• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Teatr Wybrzeże wróci latem i szykuje dwie premiery

Łukasz Rudziński
13 czerwca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Już 24 lipca działalność sceny Malarnia po remoncie zainauguruje premiera spektaklu "Życie intymne Jarosława". Już 24 lipca działalność sceny Malarnia po remoncie zainauguruje premiera spektaklu "Życie intymne Jarosława".

Teatr Wybrzeże wraca do działań scenicznych. Na pierwsze propozycje poczekamy do lipca. Wiadomo już, że spektakli będzie dużo mniej niż w poprzednich latach. Dużo skromniej zapowiada się też Scena Letnia w Pruszczu Gdańskim, gdzie publiczność zobaczy spektakle Wybrzeża tylko w jeden weekend. W wakacje przygotowane zostaną dwie premiery - "Życie intymne Jarosława" oraz "Żabusia".Repertuar Teatru Wybrzeże na lipiec i sierpień


- Sytuacja, jak wiemy, jest trudna. Wszyscy zdają sobie sprawę, że stąpamy po kruchym lodzie, ale mamy nadzieję, że w zdrowiu i bez komplikacji uda się zrealizować plany wakacyjne. Chcemy zacząć realizować nasze zobowiązania premierowe. Planujemy wystawić premiery pod koniec lipca i sierpnia. Wznowiliśmy już próby do spektakli i wierzymy, że w wakacje będziemy mogli grać dla naszych widzów, chociaż trzeba jasno zaznaczyć, że tegoroczne lato będzie dużo skromniejsze od wcześniejszych. Zagramy tylko 15 tytułów i grać będziemy głównie w soboty i niedziele - mówi Adam Orzechowski, dyrektor Teatru Wybrzeże.
Na deski Wybrzeża wraca zróżnicowany repertuar. W Starej Aptece zobaczymy "Śmierć komiwojażera" (11-12 lipca), "Śmierć Iwana Iljicza" (18-19 lipca) oraz bajkę dla dzieci "Zaczarowana królewna" (15-16 sierpnia). Na Scenie Kameralnej zagrane zostaną "Fedra" (11-12 lipca), "Inteligenci" (18-19 lipca), "Niezwyciężony" (25-26 lipca), "Seans" (1-2 sierpnia) oraz nowa produkcja - "Żabusia" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Jarosława Tumidajskiego. Spektakl ten przedpremierowo zagrany zostanie 14, 15 oraz 20 i 21 sierpnia. Premierę będzie mieć w sobotę 22 sierpnia na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim.

Natomiast na inaugurację wyremontowanej Sceny Malarnia wystawiona zostanie premiera, która miała tę scenę inaugurować w kwietniu - "Życie intymne Jarosława" na podstawie korespondencji, dzienników i opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza w reżyserii Kuby Kowalskiego. Pierwsi widzowie przedpremierowo zobaczą spektakl 23 lipca. Dzień później odbędzie się premiera. Kolejne terminy grania to 25 i 26 lipca oraz 22 i 23 sierpnia. W sierpniu w Malarni zobaczymy też "Płatonowa" (1-2 sierpnia), "Akt równoległy" (8-9 sierpnia) i "Reset" (15-16 sierpnia).

Jedyny weekend na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim połączony będzie z premierą. 22 sierpnia zobaczymy tam "Żabusię", do której próby już trwają. Jedyny weekend na Scenie Letniej Teatru Wybrzeże w Pruszczu Gdańskim połączony będzie z premierą. 22 sierpnia zobaczymy tam "Żabusię", do której próby już trwają.
Weekend 22-23 sierpnia to jedyna możliwość, by obejrzeć spektakle Wybrzeża na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim. Oprócz "Żabusi" prezentowanej 22 sierpnia wieczorem, będzie to jeszcze spektakl dla dzieci "Przygody Koziołka Matołka" (popołudnie 23 sierpnia). Teatr Wybrzeże grać będzie również w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

- "Żabusię" i "Zaczarowaną królewną" gramy w Pruszczu Gdańskim na pożegnanie i jednocześnie jako zapowiedź powrotu Sceny Letniej w przyszłym roku. W lipcu i sierpniu wracamy za to do Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, gdzie zagramy "Wesołe kumoszki z Windsoru" w reżyserii Pawła Aignera oraz "Jak wam się podoba", wyreżyserowane przez Krystynę Jandę. "Kumoszki..." zagramy osiem razy w lipcu, "Jak wam się podoba" czterokrotnie w sierpniu - dodaje Adam Orzechowski.
Przypomnijmy, że teatry funkcjonują w ścisłym rygorze sanitarnym. Każdy podczas pobytu w Teatrze Wybrzeże musi mieć na twarzy maseczkę. Przy wejściu do każdej ze scen znajdować się będzie płyn do dezynfekcji rąk, z którego każdy musi skorzystać. Szatnie pozostają zamknięte, a odzienie wierzchnie należy zabrać ze sobą na widownię. Nie ma możliwości nabycia wejściówek na spektakle Wybrzeża. Na widowni Starej Apteki zasiąść może maksymalnie 68 osób, Scena Kameralna pomieści 50-70 widzów w zależności od ustawienia sceny i widowni. Około 70 miejsc będzie też dostępnych w Malarni. Duża Scena jest zamknięta z powodu remontu.

Zamów jedzenie do domu


Za bilety na spektakle zapłacimy jak dotąd według podziału na progi finansowe. 30 zł za bilety normalne i 25 za ulgowe zapłacimy za wstęp na "Zaczarowaną królewnę". Odpowiednio 45 zł i 35 zł to koszt biletów na "Inteligentów", "Płatonowa", "Seans", "Niezwyciężonego", "Reset", "Śmierć Iwana Iljicza", "Życie intymne Jarosława" i "Żabusię". Z kolei 65 zł za bilet normalny i 50 zł za ulgowy to ceny biletów na "Śmierć komiwojażera", "Fedrę", "Akt równoległy", "Jak wam się podoba" i "Wesołe kumoszki z Windsoru". Na wydarzenia na Scenie Letniej w Pruszczu Gdańskim wstęp jest wolny.

Miejsca

Opinie (29) 2 zablokowane

 • (16)

  Teatr Wybrzeże: ani nowoczesny ani awangardowy ani tradycyjny. Nijaki. Takie przedstawienia można obejrzeć jak kraj długi i szeroki: w Wałbrzychu, Koszalinie czy Lublinie. Jedyny znak rozpoznawczy to gołe poślady- punkt obowiązkowy każdej inscenizacji.

  • 16 29

  • (14)

   Hahaha ale zabawny komentarz, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością :D. Pytanie 1: w których premierach z ostatnich dwóch sezonów z Wybrzeża były gołye pośladki? Pytanie 2: jakie spektakle widziałeś w wymienionych miastach? Jak wrażenia? Jeżeli nie odpowiedz - potwierdzisz tylko moje zdanie, że chciałeś zabłysnąć, a nie masz pojęcia o teatrze. Następnym razem - chcesz błysnąć to posyp się (ekologicznym) brokatem! :D

   • 9 6

   • (3)

    Ja widziałem dużo gołych pośladków w dwóch ostatnich sezonach. Np. w "Bella Figura". Całkiem zgrabne i nie budzące niezdrowych emocji, lecz emanujące kobiecym pięknem.

    • 3 4

    • (2)

     "Bella Figura" to premiera sprzed trzech sezonów, więc może trzymajmy się współczesności, bo zaraz ktoś przypomni spektakl sprzed 10 lat...

     • 6 4

     • " Bella Figura" miała premierę w 2018 , więc jest sprzed dwóch... (1)

      .. a nie trzech sezonów. ktoś inny tu nie ma pojęcia o czym pisze...Albo kłamie żeby przeforsować na siłę swoje żałosne racje.

      • 1 4

      • "Bella figura" - premiera z sezonu 2017/18, czyli przykład, który ma potwierdzić żałośnie fałszywą tezę "gołe poślady- punkt obowiązkowy każdej inscenizacji" :D.

       • 3 3

   • (9)

    Ja sobie przypominam golasy tylko w śmierci komiwojażera i kordianie, ale niestety to prawda, ze Wybrzeze przyzwyczaiło widzów do zbędnej nagości w co drugim spektaklu.

    • 5 8

    • (8)

     Golasy w "Śmierci komiwojażera"?! Nie kłam!!! Skoro w co drugim spektaklu to dalej - wymieniaj! Będzie to awykonalne, ponieważ kłamiesz :))))

     • 4 4

     • (7)

      Nie kłamie, bo były cycki. Możesz iść w lipcu i sobie zobaczyć. Nigdzie nie pisałam, ze są w co drugim spektaklu, chyba mylisz mnie z osoba, która napisała pierwszy komentarz. Jeśli nie byłbyś taki impulsywny i agresywny w swoich wypowiedziach, sam byś do tego doszedł, bo wynika to z kontekstu mojej wypowiedzi. Tak jak napisałam, przypominam sobie w ciągu dwóch sezonów tylko te dwa tytuły, jednak w ostatnich latach faktycznie było ich sporo. Może to zasługa częstej współpracy z panią Marciniak, która jakoś w minionych sezonach nie ma dla wybrzeża czasu. A etat pewnie wciąż ma. Wyluzuj troszkę misiaczku.

      • 3 5

      • (6)

       Tutaj trudno rozpoznać, kto jest kim, skoro nikt się nie podpisuje. Zauważ, że autor pierwszego komentarza pisał o gołych pośladkach jako punkcie obowiązkowym każdej inscenizacji, a w komentarzach jako dowody pada: 1) tytuł spektaklu sprzed trzech lat, co świadczy o tym, że nie potrafi się podać niczego aktualnego, 2) przykład "Śmierci komiwojażera", w której gołych pośladów (ani choćby jednego gołego pośladka) nie ma, 3) sugestia, że nie ma nowych spektakli z gołymi pośladkami, bo Marciniak nie pracuje w Wybrzeżu, tylko tak się składa, że Marciniak w całej karierze zrobiła w Wybrzeżu zaledwie 4 spektakle. Ile rocznie Wybrzeże daje premier? Około 10, więc to te 4 premiery (sprzed 4-8 lat!) sprawiają, że ktoś twierdzi, że gołe pośladki są w każdym spektaklu w Wybrzeżu? Albo to sprawia, że ktoś pisze o "zbędnej nagości" w co drugim spektaklu? To chyba bardzo słaba logika :))))))) Przykłady albo to co piszesz to zbiór kłamstw, misiaczku.

       • 4 5

       • a co ty się tak spinasz?

        • 5 3

       • (4)

        Bez przesady, to nie te czasy, gdzie wybrzeze co miesiąc miało premierę (albo i dwie w miesiącu). Obecnie premier jest mniej, za to spektakle są lepszej jakości. Pisząc o zbędnej nagości, miałam na myśli spektakle właśnie sprzed kilku lat (jak nie zrozumiałeś, to przeczytaj raz jeszcze. Jeśli dalej nie będziesz rozumieć, to poproś kogoś o pomoc), od jakiegoś czasu ten trend nieco zanikł, na całe szczęście. O przykłady poproś może autora pierwszego komentarza, bo wywołujesz do tablicy niewłaściwa osobę (znowu). Nie wiem tez co masz z tymi kłamstwami, brzmisz jak jakiś fanatyk z wiecu Dudy. Wiec luzuj misiu gumę w majtkach.

        • 3 5

       • (3)

        Oczywiście, że obecnie Wybrzeże nie ma premiery co miesiąc, bo obecne czasy to odmrażanie teatrów po kilkumiesięcznym zamknięciu :). Skoro potrafisz podać jeden przykład to chyba zbyt dużo tej "zbędnej nagości" nie doświadczyłaś w Wybrzeżu... a niby jest w co drugim spektaklu... ciekawe.

        • 1 3

       • (2)

        Coś ty się, człowieku, tak liczenia gołych dud czepił? Ich brak to twoim zdaniem wyznacznik dobrego spektaklu?

        • 2 2

       • (1)

        Moim zdaniem ani brak, ani obecność nagości w spektaklu nie decyduje o niczym. Widzę za to, że ktoś tutaj najpierw próbuje forsować śmiałą tezę, a potem usilnie zmienia temat, a mnie słowne przepychanki nie bawią, za to śmieszy nieumiejętność poparcia sądów konkretnymi przykładami i argumentacją. Śmiechu warte :))). Dotarło, że do teatru nie chodzisz, ale chciałbyś, aby potem móc błysnąć na forum. Cóż, tym razem wyszło strasznie żałośnie. Z mojej strony - koniec dyskusji, baw się dobrze, miłego wieczoru!

        • 1 4

       • Nareszcie.

        • 3 2

  • To już jest tylko Dom Kultury Aktorskiej

   Coraz mniej sztuki w sztuce, coraz mniej propozycji dla ambitnych ludzi. Głupców wychowacie...

   • 2 5

 • " Życie intymne Jarosława'- taki tytuł że ludzie będą walili drzwiami i oknami. (4)

  Może się wreszcie dowiemy...

  • 15 2

  • (2)

   Adamie, dopilnuj aby tytuł o którym rozmawialiśmy nie pojawił się na deskach.

   • 11 0

   • Niejednemu psu Burek...

    • 4 2

   • hehe, dobre }

    • 6 0

  • Najważniejsze aby remont w siedzibie głównej Wybrzeża był krótki.

   I aby balkon nie był przykrą niespodzianką dla nieświadomych widzów jak do tej pory...

   • 6 0

 • Brawo dla teatru, inni powinni też grać np. opera i filharmonia. Ale oni to lenie śmierdzące. (1)

  • 0 13

  • Na państwowce się nie pracuje

   Tylko czerpie korzyści z comiesięcznej wypłaty...

   • 2 11

 • Teatr (3)

  Piękny był Teatr Macieja Nowaka.

  • 7 5

  • (2)

   Nadal jest. Myślisz, że Nowak nic nie robi?

   • 0 0

   • (1)

    Oczywiście, że robi w Poznaniu. Ale czasem warto powspominać:) To jak smak babcinego chleba pod językiem.

    • 1 0

    • Można po prostu pojechać do Poznania. Tylko, uwaga, tam pojawia się nagość i wulgaryzmy (szok, niedowierzanie).

     • 6 0

 • Bilety zakupione!!!

  Odliczam czas, bom już stęsknion wielce za Teatrem!!!

  • 6 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywa się festiwal organizowany jesienią przez Instytut Kultury Miejskiej?

 

Najczęściej czytane