• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
PATRONAT

Wielkie otwarcie 47 edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej

Już 5 lipca o godz. 20:15 odbędzie się wielkie otwarcie 47 edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej. Koncert inauguracyjny wypełnią majestatyczne brzmienia organów, kwartetu smyczkowego oraz głosu sopranistki. W murach gdańskiej Bazyliki Mariackiej wystąpią wybitni artyści: Nadiya Velychko (organy), Memoriam String Quartet oraz Monika Sendrowska (sopran). W programie koncertu znajdą się dzieła mistrzów baroku i klasycyzmu oraz muzyka najnowsza, a wszystko to w najlepszym wykonaniu pod batutą jednej z najbardziej intrygujących dyrygentek nowego pokolenia - Sylwii Janiak-Kobylińskiej.

Zapraszamy wszystkich miłośników muzyki do zapoznania się ze szczegółowym programem festiwalu dostępnym na stronie internetowej: www.festiwalorganowy.pl
oraz do śledzenia oficjalnego fanpagea pod adresem: www.facebook.com/bazylikamariacka

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


NADIYA VELYCHKO urodziła się we Lwowie na Ukrainie. W 1992r. ukończyła Wyższy Państwowy Instytut Muzyczny im. M. Łysenki we Lwowie. W latach 1999-2003 uczestniczyła w kursach podyplomowych w zakresie gry na fortepianie i organach w Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie. Od 2001r. Nadiya pracuje jako solistka-organistka w Domu Muzyki Kameralnej i Organowej we Lwowie. W 2009r. Nadiya wzięła udział w licznych kursach mistrzowskich w zakresie gry na organach, takich jak Druga Akademia Organowa w Lipsku, Akademia dla Organistów w Haarlem, czy Akademia Organowa w Smarano.

Motywacją artystki jest pragnienie pokazania znaczenia muzyki organowej we współczesnej kulturze ukraińskiej i poszerzanie repertuaru dostępnego słuchaczom. W 2021r. wydana została jej płyta z programem koncertowym przygotowanym na potrzeby Festiwalu Ukraińskiej Muzyki Organowej pod auspicjami UKF. Płyta zawiera nagrania utworów napisanych przez współczesnych kompozytorów ukraińskich (B. Frolyak, L. Grabovskyi, V. Honcharenko, O. Kozarenko). W 2012r. N. Velychko zajęła pierwsze miejsce na VIII Międzynarodowym Konkursie Organowym w Fano (Włochy). (Concorso internazionale di Interpretazione Organistica, Fano Adriano, 2012). W latach 2011 -2013 odbyła studia w zakresie wykonawstwa historycznego na Uniwersytecie Państwowym w Sankt-Petersburgu, otrzymując tytuł magistra (klasa prof. Daniela Zaretskyego). Jako koncertująca organistka Nadiya Velychko występowała w Polsce, Niemczech, Szwecji, na Słowacji, w Danii i w USA.

Misją przyjęta przez Nadiyę Velychko jest popularyzacja sztuki organowej na Ukrainie, promowanie muzyki ukraińskiej na świecie i tworzenie konceptualnych programów koncertowych. W swych programach solowych poświęca ogromną uwagę współczesnej ukraińskiej muzyce organowej. Wraz z początkiem pełnoskalowej wojny na Ukrainie Nadiya Velychko stała się przedstawicielką ukraińskiej kultury muzycznej, dając koncerty muzyki organowej w Niemczech, Polsce, Włoszech, Rumunii i Finlandii.

MEMORIAM STRING QUARTET to kwartet smyczkowy, którego głównym celem jest promowanie i upamiętnianie dzieł wybitnych kompozytorów z różnych epok i regionów oraz działania mające na celu promocję kompozytorów współczesnych, jak również zapomnianych kompozytorów w szczególności związanych z Gdańskiem.

Członkowie kwartetu Memoriam String Quartet koncertowali już w wielu czołowych miastach, salach koncertowych i ośrodkach kultury nie tylko w kraju, ale i za granicą. Warto także wspomnieć, że członkowie zespołu kształcili się pod okiem mistrzów m.in. z Royal College of Music w Londynie czy Konserwatorium Petersburskiego. Jednak to w Akademii Muzycznej w Gdańsku połączyli swoje siły i stworzyli kwartet smyczkowy. To właśnie dlatego, zespołowi tak bardzo zależy na promowaniu i upamiętnianiu utworów w szczególności poświęconych pamięci osób i wydarzeń.

Zespół ma już za sobą wiele wydarzeń i koncertów. Jedne z ważniejszych to dokonanie światowej premiery 1 kwartetu smyczkowego Huberta Żmudzkiego - doktoranta Akademii Muzycznej w Gdańsku, które odbyło się 11.01.2024 w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Drugim było wykonanie utworu Introdukcja i Allegro na kwartet smyczkowy solo z towarzyszeniem orkiestry kameralnej E. Elgara podczas koncertu Inaugurującego działalność nowo powstałej orkiestry kameralnej Memoriam String Ensemble, złożonej z wyróżniających się studentów Akademii Muzycznej w Gdańsku, które odbyło się w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W skład zespołu wchodzą:
I skrzypce Rafał Marek Wiśniewski
II skrzypce Nadia Ziomko
Altówka Hanna Senkevich
Wiolonczela Rozalia Sobecka

SYLWIA JANIAK-KOBYLIŃSKA - polska dyrygentka i promotorka nowoczesnej edukacji artystycznej wśród młodych pokoleń. Jedna z najbardziej intrygujących dyrygentek współczesnej sceny należąca do nowego pokolenia artystek nieustannie i aktywnie poszukujących świeżych pomysłów muzycznych. Charyzmatyczna i energetyzująca. Dyrygentka symfoniczno-operowa, adiunkt doktor sztuk muzycznych, Dziekan Wydziału Dyrygentury, Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej w Gdańsku, Prezes Fundacji Wspierającej Młodych Artystów SAJ, założycielka Orkiestry Bałtyckiej Filharmonii Młodych, członkini Rady Artystycznej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Absolwentka Akademii Muzycznej w Gdańsku w specjalnościach dyrygentura symfoniczno-operowa (w klasie prof. dr hab. Elżbiety Wiesztordt) oraz skrzypce (w klasie prof. dr hab. Krystyny Jureckiej), a także studiów podyplomowych w zakresie Zarządzania Kulturą na Wydziale Nauk Humanistycznych UKSW w Warszawie. Jest dyrektorką artystyczną Festiwalu Muzyki Pięknej na Warmii i wydarzeń organizowanych przez Fundację Kultura. Teraz! oraz jurorką w konkursach muzycznych (m.in. Młody Muzyk Roku 2024, VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, Międzynarodowym projekcie operowym butterfly.eu, Konkursie Pro Bono Poloniae). Cyklicznie prowadzi warsztaty orkiestrowe dla utalentowanych młodych muzyków Polish Rising Music Stars oraz warsztaty kreatywne dla artystów 4Cs in Music Art. Organizuje wiele projektów muzycznych oraz edukacyjno-kulturalnych. Współpracuje z orkiestrami symfonicznymi, operowymi, kameralnymi w kraju i zagranicą.

Jest laureatką wielu nagród, m.in.: odznaki Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej, nagród w II Międzynarodowym Konkursie Muzyczne Orły w dwóch kategoriach, za prawykonanie i wydawnictwo płytowe inUnity. Contemporary Music from Gdańsk 3, wyd. DUX z muzyką współczesną, Pomorskiej Nagrody Artystycznej w kategorii Nadzieja artystyczna, Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska dla Młodych Twórców, Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Młoda Polska", Stypendiów Naukowych Prezesa Rady Ministrów, Nagrody Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej, Nagród Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku, nagrody dla najmłodszego uczestnika z Polski i Nagrody Antoniego Wita na IX Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. G. Fitelberga. W swoim dorobku posiada nagrania płytowe m.in. inUnity. Contemporary Music from Gdańsk 3, wyd. DUX (2021), Stanisław Moniuszko wybrane arie z dzieł scenicznych (solo baryton Leszek Skrla, 2019), Bałtyckie Legendy (poematy symfoniczne Beniamina Baczewskiego, 2016), Kolędy Europejskie (solo sopran Anna Fabrello, 2014), Sław Lutosa! (z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Śląskiej w Katowicach, 2013). Od 2011 r. w ramach działalności artystycznej i organizacyjnej współpracuje z wieloma instytucjami m.in.: Miastem Gdańsk, Radiem Gdańsk, TVP Gdańsk, Nadbałtyckim Centrum Kultury i Centrum Św. Jana w Gdańsku, Miastem Sopot, Miastem Gdynią, Centrum Edukacji Artystycznej, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Europejskim Centrum Solidarności, Akademią Muzyczną w Gdańsku, Uniwersytetem Gdańskim, Szkołami Muzycznymi w Trójmieście, Centrum Edukacji Artystycznej, Fundacją Promedicine, Fundacją Kultura.Teraz!, Fundacją Kotwica i gryf Koła Wrzeszcz Żołnierzy AK, Polską Filharmonią Bałtycką, Operą Bałtycką w Gdańsku, Elbląską Orkiestrą Kameralną, Polską Filharmonią Kameralną Sopot, Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku, Filharmonią w Zielonej Górze.

MONIKA SENDROWSKA - (ur.1989) absolwentka Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym w kl. fortepianu prof. Bogdana Kułakowskiego oraz absolwentka z wyróżnieniem Wydziału Wokalno-Aktorskiego w kl. śpiewu dr hab. Alicji Rumianowskiej. Jej debiut operowy to partia Amora w studenckim spektaklu operowym Orfeusz i Eurydyka Ch.W. Glucka w marcu 2013 roku. Podczas 5. Letniej Akademii Śpiewu brała udział w V Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym Impressio Art Sopot 2013, gdzie otrzymała Nagrodę Publiczności dla najpiękniejszego głosu z Trójmiasta. Pierwszy recital dyplomowy ze śpiewu to rola Despiny w operze Cosi fan tutte W. A.Mozarta (VI 2014 r.). W XI 2014 r. wystąpiła w spektaklu "Gianni Schicchi" wystawionego na deskach Opery Kameralnej w Warszawie, reż. N. Kozłowska i dyr. R. Kłoczko. W 2015 r. ukończyła dwusemestralne Podyplomowe Międzywydziałowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina. We IX 2015 r. uzyskała nagrodę dla głosu koloraturowego na X Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ZŁOTE GŁOSY. W XI 2016 r. została finalistką IV Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. W IV 2017 r. uzyskała wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Z. Skwary w Mławie oraz dyplom uznania za wyróżniające się wykonanie pieśni K. Szymanowskiego Samotny księżyc. We IX 2017 r. w Międzynarodowym Konkursie Złote Głosy została finalistką oraz dostała nagrodę specjalną za wykonanie polskiego utworu. Od 2018 r. współpracuje z Operą Bałtycką biorąc udział w spektaklach edukacyjnych. W VI 2019 r. zajęła I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Belliniego w Katanii. Od 2019 r. pracuje w Szkole Muzycznej im. Z. Noskowskiego w Gdyni - uczy fortepianu i śpiewu. W 2020 r. nawiązała współpracę z Filharmonią Śląską w Katowicach. W X 2020 r. zaśpiewała prawykonanie Pieśni Podróż długa prof. Knapika. W 2020 r. wzięła udział przy nagrywaniu tego utwór z Kameralną Orkiestrą Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją M. Tomasiewicza. Utwór pojawił się na płycie Górecki Knapik. Master and Apprentice. When Songs are Sung wydanej przez firmę dux. W I 2021 r. otrzymała wyróżnienie na Konkursie Ars et Gloria w Katowicach oraz nagrodę specjalną Filharmonii Śląskiej. W XI 2021 r. zajęła II miejsce na III Konkursie Wokalnym im. Carla Loewego w Szczecinie. W 2022 r. nagrała utwór prof. Krzysztofa Olczaka Pneuma na sopran i taśmę. Utwór znalazł się na płycie Dreaming electroacoustic works wydanej przez firmę Opus Series. Płyta uzyskała brązowy dyplom w Konkursie Złote Orły. W 2023 r. podjęła współpracę z Filharmonią Warmińsko-Mazurską oraz Zielonogórską. W maju 2023 r. debiutowała w roli Stasi w operetce Księżniczka Czardasza I. Kalmana w Operze Bałtyckiej pod dyr. A. Banaszaka i reż. J. Snakowskiego.

Prowadzenie koncertów: Justyna Ślubowska

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Organizatorzy: Gdańskie Centrum Organowe, Fundacja ART4U, Bazylika Mariacka w Gdańsku, Fundacja Pro Basilica Gedanensis, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku
Patroni honorowi: Abp Tadeusz Wojda Metropolita Gdański, Wojewoda Pomorski Beata Rutkiewicz
Patroni medialni: Gość Niedzielny, TVP Kultura, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk, trojmiasto.pl

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    50 zł
  • Bilet ulgowy
    35 zł
Bilety w cenie 50/35 PLN do nabycia online https://festiwalorganowy.interticket.pl
oraz w Bazylice na godzinę przed koncertem.
lip 19

piątek, godz. 20:15

bilety 50 zł
ulgowy 35 zł
sie 9

piątek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet

Opinie

Sprawdź się

Najstarszym zabytkiem w Sopocie, będącym jednocześnie oddziałem Muzeum Archeologicznego w Gdańsku jest: