• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wykład: Wybrane aspekty życia braci konwentu krzyżackiego w Gdańsku

Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 25 V 2022 , godzina 17:00 na wykład z 18. cyklu "Kultura Dawnego Gdańska". Tym razem naszym gościem będzie dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, który wygłosi prelekcję na temat Wybrane aspekty życia braci konwentu krzyżackiego w Gdańsku.

maj 17

piątek, godz. 17:00 - 18:30

Gdańsk,
Wstęp wolny
maj 21

wtorek, godz. 10.00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
Uwaga wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, Oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12, Wstęp wolny.

Wykład odbywa się dzięki wsparciu Miasta Gdańska.

O wykładzie: Mimo, że od 568 lat zamek krzyżacki w Gdańsku nie istnieje, to wciąż przechowywana jest pamięć o tym miejscu, które nieustająco wzbudza zainteresowanie zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. Powodem jest nie sama budowla, o której wiemy bardzo niewiele, ale mieszkańcy zamku - bracia Zakonu Niemieckiego, zwanego w Polsce Krzyżackim. Członkowie legendarnego zakonu rycerskiego wzbudzają ciekawość nie tylko ze względu na swoje krucjatowe korzenie, ale także silny związek z historią Polski, Pomorza i Gdańska. W naszym kraju mają swoją legendę, która zniekształca często faktografię i utrudnia rzeczywiste poznanie historii Zakonu.

W trakcie wykładu oddzielimy fakty od mitów i odpowiemy na podstawowe pytania związane z funkcjonowaniem Krzyżaków w Gdańsku, koncentrując się na aspektach ich życia codziennego: Co w ogóle robili Krzyżacy w Gdańsku? Czym było komturstwo gdańskie? Kim byli komturowie gdańscy? Z ilu członków składał się gdański konwent i jak funkcjonował? Jak wyglądało codzienne życie braci? Czy Krzyżacy uczestniczyli w życiu miasta? Co po nich pozostało w gdańskim krajobrazie kulturowym?

O prelegencie:

Dr hab. Janusz Trupinda muzealnik, historyk, menadżer kultury. Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. W 1998 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Gdańskim na podstawie rozprawy "Ideologia krucjatowa w kronice Piotra Dusburga" (opublikowana w postaci książki "Ideologia krucjatowa w kronice Piotra z Dusburga", Gdańsk 1999). W dniu 30. 01. 2017 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego na podstawie osiągnięcia naukowego "Studia nad zamkami zakonu krzyżackiego w Prusach w wymiarze ideologicznym (wystrój) oraz funkcjonalnym (organizacja życia, układ przestrzenny)".

Autor i współautor ponad stu publikacji naukowych i popularno-naukowych, w tym pięciu książek. Podstawowym obszarem badawczym jest historia wieków średnich, a szczególnie dzieje zakonu krzyżackiego. Publikuje także w zakresie szeroko pojętej kultury, muzealnictwa oraz historii sportu, który jest jego wielką pasją.

Organizator licznych międzynarodowych konferencji naukowych oraz wystaw. Od 2018 r. jest dyrektorem Muzeum Zamkowego w Malborku. Zasiada w licznych radach naukowych min. w Zamku Królewskiego w Warszawie; Rady Programowej Instytutu Północnego w Olsztynie. Członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich oraz Internationale Historische Kommission zur Erforschung des Deutschen Ordens.

Opinie

Sprawdź się

Noblista z Wrzeszcza, autor "Blaszanego bębenka", którego imię nosi galeria miejska to: