• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

W Gdyni nie pada

"W Gdyni nie pada" - to zaklęcie kuracjuszy, letników i turystów przekazywane z pokolenia na pokolenie w każde lato, przez Gdynianki i Gdynian. "W Gdyni nie pada" to obietnica udanego urlopu, owocnego wypoczynku, dobrej zabawy, przygód i plażowych przyjemności. To marzenie o miejscu idealnym, jego idealnej aurze i przestrzeni na wszystko, co wraz z tłumem gości może ono pomieścić.

Nasza najnowsza ekspozycja to innowacyjna wystawa historyczno - sensoryczna, której koncepcja wykracza poza ramy współczesnego muzealnictwa. Będzie hołdem i listem miłosnym do gdyńskiego letniska na przestrzeni pierwszego trzydziestolecia XX w., a także jedną z pierwszych okazji do stworzenia ekspozycji w pełni i prawdziwie przyjaznej rodzinom i otwierając przestrzeń muzeum na potrzeby najmłodszych odbiorczyń i odbiorców.

Wyruszymy wspólnie w fascynującą podróż do czasów, w których na gdyńskich plażach dominowały pantalony i stylowe kapelusze. Zastanowimy się, czy Zatoka w tamtym czasie szumiała tak samo, dowiemy się do czego służyły kimona plażowe i jak sielankowe Orłowo mamiło swoimi urokami przyjezdnych
Nowatorska aranżacja wystawy, inspirowana naturą bałtyckiego wybrzeża i kuracyjną infrastrukturą z początku XX wieku, zaprojektowana jest w sposób, który umożliwi jej polisensoryczną eksplorację. Będzie można brykać, biegać, dotykać, zjeżdżać, hałasować - a przy okazji odkrywać fascynującą historię bałtyckiego wybrzeża.

Kuratorka wystawy, Małgorzata Bujak, swoją koncepcję oparła o najnowsze trendy w edukacji muzealnej, postawiła na innowacyjne rozwiązania wystawiennicze, dbając przy tym o specjalne potrzeby odbiorców. Efektem jej pracy będzie pierwsza tak wielozmysłowa ekspozycja, dostępna i atrakcyjna międzypokoleniowo, która mamy nadzieję nie tylko poszerzy wiedzę zwiedzających o dziejach gdyńskiego letniska, ale także będzie inspiracją do dyskusji na temat potrzeb stymulowania rozwoju u najmłodszych i zaangażowania instytucji kultury w tę wymagającą misję.

Zobacz relację z poprzedniej edycji (2024)

"W Gdyni nie pada". Wystawa, na której poczujesz, co to urlop "W Gdyni nie pada". Wystawa, na której poczujesz, co to urlop

"W Gdyni nie pada" to odejście od przeładowanych multimediami ekspozycji muzealnych. To wystawa pełna eksponatów i ich replik, stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych odbiorcach, którzy potrzebują fizycznego kontaktu z przedmiotem. Poruszymy zmysły odwiedzających w zupełnie inny, naturalnie stymulujący i nie mniej efektywny sposób. Wystawie będzie towarzyszyć zróżnicowany program edukacyjny, przygotowany z myślą nie tylko o dzieciach, ale także o młodzieży, dorosłych i seniorach.

W GDYNI NIE PADA
Kuratorka: Małgorzata Bujak
Wernisaż: 6 lipca 2024 r. godz. 14:00
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni

Opinie

Sprawdź się

Gdańsk był jednym z sześciu miast - organizatorów Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. W którym roku odbyło się to sportowe wydarzenie?