• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza odwołana
PATRONAT

Uniwersytet Krytyczny. Polubić nowoczesność - wykład Agaty Bielik-Robson - spotkanie odwołane (1 opinia)

Zapraszamy w czwartek 1 grudnia o godz. 19.00 do Świetlicy Krytyki Politycznej w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35 w Gdańsku) na wykład Agaty Bielik-Robson w ramach Uniwersytetu Krytycznego: "Polubić nowoczesność".

2 lipca - 23 sierpnia 2024, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Ze względu na pogorszenie stanu zdrowia Agaty Bielik-Robson dzisiejszy wykład Polubić nowoczesność nie odbędzie się. O nowym terminie spotkania w ramach nowego semestru Uniwersytetu Krytycznego poinformujemy wkrótce. Zespół Świetlicy KP w Trójmieście
przeprasza za niedogodności.


Nowoczesność nie ma dobrej prasy wśród myślicieli, którym przyszło w niej żyć. Znakomita większość z nich narzeka na epokę nowoczesną jako "czas marny" dla myślenia, spychający refleksję na margines, podczas gdy prawdziwe życie nowoczesności lokuje się zawsze gdzie indziej. To zdumiewające, jak bardzo zgodni w swym antymodernizmie są myśliciele, których skądinąd nic poza tym nie łączy; rousseańskie prawo stykania się skrajnych stanowisk sprawdza się doskonale, gdy obok siebie postawić skargi na nowoczesność idące tak z prawej, jak z lewej strony ideologicznej barykady.

Kiedy więc Martin Heidegger epitetuje nowoczesność hölderlinowską frazą "czasu marnego", a Carl Schmitt wtóruje mu, piętnując polityczne bankructwo zachodniej demokracji liberalnej, to ich głosy harmonijnie dołączają się do chóru, w którym swą antynowoczesną pieśń od lat wyśpiewuje lewica, dla której modernitas to epoka na trwałe skażona intymną relacją z kapitalizmem. W istocie, gdy wsłuchać się w te krytyczne głosy, powstaje pewne kontinuum, w którym zamazuje się ideologiczny podział na prawicę i lewicę.

Celem wykładu będzie analiza tej niechęci wobec nowoczesności, połączona z próbą pokazania, że nowoczesność można mimo wszystko polubić, także intelektualnie.

Agata Bielik-Robson - filozofka, zajmująca się filozofią podmiotowości, postsekularyzmem, myślą judaistyczną oraz wpływem psychoanalizy i formacji romantycznej na filozofię. Pracuje w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, wykłada w Collegium Civitas, Szkole Nauk Społecznych i Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Członek Stowarzyszenia Naukowego Collegium Invisibile.

Idea
Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego. Od 2009 roku w ramach Uniwersytetu Krytycznego systematycznie odbywają się seminaria i wykłady w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat w Warszawie. Teraz rozpoczynamy odsłonę gdańską.
Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich.  Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki - kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw.

Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.

Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość. Pragniemy jednocześnie umożliwić publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać.

Zapraszamy wybitnych akademików z innych miast (Warszawa, Kraków, Poznań, Białystok), a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia - seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.

Program dalszych spotkań cyklu jesiennego w Świetlicy KP w Trójmieście:

5 grudnia, poniedziałek, godz. 19.00
Igor Stokfiszewski, TEATR JAKO POLITYKA: STRATEGIE TRANSFORMACJI RZECZYWISTOŚCI

15 grudnia, czwartek, godz. 19.00
Kinga Dunin, ETYKA ZWIĄZKÓW POLIGAMICZNYCH

Opinie (1)

  • Jakieś to to wykłady dziwaków z lewicy z serii nowoczesność i różne rodzaje seksu

    ...........

    • 0 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Który z aktorów grających w Teatrze Wybrzeże jest mimem?