• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Wieczory Pianistyczne

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku Wydział Instrumentalny Katedra Fortepianu zapraszają na czwarty koncert w ramach cyklu Wieczory Pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej.

maj 24

piątek, godz. 19:00

bilety 148 - 190 zł
Kup bilet
maj 25

sobota, godz. 18:00

bilety 27 - 32 zł
ulgowy 16 - 22 zł
Kup bilet
PROGRAM RECITALU   
F. Chopin - 4 Mazurki op. 24
F. Chopin - Sonata b-moll op. 35
***
F. Liszt - XI Rapsodia węgierska
F. Chopin/F. Liszt - 6 Pieśni Polskich: "Życzenie", "Wiosna", "Moja pieszczotka", "Narzeczony",
"Pierścień", "Hulanka"
R. Wagner/F. Liszt - "Isoldens Liebestod" z opery "Tristan und Isolde"
K. Szymanowski - Wariacje b-moll op. 3
 
18 kwietnia 2013 (czwartek)
godz. 18.00
Sala Koncertowa (bud. żółty)

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


O idei cyklu
WIECZORY PIANISTYCZNE W GDAŃSKIEJ AKADEMII MUZYCZNEJ to nowy cykl koncertowy, którego celem jest zainteresowanie społeczności Akademii Muzycznej, a także innych uczelni Pomorza oraz mieszkańców Trójmiasta muzyką fortepianową i osiągnięciami artystycznymi Katedry Fortepianu jedynej wyższej uczelni muzycznej na Pomorzu. Ambicją organizatorów jest stworzenie tradycji comiesięcznych spotkań pianistycznych w pięknej sali koncertowej przy ulicy Łąkowej 1-2. Mamy nadzieję pozyskać grono przyjaciół wiernych idei promocji tzw. muzyki poważnej, która - o czym będzie można się przekonać - potrafi również rozczulić i rozbawić publiczność.

prof. Waldemar Wojtal, Kierownik Katedry Fortepianu

Maciej Gański urodził się w 1984 r. w Gdańsku. W 2008 r. ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku w klasie fortepianu prof. A. Artykiewicza, a w 2011 r. prestiżowe studia podyplomowe Solistklasse w The Academy of Music and Dramatic Arts w Odense (Dania) w klasie prof. C. Bjørkøe. W roku akademickim 2007/2008 był stypendystą programu Socrates/Erazmus w wyżej wspomnianej uczelni. Od 2009 r. pracuje w Akademii Muzycznej w Gdańsku (od 2011 r. na stanowisku asystenta). Od 2012 r. prowadzi klasę fortepianu w Szkole Muzycznej I i II st. im. Z. Noskowskiego w Gdyni.

Jest laureatem ponad 20 konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in.:
- II nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Bradshaw & Buono w Nowym Jorku (USA, 2008)
- I nagrody na Konkursie o Stypendium Yamaha Music Foundation of Europes w Århus (Dania, 2008)
- II nagrody i Nagrody Specjalnej na VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Vila de Capdepera na Majorce (Hiszpania 2007)
- wyróżnienia na VI Międzynarodowym Konkursie im. K. Szymanowskiego w Łodzi (2005)
- wyróżnienia na II Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Wilnie (Litwa 2003)
- wyróżnienia na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy (2001)
- I nagrody na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu (2001)
- I nagrody oraz nagrody specjalnej na V Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. L. Stefańskiego w Płocku (1998) Otrzymał Nagrodę Artystyczną III Pomorskich Warsztatów Pianistycznych "Fermata 2001", wyróżnienie i Nagrody na Warszawskich Warsztatach Pianistycznych w 2001, 2004 i 2005 r. Otrzymał Nagrodę za najlepsze wykonanie utworu K. Szymanowskiego oraz został Laureatem ,,Estrady Młodych" na 41 Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (2007).
Jego pasją również jest muzyka kameralna. Regularnie występuje z różnymi instrumentalistami oraz wokalistami w kraju i za granicą. Otrzymał Nagrodę Specjalną za najlepsze wykonanie utworu XX wieku na IV Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Gdańsku (2006), został laureatem II nagrody na VIII Międzynarodowym Konkursie im. M. K. Ogińskiego w Smorgonii (Białoruś 2006), został wybrany Laureatem Plebiscytu Publiczności III edycji Muzycznego Forum Młodych.

Brał udział w 24 kursach pianistycznych i kameralnych prowadzonych przez takich profesorów jak: N.Delle-Vigne Fabbri, P. Entremont, T. Hecht, E. Indjic, A. Jasiński, L. Kum-Sing, S. Lemelin, J. Marchwiński, W. Nosina, E. Pobłocka, B. Ringeisen, M. Ray, R. Roux, N. Schmidt, J. Stompel, J. Sulikowski, W. Wojtal oraz Kwartet Camerata. W sierpniu 2010 r. sam poprowadził Masterclass dla studentów w The Academy of Music and Dramatic Arts w Odense w Danii.
Kilkakrotnie nagrywał dla telewizji polskiej, japońskiej, hiszpańskiej oraz dla duńskiego radia. Brał udział w ponad 20 festiwalach pianistycznych oraz kameralnych. Koncertował w Japonii, USA, Egipcie, Francji, Danii, Niemczech, Hiszpanii, Holandii, Bułgarii, Rumunii, Mołdawii, Bośni i Hercegowinie, na Białorusi oraz w wielu miastach Polski, kilkakrotnie występował jako solista z orkiestrami: Odense Symphony Orchestra, La Camerata ,,Sa Nostra'' z Palmy, Państwowej Opery Bałtyckiej, Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, Łomżyńską Orkiestrą Kameralną oraz Elbląską Orkiestrą Kameralną współpracując z takimi dyrygentami jak: B. Jarmołowicz, C. Kluxen, J. Przybylski, S. Spahiu, M. Stefaniak, E. Wiesztordt i J. M. Zarzycki. Dokonał polskiego prawykonania IV Koncertu Fortepianowego M. Magina. Koncert ten wykonał także w sali paryskiego Ratusza.

Pięciokrotnie otrzymał Stypendium Artystyczne Ministra Kultury, trzykrotnie Stypendium Prezydenta Miasta Gdańska. Otrzymał także stypendia: Rządu Duńskiego CIRIUS, ,,Młodej Polski", "Agrafki Muzycznej", The Paris International Summer Sessions Esther Bagnings Fond, Karen og Artur Feldthusens Fond. W 2010 r. dotychczasowa działalność Macieja Gańskiego została doceniona przyznaniem mu Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury.

Opinie

Sprawdź się

Jan Paweł II odbył osiem podróży apostolskich do Polski. Ile razy odwiedził Trójmiasto?

 

Najczęściej czytane