• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Wariacje Goldbergowskie 13:13 (1 opinia)

Jan Sebastian Bach - Wariacje Goldbergowskie
w wykonaniu Baltic String Quartet


muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki
22 maja, godz. 13:13

Był rok 1741. Cierpiący na bezsenność hrabia Herman Karl von Keyserling, rosyjski dyplomata przebywający na drezdeńskim dworze, nie mógł spać. I dla niego właśnie skomponował utwór Jan Sebastian Bach, za który najprawdopodobniej dostał największe w swym życiu wynagrodzenie. Były to "Wariacje Goldbergowskie", bo grał je dyplomacie nocami na klawesynie pochodzący z Gdańska muzyk - Johann Gottlieb Goldberg

Wariacje Goldbergowskie J. S. Bacha to niezwykły utwór, bardzo popularny, ale też rzadko wykonywany, głównie ze względów na trudności techniczne. Tomasz Pozorski, altowiolista kwartetu, zaaranżował to dzieło na kwartet smyczkowy. Poprzez ten zabieg utwór nabiera nowego charakteru. Instrumenty smyczkowe nadają dziełu ciekawe, zaskakujące brzmienie. Można powiedzieć, że dzieło jest na nowo odczytane. Aranżacja Wariacji Goldbergowskich na kwartet to unikat w skali świata, Baltic String Quartet jest jedynym kwartetem, który wykonuje to dzieło.

Baltic String Quartet
Zespół istnieje już 10 lat. Tworzą go absolwenci Akademii Muzycznej w Gdańsku, obecnie związani z Filharmonią Bałtycką i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Połączyła ich wspólna pasja, szerokie spojrzenie na sztukę i poczucie humoru. Muzycy spełniają się zarówno w projektach typowo klasycznych jak i bardziej nowatorskich. Włączają do repertuaru muzykę kameralną, rozrywkową, jazzową oraz elementy kabaretu.

Kwartet jest także inicjatorem wielu zdarzeń muzycznych na terenie Trójmiasta. Zespół ściśle współpracuje z Gdańskim Towarzystwem Przyjaciół Sztuki. Wspólnie z towarzystwem stworzyli dwa projekty muzyczne odbywające się w galerii GTPS:
"Niedzielne spotkania z muzyką 13:13" i letnie koncerty "Klasyka nocą".
Są także pomysłodawcami i producentami nietypowego cyklu koncertów- Chillout Classic.
Są to sesje relaksacyjne z muzyką klasyczną, odbywające się cyklicznie w restauracjach w Gdańsku i Sopocie. Ciekawostką tego projektu jest to, że widownia słucha kwartetu w kompletnych ciemnościach, leżąc na sofach, leżakach plażowych a nawet na podłodze.

bilety w cenie 40 zł są również do kupienia na stronie
www.baltickwartet.pl

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • A bedzie tam na koncercie JKM??

    Czyli tak naprwde Ozjasz Goldberg ??

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Wskaż wystawę, która znajduje się w Muzeum Narodowym na stałe: