• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydział Spraw Fundamentalnych | spotkanie z prof. Dariuszem Filarem

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza Państwa na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych. W cyklu "Refleksje nad społeczeństwem i prawem" Magda Krzyżanowska-Mierzewska i gość Dariusz Filar, porozmawiają o książce pt. Szklanki żydowskiej krwi.

18 maja - 14 lipca 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Dariusz Filar jest rodowitym gdynianinem. Ekonomista z wykształcenia, specjalizujący się w makroekonomii, przez wiele lat był pracownikiem naukowym Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1999 zajmował stanowisko głównego ekonomisty Banku Pekao. Wchodził w skład Europejskiej Rady Ekonomistów. Od 2000 był komentatorem ekonomicznym "Rzeczypospolitej". W latach 2004 2010 był członkiem Rady Polityki Pieniężnej. Autor licznych publikacji o tematyce gospodarczej. Ostatnio opublikował Między zieloną wyspą a dryfującą krą. Gospodarka Polski w latach 20072015;  Na błędnym kursie. Polityka i gospodarka Polski w latach 2015-2020;  Na mieliźnie. Gospodarka Polski w latach 2020 2022 (z polityką w tle).

Pisarz. Autor m.in. We własnej skórze (1982), Pies wyścigowy (1984), Dotyk (1989), Jeszcze jedna podróż Guliwera (2014), Drugie wejrzenie (2015).
W 2021 za książkę Szklanki żydowskiej krwi (I wydanie) był nominowany do Pomorskiej Nagrody Literackiej "Wiatr od morza".

Czy ta ostatnia książka, wydana po raz drugi w 2023 r., to po prostu historia rodzinna na tle dziejów Polski i Europy? Czy raczej opowieść o skomplikowanym odkrywaniu tego, kim są i byli nasi bliscy? Opowieść o mizerii życia w PRL czy raczej gorąca namowa do dokonywania radykalnych wyborów? Czy też po prostu romans? Jeżeli zaś romans co oznacza to określenie w dzisiejszych sceptycznych wobec miłości czasach?

Magda Krzyżanowska-Mierzewska, radczyni prawna. W latach 1993-2018 prawniczka w Kancelarii Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W latach 2012-2018 przewodnicząca Panelu ds. Praw Człowieka w misji Unii Europejskiej w Kosowie. Autorka licznych publikacji o orzecznictwie Trybunału, ochronie praw człowieka i wymiarze sprawiedliwości. Współautorka (wraz z Jerzym Krzyżanowskim) rodzinnej opowieści biograficznej Według ojca, według córki wyróżnionej Nagrodą Historyczną tygodnika Polityka (Warszawa 2010). Współautorka (wraz z Aldoną Wiśniewską) rozmowy z Olgą Krzyżanowską Olga, córka Wilka.

Organizatorem spotkań jest Fundacja Wspólnota Gdańska i prowadzony przez nią Oliwski Ratusz Kultury.


 

Informacja o biletach

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Na spotkanie obowiązują zapisy - formularz rezerwacji dostępny w wydarzeniu na stronie ratuszkultury.pl .

Opinie

Sprawdź się

Jak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska nazywało się do 2000 roku?