• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wydział Spraw Fundamentalnych | Rozmowy na czasie

Fundacja Wspólnota Gdańska zaprasza Państwa na kolejną odsłonę Wydziału Spraw Fundamentalnych. W cyklu "Rozmowy na czasie gościnią Magdy Grzebałkowskiej będzie Anna Wacławik, autorka książki Lekarze. Walka o życie.

Paweł, Justyna, David i Piotr - zdolni i ambitni. Skończyli jeden z najbardziej prestiżowych kierunków studiów - medycynę. Na co dzień pracują w znanych miejskich i akademickich szpitalach. Stali się cenionymi, podziwianymi specjalistami. Wybuch wojny w Ukrainie zmienił wszystko.
Z dnia na dzień zostawili swoje dotychczasowe życie i wyjechali z Polski, żeby pomagać ofiarom zbrojnego konfliktu. Zamienili nowoczesne szpitalne sale na tereny objęte działaniami wojennymi. Ratują ludzi, często operują w skrajnie trudnych warunkach. Ewakuują rannych, bywają pierwszą linią medycznego wsparcia na terenach wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji. Mierzą się z przerażeniem i bólem ofiar, jednocześnie narażając własne życie.

Co sprawia, że ludzie są w stanie zaryzykować wszystko dla tych, których nawet nie znają? Dlaczego zamieniają wygodę, prestiż i bezpieczeństwo na polowe warunki pod ostrzałem? O tym aspekcie poruszanym w książce Lekarze. Walka o życie Anny Wacławik, ale i o własnych doświadczeniach Autorki  porozmawia Magda Grzebałkowska.

Anna Wacławik - dziennikarka radiowa, towarzysząca polskim medykom w wyjazdach. Dzieli ich lęki i rozterki, pomaga. Jednocześnie rozmawia z nimi i stara się zrozumieć, skąd w nich tyle siły, odwagi i pasji. Nie są to jednak tylko rozmowy o wojnie, ale też o życiowych wyborach, trudach i kosztach tego zawodu i o medycynie ratunkowej pierwszej linii walki o życie.

Magda Grzebałkowska - pisarka i reporterka. Ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1998 roku pracuje w Gazecie Wyborczej. Mieszka w Oliwie. Autorka biografii ks. Jana Twardowskiego, która stanowi jej debiut literacki[1], oraz Tomasza i Zdzisława Beksińskich. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej Nike za książkę 1945. Wojna i pokój, a w 2022 za książkę Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia. https://culture.pl/pl/tworca/magdalena-grzebalkowska

Informacja o biletach

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.
Obowiązują zapisy. Formularz dostępny na stronie wydarzenia https://www.ratuszkultury.pl/?s=wydarzenie&id=1277

Opinie

Sprawdź się

Fragment wiersza którego z polskich poetów znajduje się na Pomniku Poległych Stoczniowców?