stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Viva Piazzolla!

Astor Piazzolla argentyński kompozytor i wirtuoz bandoneonu. Jego pełna ekspresji, bijąca latynoskim rytmem muzyka jest znana i wykonywana przez muzyków na całym świecie. Z okazji 100. rocznicy urodziny Astora Piazzolli w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku wybrzmią wybrane kompozycje tego wyjątkowego twórcy.

Wykonają je wspólnie młodzi artyści szkół muzycznych i Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku oraz dojrzali już wirtuozi swoich instrumentów, profesorowie i mentorzy młodego pokolenia. Koncert Viva Piazzolla! pokaże drogę twórczą wirtuoza bandoneonu i kompozytora, który dokonał niemożliwego łącząc tango argentyńskie z bachowskim kontrapunktem, rytmiką Strawińskiego, harmoniką Bartoka czy jazzem. W programie znajdą się najcelniejsze pozycje z bogatego dorobku kompozytorskiego Astora Piazzolli: od wczesnego El desbande z 1946 roku, poprzez Triunfal tango zagrane Nadii Boulanger, w którym rozpoznała talent młodego kompozytora i wskazała drogę rozwoju, Adios Nonino wyrażony muzyką żal po śmierci ojca, Kicho tango dedykowane basiście pierwszego swojego kwintetu, Enrique ,,Kicho Diazowi, surrealistyczną Balladę para un loco (Wariacka ballada) do poezji Horacio Ferrera z 1969 roku, powstałe w latach 70. ubiegłego wieku utwory na kwintet złożony z bandoneonu, skrzypiec, gitary elektrycznej, fortepianu i kontrabasu jak Concierto para Quinteto czy Primavera Porteña, quasi rozrywkowe Libertango, nostalgiczny Bandoneon z Suite Troileana powstałej po śmierci Anibala Troilo, u którego młody Piazzolla terminował jako bandoneonista w orquesta típica aż po klasyczne Le Grand Tango z 1982 roku, dedykowane wspaniałemu wiolonczeliście Mścisławowi Rostropowiczowi. Świat muzyki Astora Piazzolli przybliży słuchaczom prowadząca koncert Elżbieta Rosińska.

koncerty w Trójmieście

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą polską nazwą Muzeum Narodowego w Gdańsku było:

 

Najczęściej czytane