• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat

Tsaibernetyka: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna: wystawa przedłużona

 • Kalendarz
  4 września - 10 grudnia 2023, godz. 14:00
 • Lokalizacja
  Nowy Port Gdańsk, Strajku Dokerów 5, 80-544 Gdańsk
  Organizator: CSW Łaźnia
 • Bilety
  wstęp wolny

Tsaibernetyka: transgeneracyjna sztuka cybernetyczna
Wen-Ying Tsai, London Tsai, Ming Tsai

Wystawa: 21.07-10.12.2023
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2, ul. Strajku Dokerów 5, Nowy Port, Gdańsk
Kurator: Ryszard W. Kluszczyński

Użyte w tytule wystawy pojęcie Tsaibernetyka zostało stworzone przez Wen-Ying Tsaia jako określenie wyjątkowego charakteru jego twórczości, która wyłoniła się z eksploracji związków sztuki cybernetycznej z kinetyczną i dynamicznymi formami malarskimi, proponując oryginalną postać estetyki cybernetycznej. W ujęciu Wen-Ying Tsaia podstawowy atrybut sztuki cybernetycznej: sprzężenie zwrotne (proces, w którym informacja lub sygnał wraca z powrotem do źródła, aby wpływać na jego dalsze działania) łączy się na płaszczyźnie audio(wizualnej) z innymi istotnymi dla jego sztuki właściwościami, określającymi zarówno strukturę dzieł, jak i ich doświadczenie, takimi jak światło i stroboskopia, oscylacja, wibracja i energetyczność, oraz partycypacja. Razem właściwości te tworzą charakterystyczny dla twórczości Tsaia efekt kreacji sztuczno-organicznego życia.

Na wystawie zostaną zaprezentowane nie tylko najważniejsze realizacje Wen-Ying Tsaia, pioniera rzeźb cybernetycznych, ale również artystyczne i naukowe dokonania jego synów: Londona i Minga, którzy zainspirowani twórczością ojca kontynuują jego pracę, wpisując ją w odmienne pola praktyk. Dla Tsaiów fundamentalne idee cybernetyki: sprzężenie zwrotne i homeostaza pozostały przewodnimi zasadami a pojęcie Tsaibernetyka z dzisiejszej perspektywy stało się kategorią nazywającą wspólny styl pracy Wen-Yinga, Londona i Minga Tsaiów.

W ramach wystawy zostanie przedstawione m.in. dzieło Wen-Ying Tsaia Multi-kinetic Wall, czyli modułowa praca z niepowtarzalnymi, ruchomymi jednostkami w jaskrawych kolorach na obracanych żyroskopowo pierścieniach. Nie zabraknie również przykładów najważniejszych realizacji Wen-Ying Tsaia Cybernetycznych rzeźb do stworzenia których wykorzystał on swoje wykształcenie w dziedzinie inżynierii mechanicznej, opracowując elektroniczny system wykorzystujący sprzężenie zwrotne do kontroli świateł stroboskopowych i do wprawienia w harmoniczne wibracje grup prętów ze stali nierdzewnej zamontowanych na zmechanizowanych płytkach aluminiowych. Te cybernetyczne rzeźby po raz pierwszy wystawiono w Howard Wise Gallery w 1968 roku. Następnie można było je zobaczyć na wystawie Jasi Reichardt Cybernetic Serendipity w ICA w Londynie oraz na wystawie Pontusa Hultena The Machine as Seen at the End of the Mechanical Age w nowojorskiej MoMA. Swoistym przedłużeniem i zarazem komentarzem do prac Wen-Ying Tsai będą prace jego synów Londona i Minga.

London Tsai jest artystą wizualnym mieszkającym w Nowym Jorku, którego praktyka, zakorzeniona w studiach matematycznych, obejmuje rysunek, malarstwo, rzeźbę oraz sztukę cybernetyczną. Jego prace uwidaczniają niesłabnące znaczenie sztuki cybernetycznej we współczesnej twórczości artystycznej, jak również pokazują jakim zmianom ona podlega w pracach drugiego pokolenia cybernetycznych artystów. London Tsai, po śmierci ojca, zaczął włączać do swoich rzeźb aspekty kinetyczne i cybernetyczne, kontynuując rodzinną praktykę Tsaibernetyki, którą jednak poszerzył o stosowanie teoretycznych pojęć matematycznych i nowych rozwiązań w zakresie sprzętu cyfrowego. W CSW ŁAŹNIA pokażemy m.in. jego pracę Rotary` Hopf Sphere: a dream machine z 2022 r., w której artysta używa sterowanych cyfrowo i poprzez światłowód diod LED oraz zewnętrznego stroboskopu kontrolującego sprzężenie zwrotne, by ukazać skrzyżowanie światła, struktury, ruchu, interakcji i wrażeń wizualnych.
Ming Tsai jest naukowcem specjalizujący się w badaniu zanieczyszczenia środowiska, który poprzez wdrażanie zasad cybernetyki za pomocą czujników środowiskowych i urządzeń poprawiających jakość powietrza tworzy dynamiczne systemy ochrony zdrowia podnoszące jakość powietrza. Na wystawie w CSW ŁAŹNIA będzie można zobaczyć przykłady jego prac badawczych i wdrożeniowych.

Wen-Ying Tsai (1928-2013) urodził się w Chinach i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych w 1950 roku. Zanim stał się pionierem rzeźb cybernetycznych w latach 1960., próbował abstrakcyjnego malarstwa ekspresjonistycznego i budowy konstrukcji optycznych. W tej ostatniej dziedzinę przetarł szlaki w stosowaniu pigmentów fluorescencyjnych. Sposobem ich przygotowania podzielił się z wieloma artystami, w tym z Frankiem Stellą. Tsai wystawił kilka z tych prac na wystawie The Responsive Eye w MoMA w 1965 r. Przed rokiem 1967 wykorzystał wykształcenie w dziedzinie inżynierii mechanicznej, aby opracować elektroniczny system wykorzystujący sprzężenie zwrotne do kontroli świateł stroboskopowych i do wprawienia grup prętów ze stali nierdzewnej zamontowanych na zmechanizowanych płytkach aluminiowych w harmoniczne wibracje. Tworzył rzeźby wykorzystujące silniki elektryczne, pręty ze stali nierdzewnej, światło stroboskopowe i sprzężenie zwrotne budowane z wykorzystaniem dźwięku. Był jednym z prekursorów sztuki cybernetycznej, obok Gordona Paska, Nicolasa Schöffera, Williama Greya Waltera, Edwarda Ihnatowicza. Jego prace znajdują się w kolekcji m.in. Centre de Pompidou, Tate Modern czy Whitney Museum.

London Tsai (ur. 1970) to amerykański artysta znany z obrazów i rzeźb inspirowanych matematyką. Te ostatnie składają się z profilowanej i spawanej blachy aluminiowej oraz konstrukcji rurowych spawanych metodą TIG. Od 2017 roku, w ramach przedłużenia praktyki ojca, zaczął stosować również sterowane cyfrowo silniki i systemy sprzężenia zwrotnego wraz z lampami stroboskopowymi LED. Podczas licencjackich i magisterskich studiów matematycznych zaczął malować prace inspirowane twierdzeniami studiowanej przez siebie nauki. W 2008 roku zaczął tworzyć spawane metalowe rzeźby, będące trójwymiarowym ucieleśnieniem koncepcji matematycznych i obiektów z jego rysunków oraz obrazów. Jest dyrektorem wykonawczym Tsai Art and Science Foundation oraz zasiada w jej radzie dyrektorów.

Ming Tsai (b. 1970) to amerykański naukowiec specjalizujący się w badaniach środowiskowych. Jest absolwentem MIT, inżynierem mechanikiem, magistrem inżynierii środowiska. Uzyskał również tytuł doktora w dziedzinie nauk o środowisku i zdrowiu na Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle. Podczas wieloletniej pracy naukowej kierował projektami badającymi związek między jakością powietrza na terenach wiejskich i miejskich a zdrowiem mieszkańców w Stanach Zjednoczonych, Europie i Afryce. W wyniku tych badań powstało ponad 60 recenzowanych publikacji dotyczących pomiarów zanieczyszczenia powietrza, modelowania i skutków zdrowotnych. W 2017 roku założył Atlas Sensing Labs firmę z siedzibą w Bazylei w Szwajcarii, która buduje dynamiczne systemy ochrony zdrowia podnoszące jakość powietrza. Systemy te stale monitorują środowisko w pomieszczeniach i reagują na pogorszenie jakości powietrza, włączając wentylację, oczyszczanie powietrza, dezynfekcję, a jednocześnie za pomocą systemów świetlnych i interfejsów przekazują informacje mieszkańcom. Jest dyrektorem ds. ochrony przyrody i zasiada w radzie dyrektorów Tsai Art and Science Foundation.

Współpraca: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna

Patroni medialni: Contemporary Lynx, Magazyn Szum, Notes Na 6 Tygodni, Magazyn Prestiż, Linia, Trójmiasto.pl

26 października - 20 grudnia 2023

Wstęp wolny

Opinie

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?