• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Tragedia antyczna w kabaretowym stylu. Po premierze "Starej baby"

Magdalena Raczek
28 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
 Spektakl "Stara baba. Tragedia antyczna" - próba generalna Spektakl "Stara baba. Tragedia antyczna" - próba generalna

Owacją na stojąco i bardzo ciepłym odbiorem została przyjęta premiera przedstawienia grupy warsztatowej "W Kaczych Butach" pt. "Stara baba. Tragedia antyczna", zagranego w gdyńskim klubie muzycznym Ucho, a wyprodukowanego przez Konsulat Kultury w Gdyni. Spektakl zapowiadaliśmy w tekście Teatralne nowości listopada w Trójmieście.Od ich debiutanckiego spektaklu "Miłość bliźniego" minęło pięć lat. W tym czasie zrealizowali przedstawienia pt. "Umowa o arcydzieło""Superświetnie". "Stara baba" to ich czwarty wspólny projekt w repertuarze Gdyńskiego Centrum Kultury. Grupę warsztatową - jak sama siebie nazywa formacja "W Kaczych Butach" - po tak bogatym doświadczeniu scenicznym trudno już nazywać amatorską, choć wciąż tworzą ją aktorzy-amatorzy niezwiązani z teatrami instytucjonalnymi.

"Stara baba": terminy spektakli


Profesjonalne wsparcie i zupełnie nieamatorskie z kolei jest całe zaplecze grupy, jakie gwarantują współtwórcy spektaklu: autor scenariusza - Szymon Jachimek (gdynianin, aktor i artysta kabaretowy, a także tekściarz związany z różnymi grupami teatralnymi i kabaretowymi), reżyserka - Magdalena Bochan-Jachimek (aktorka, instruktorka, producentka, magister inżynier ochrony środowiska w jednej osobie), Agnieszka Skibicka - odpowiedzialna za scenografię i kostiumy, oraz Anna Wiosna Rogowska, która stworzyła muzykę, aranżacje i przygotowała wokalnie chór.

Przeczytaj także: Amatorzy wystawiają spektakl - o "Miłości bliźniego" w Centrum Kultury w Gdyni

W efekcie otrzymaliśmy trwające godzinę i 20 minut dzieło na poły teatralne, na poły kabaretowo-satyryczne. Nie sposób bowiem nie zauważyć, że pewne kabaretowe chwyty zostały tu wykorzystane, jak choćby bardzo współczesny język, kameralność, środowiskowość, atmosfera wspólnej zabawy publiczności i wykonawców, przekraczanie tabu, satyra, aktualność poruszanych tematów, co należy do jednych z głównych cech tego gatunku.

Ponadto zastosowano tu wyraźny komizm postaci, słowny i sytuacyjny, co z kolei wpisuje spektakl w tradycyjny nurt komediowy, mimo że podtytuł sugeruje zupełnie co innego, a mianowicie, że jest to "tragedia antyczna". Przedstawienie nie jest tragedią ani antyczną, ani współczesną, ani tragedią w ogóle (choć w dwóch scenach z nożykiem do kopert może jest i blisko tragedii), dlatego należałoby uznać ten podtytuł jako kolejny żart autora.

Jednak do antycznej tragedii (czy może lepiej powiedzieć komedii) twórcy postanowili się poniekąd odwołać poprzez korespondencję z jej niektórymi właściwościami, sięgając tym samym po kilka udanych rozwiązań.

Konsulat Kultury - najbliższe imprezy


Jednym z ciekawszych zabiegów jest wprowadzenie na scenę chóru niczym z greckiej tragedii. Jednym z ciekawszych zabiegów jest wprowadzenie na scenę chóru niczym z greckiej tragedii.
Po pierwsze, na scenę wprowadzono chór (przodowniczka chóru: Katarzyna Marzec-Okoń, owca: Judyta Niżyńska, seniorka: Maryla Wolska, juniorka: Aleksandra Pioch, aktywna: Anna Szałła), który jako grupa wypowiada się, śpiewając czy też melorecytując, często z towarzyszeniem gestów i ruchów tanecznych. Chór nawiązuje dialog z bohaterami, inicjuje kolejne sceny i stanowi swoisty leitmotiv spektaklu. Panie odśpiewują w różnych znanych melodiach historie kolejnych bogów antycznych, a także otwierają i zamykają spektakl.

Drugim udanym zabiegiem à la antycznym jest oprawa scenograficzna przedstawienia oraz kostiumy. Ta pierwsza ogranicza się do dwóch białych kolumn w charakterystycznym stylu jońskim oraz kilku przedmiotów-rekwizytów wykonanych tak samo, czyli z wyciętej drewnianej białej płyty (sklejki). Tworzy to przestrzeń umowną, a jednocześnie wyraźnie sygnalizuje konkretne odwołania. Z kolei kostiumy wszystkich bohaterów ograniczono do wspólnego wzoru, czyli do przewiązanych sznurkami tunik, różnicując je jedynie kolorem.

Trzeci motyw starożytny to pojawienie się nieśmiertelnych bogów (Hera - Barbara Franczak-Kulig i Zeus - Oskar Dębowski) oraz wyprawa głównej bohaterki na Olimp, co w sensie dramaturgicznym ma spore uzasadnienie zwłaszcza pod kątem tematyki. Helena (Monika Kalka) bowiem szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego bogowie dali ludziom starość, czemu ludzkość dotknięta jest tym stanem, w jakim celu starzejemy się, po co się tak dzieje. Odpowiedzi na te pytania padają dość stereotypowo, ale trudno byłoby się tutaj spodziewać jakichś innych, bardziej odkrywczych zdań.

Przeczytaj także: Magda Bochan-Jachimek: "zostaw, ja to zrobię" odsuwa ojców od opieki nad dzieckiem

Główna bohaterka - Helena - znajduje nikłe pocieszenie w towarzystwie przyjaciółek. Główna bohaterka - Helena - znajduje nikłe pocieszenie w towarzystwie przyjaciółek.
Zwłaszcza że cała "Stara baba" utrzymana jest w bardzo lekkiej, żartobliwej formie, mimo że porusza jednak poważną tematykę: zdrady, starości, porzucenia, samotności. Akcja ogniskuje się wokół problemu głównej bohaterki, Heleny, którą zostawia mąż dla młodszej kobiety. Helena czuje się zatem staro, a jej przyjaciółki (typowe trzpiotki i plotkary: Anna - Monika Błażewicz i Zofia - Jolanta Boniecka) przekonują ją, że powinna wziąć się za siebie, zapisać na fitness i poznać kogoś nowego. Generuje to całą serię śmiesznych zajść.

Spektakle w Trójmieście


W tym iście babskim spektaklu, w którym pada sporo słów krytyki pod adresem męskiej widowni, przeważają postaci kobiece. Jedyne trzy role męskie grają tu: Tomasz Waberski jako szalony Arek, bardzo zabawny Natan Maciej Milaszewski jako grecki góral oraz wspomniany już Oskar Dębowski w roli Zeusa.

Przeczytaj także: Bunt zabawek z pudełka. O "Superświetnie" w Centrum Kultury w Gdyni

Cały tekst opiera się na rymowanych kwestiach, co zapewne również wielu z nas odbierze jako klasyczne, jednak postaci operują językiem bardzo współczesnym, w którym nie brak określeń potocznych, młodzieżowych, a nawet sporej dawki wulgaryzmów, co zupełnie do greckiej tragedii antycznej już nie przystaje. W tekście za to aż kipi od różnych ironicznych odwołań i aluzji literackich, w czym poznać dobre pióro autora.

"Stara baba" to spektakl zabawny i ciekawy, tak w formie, jak i treści, jednak muszę przyznać, że również nieco rozczarowujący. Brakło mi w nim jednak głównej myśli, idei, jakiegoś choćby minimalnego spojrzenia szerzej, bardziej serio. Rozumiem, że celem była rozrywka i dobry humor, aczkolwiek warto było przy tej okazji skłonić publiczność również do poważniejszych refleksji. Za dużo kabaretu, za mało teatru, jak na mój gust.

Przeczytaj także: Magdalena Bochan-Jachimek: Nie muszę się każdemu podobać

Warto tu wspomnieć, że spektakl ma częściowo podwójną obsadę, dlatego niektóre postaci grane będą w różnych terminach przez innych aktorów.

Spektakl

7.9
23 oceny

Stara baba. Tragedia antyczna

spektakl dramatyczny

Miejsca

Opinie (24) 2 zablokowane

 • Główna myśl (1)

  Wydaje mi się, że refleksje płynące z dobrej sztuki nie powinny być nigdy podane na tacy, a do przemyśleń powinien dojść sam widz i od niego tylko zależy, czy wyniesie z przedstawienia odpowiednie wnioski. Mnie osobiście sztuka skłoniła do refleksji na temat przemijania, związków i ich znaczenia w życiu człowieka oraz tego po czyjej stronie leży wina za ich rozpad.

  • 12 1

  • Zawsze po stronie kobiet, zawsze.

   • 1 1

 • Ja wole kino

  Ciekawsze niż teatry, do tego niższa cena, zawsze można się odezwać i coś zjeść w trakcie. Niestety sztuka do mnie nie trafia w ogóle. Jedynie kino, film i wystarczy.

  • 0 20

 • Chór jak z greckiej tragedii do współczesnej opowieści

  to pomysł zerżnięty od W. Allena z Jej Wysokość Afrodyta

  • 6 9

 • Brawo

  Bardzo dobry spektakl - dużo śmiechu, ale i refleksji nie brakuje, każdy znajdzie coś dla siebie. Świetne role Hery i Heleny, chór godny podziwu. Jestem "starą babą" i dobrze mi z tym :)

  • 13 0

 • Góral z 3 paskami

  Moje serce skradła bezapelacyjnie postać górala i jego gwara.

  • 12 0

 • Stara baba

  Pierwszy raz byłem na sztuce w wykonaniu grupy '' W kaczych butach''. Aktorzy, bo tak trzeba ich nazwać, mimo, że samo określają się jako amatorzy, z całą pewnością są profesjonalistami. Całe przedstawienie, począwszy od inteligentnego, niebanalnego tekstu, poprzez scenografię, muzykę, światło, dźwięk, aż po grę aktorską, jest godne każdej sceny, nawet ateńskiej Agory. Polecam miłośnikom kultury i dobrej zabawy niestroniącym od refleksji.

  • 21 0

 • Zachwycony

  Fantastyczne przedstawienie. Zabawne ale i refleksyjne. Zrealizowane na profesjonalnym poziomie. Zdecydowanie warte polecenia.

  • 12 0

 • Byłem widziałem i mogę powiedzieć a raczej napisać jedno.........spektakl nie był dobry,nie..........był bardzo dobry :)
  Czapki z głów za prawie 80 min.gaduły wierszem.
  Coco jambo i do przodu !

  • 10 0

 • Stara Baba to rozrywka z pezesłaniem

  Miałem przyjemność obejrzeć drugą premierę przedstawienia. Już dawno tak się nie uśmiałem. Wszystko grało w harmonii. Błyskotliwy tekst podamy przez fantastycznych aktorów-amatorów, co dodawało smaku i autemtyczności. Nawet rekwizyty dopełniały ten zabawny obraz malowany inteligentnym humorem i jednak trudnymi pytaniami zadawanymi oczywìście w zabawny sposób. Polecam!

  • 2 0

 • (1)

  Miałem niewątpliwą przyjemność obejrzeć w czwartek to przedstawienie i mogę powiedzieć z ręką na sercu że było warto Wspaniała historia pełna dowcipnych dialogów połączona z cudowną grą aktorów. Brawa dla całej trupy, jesteście naprawdę świetni i życzę wam wszystkim kolejnych wspaniałych ról. Jednak moją największą sympatię zyskała pani która zagrała lekarkę, świetna gra i wyjątkowe poczucie humoru...brawo. Od dzisiaj jestem pani największym fanem
  Czekam z niecierpliwością na kolejne przedstawienia

  • 2 0

  • Dziękuje bardzo za te miłe słowa :*

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Który słynny polski reżyser rozpoczynał karierę teatralną w Teatrze Wybrzeże?

 

Najczęściej czytane