. W czasie wykładu poznamy ślady jakie na jednej z parcel przy ulicy Czopowej zostawili mieszkańcy Gdańska od XX wieku, aż do czasów najdawniejszych jakie udało się do tej pory ustalić. To będzie fascynująca podróż w przeszłość, śladami mieszkańców Gdańska. Przewodnikami będą nam przedmioty codziennego użytku, które w naszych oczach urastają do rangi zabytków.

O prelegentach:

Jakub Józefowicz:
absolwent Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, od 2012 roku pracuje w Pracowni Archeologicznej Renata Wiloch-Kozłowska.

Jego zainteresowania badawcze obejmują zwłaszcza archeologię miast, architektury. Pracę magisterską napisał na temat plakietek pielgrzymich odkrytych w czasie badań archeologicznych na Wyspie Spichrzów w Gdańsku, w rejonie ulic Pszennej, Chmielnej i Żytniej. Prezentował też kilkakrotnie wyniki badań archeologicznych na Sesjach Pomorzoznawczych.

Renata Wiloch-Kozłowska: absolwentka archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 1996 roku prowadzi nieprzerwanie najstarszą firmę archeologiczną w województwie pomorskim. Badała stanowiska na grodzie gdańskim, w kościele św. Jana, klasztorze i kościele franciszkańskim, na Wyspie Spichrzów, ale również w obrębie średniowiecznego miasta w Tczewie, na cmentarzysku z okresu wpływów rzymskich w Borkowie i wielu innych.

Jest nauczycielką konserwacji zabytków w Państwowych Szkołach Budownictwa, wykładała archeologię Gdańska na Gedanistyce na Uniwersytecie Gdańskim. Jest również członkiem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich i wiceprezesem Oddziału Gdańskiego Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz członkiem Zarządu Towarzystwa Domu Uphagena.

Opinie

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeum nie jest jednostką Narodowego Muzeum Morskiego?