stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

VII Festiwal Poezji w Sopocie (3 opinie)

 • czwartek - sobota, 10 - 12 października 2013, godz. 18:00
 • Lokalizacja
  Sopot

TOPOI to nowa formuła sopockich Festiwali Poezji. W roku jubileuszu 20-lecia wydawania dwumiesięcznika literackiego "Topos", poszerzamy obszar twórczego dialogu z odbiorcami współczesnej literatury. Do dialogu i współuczestnictwa zapraszamy nowe środowiska i zróżnicowane grupy wiekowe. Prezentację poezji poszerzamy o formy multimedialne (film, video-clip i in.). Do współpracy przy tegorocznym Festiwalu zaprosiliśmy twórców z Norwegii z Janem Erikiem Voldem, jednym z największych współczesnych poetów z ojczyzny wikingów.

cze 3

piątek, godz. 20:00

Sopot,
bilety 180 - 240 zł
Kup bilet

w każdy czwartek (do 17.11), godz. 18:00

Wstęp wolny
W ramach festiwalu odbędą się m.in. jubileusz 20-lecia dwumiesięcznika literackiego "Topos", wystąpienia autorskie poetów i krytyków literackich, koncert Jazz i poezja, promocja tomu wierszy "Dwanaście medytacji" wydanego z okazji Festiwalu oraz spotkania poetyckie, prezentacje, pokazy i in.

Rozstrzygnięte zostaną konkursy:
9. Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Rainera Marii Rilkego,
2. Ogólnopolski Konkurs Video Poezja,
Konkurs "Wiersz +"
Turniej Jednego Wiersza o statuetkę Młodego Byrona

Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. R. M. Rilkego to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów w Polsce. O jego popularności świadczą nazwiska dotychczasowych laureatów, m.in. Justyna Bargielska, Tomasz Różycki, Marek E. Baczewski i in., ale przede wszystkim ilość nadsyłanych prac. W tym roku na konkurs zgłoszono pół tysiąca zestawów, tj. ok. 2,5 tys. wierszy.

Jan Erik Vold (ur. 1939 r.) - wybitny poeta norweski, również tłumacz (m.in. Samuela Becketta, Wallace'a Stevensa, W. C. Williamsa, Tomasa Tranströrmera), krytyk, eseista, współredaktor i redaktor kilku antologii poezji norweskiej, nadto autor książek poświęconych współczesnym poetom i pisarzom norweskim i innym - również redaktor utworów zebranych wybitnych poetów i pisarzy norweskich. W Norwegii uważa się powszechnie iż J. E. Vold w znacznej mierze ukształtował obraz dzisiejszej literatury norweskiej, zwłaszcza poezji.

Znany także z recytacji własnych - i nie tylko własnych - wierszy, często z udziałem muzyków. Poezja Volda dostępna jest w licznych nagraniach na płytach CD i DVD.

Irek Wojtczak (ur. 1968 r.) - polski saksofonista, improwizator, kompozytor, aranżer, korepetytor na wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, zamieszkały w Sopocie. Pracując jako muzyk sesyjny wielokrotnie nagrywał dla potrzeb filmu i teatru. Wziął udział w sesjach trans-opery Sen nocy letniej Leszka Możdżera, filmów: Segment 76 Oskara Kaszyńskiego, W stepie szerokim Abelarda Gizy (Sztorm 2008) oraz Small spacer Elvina Flamingo (Gold Remi Award 2009, Houston, USA).

Koncertował m.in. z Fonda/Stevens Group, Jim Black, Contemporary Noise Sextet, Pink Freud, Wojtek Mazolewski Quintet. Współtworzył m.in. projekty/zespoły: Groovekojad, Tomek Sowiński Collective Improvisation Group, oraz Możdżer − Tymański − projekt Chopin.

Kasia Groniec (ur. 1972 r.) - polskapiosenkarka i aktorka. Członkini Akademii Fonograficznej ZPAV. Zadebiutowała pierwszoplanową rolą Anki w musicalu Metro (1991). W 1997 zdobyła Grand Prix na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, gdzie rok później wystąpiła ze swoim własnym recitalem.

Współpracowała z teatrem Buffo w Warszawie, gdzie wystąpiła m.in w spektaklach: Do grającej szafy grosik wrzuć, Brel, Grosik 2, Obok nas i Tyle miłości. Na początku września 2000 ukazała się jej debiutancka płyta Mężczyźni. Kolejnymi albumami były Poste restante oraz Emigrantka (2004). Następna płyta - Przypadki - to już autorski projekt Katarzyny Groniec i Piotra Dziubka. Płyta została bardzo dobrze oceniona przez krytyków i słuchaczy osiągając kilkanaście tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

W 2008 Katarzyna Groniec otrzymała dyplom mistrzowski - Nagrodę im. Aleksandra Bardiniego za wybitne osiągnięcia w piosence aktorskiej. W tym samym roku ukazał się dwupłytowy album-rejestracja koncertu Na żywo.27 marca 2009 w Teatrze Capitol podczas Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu odbyła się premiera recitalu pt. Listy Julii, a jesienią tego roku wydano płytę pod tym samym tytułem.

W listopadzie 2011 roku miała premierę siódma płyta artystki - Pin-up Princess - o której sama Groniec mówi, że jest to "zapis przemyśleń, jakie nawiedzają kobietę po 35. roku życia".

W programie m.in.:
- wręczenie nagród laureatom 9. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. R. M. Rilkego;
- recital Jana Erika Volda (recytacja) z kwartetem jazzowym Irka Wojtczaka;
- koncert Kasi Groniec z zespołem.

CZWARTEK, 10.10 Sopot, dworek Sierakowskich, godz. 16:30
Uroczyste ogłoszenie wyników Konkursu "Wiersz+".

Wernisaż wystawy studentów wydziału fotografii Uniwersytetu Trzeciego Wieku i uczniów Liceum Plastycznego w Orłowie.

godz. 18:00 Poezja i muzyka (1): Czwartkowe Wieczory Muzyczne ("Pie ś ni" K. I. Gałczy ń skiego). Wykonawcy: Krzysztof Gordon - recytacja, Józef Raatz - obój, Magdalena Ochlik-Jan kowska - fortepian.

godz. 19:30 Poezja i muzyka (2): "Ba!", Wojciech Kass (poezja) - Krzysztof Napiórkowski (muzyka). godz. 20.30 Poezja i muzyka (3): "Pięć krótkich monologów", Krzysztof Kuczkowski (poezja) - Marcin Kulwas (muzyka)

PIĄTEK 11.10 Sopot, Dworek Sierakowskich, godz. 18.00

Topoi. Wystąpienie jubileuszowo-programowe grupy poetów i krytyków skupionych wokół dwumiesięcznika literackiego "Topos".

Udział wezmą: Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski, Adrian Gleń, Jarosław Jakubowski, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Artur Nowaczewski oraz zaproszeni goście.

W programie m.in.: prezentacja nowych książek powstałych w kręgu autorów topoi.
Prowadzenie spotkania: prof. Zbigniew Chojnowski.

godz. 20:00 Jan Erik Vold (Norwegia): "Dwanaś cie medytacji" - promocja wydanego specjalnie z okazji Festiwalu tomu wierszy J. E. Volda Dwanaś cie medytacji z udziałem tłumacza Andrzeja Słomianowskiego (Niemcy).

godz. 22:00 Performance Michała Brzezińskiego pt. Krew Poety.
Uroczyste ogłoszenie wyników 2. Ogólnopolskiego Konkursu Video Poezja pod hasłem "Oko interpretuje słowo". Nocne projekcje nagrodzonych filmów.

SOBOTA 12.10 Sopot, Sala Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot ( na terenie Opery Leśnej), godz. 18:00
Uroczyste ogłoszenie laureatów 9. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego. Wystąpienie przewodniczącego Jury red. Wacława Tkaczuka.
Prezentacja laureatów.

godz. 18:30 Poezja i muzyka (4): koncert Jan Erik Vold + jazzmani: Irek Wojtczak - saksofony, Piotr Mania - fortepian, Adam Żuchowski - kontrabas, Roman Ślefarski - perkusja.

godz. 19:30
20-lecie "Toposu" (1993-2013). W programie m.in. jubileuszowe wystąpienie przedstawiciela Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laudacja prof. Krzysztofa Dybciaka oraz wystąpienia mniej oficjalne.

godz. 20:30 Koncert Katarzyny Groniec

Opinie (3)

 • Poeci (2)

  Komu są potrzebni dzisiaj poeci? Może odgrywają jakąś rolę w Rosji ale na zachodzie Europy nikt się z nimi nie liczy, w USA rola poety jest tak marginalna że już zawód brafitterki (ne znam polskiego odpowiednika) jest bardziej społecznie dostrzegany i uwżany za potrzebny.
  Chyba już tylko dzięki nagrodzie Nobla można cokolwiek usłyszec szerzej o tej "dziedzinie" ale za kilkanaście lat wzorem zmian w dyscyplinach olimpijskich zmieną się dyscypliny w których przyznaje się te nagrody Nobla i poezja zniknie w czeluściach internetu.

  Słyszałem wczoraj poetę który apelował o czytanie choc jednego wiersza raz w miesiącu. Apelował w inteligenckim radiu.
  Chyba nie jest realistą.

  • 1 6

  • Faktem jest, że człowiek zamienia się powoli w robota. Nauka ma byc"uzyteczna" i od razu przynosić zysk (zysk święte słowo, jeżeli coś/ktoś nie przynosi zysku wyrzucić na śmieci). Świat bez humanistyki to koszmar nowych wojen!

   • 2 0

  • Takie nic a znaczy

   Nie potrzebuje koturnu. Sama w sobie jest wartością, która idzie przez życie, pomaga żyć, trwać i się spełniać poprzez piękno. Wartość sformułowań zyskuje blask odkrywając ukryte - czasem głęboko - nowe wartości czy sensy. Na tym to polega i będzie błyszczeć tylko dla tych, co to piękno odczują i docenią. Poeta zawsze będzie zadowolony gdy napisze dobry, zrozumiały dla ogółu wiersz. Taki właśnie sposób - piękno sformułowań - będzie ich łączyć, niezależnie czy się osobiście znają, czy nie, czy widzieli swoje twarze lub nigdy się nie spotkali.
   Tacy, co nie potrafią tego zrozumieć, są i pozostaną wiecznymi malkontentami.
   Trudno mieć pretensje do kogoś, kto czegoś nie rozumie. Ma prawo żyć, jak wszyscy.
   Nie będę już powracał na te łamy.

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Najdłuższy festiwal teatralny w Trójmieście to:

 

Najczęściej czytane