• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Tajemnice Gdańska. Piwo Jopejskie - najsłynniejsze w mieście! Spacer z degustacją


Najlepsze i najdroższe! Było ciemno-rumianej lub smolistej barwy, niekiedy osiągało konsystencję syropu. Piło się go jak mocne alkohole w kieliszkach a nie jak zwykłe piwo na kufle. Kiedy polska szlachta przyjeżdżała do Gdańska wylewali Jopejskie na ciężką dębową ławę. Siadali, czekali chwilę aż syrop przyklei im się do portek i wstawali. Kiedy ława podnosiła się razem z nimi piwo było odpowiedniej jakości. Jak wyglądały piwne spotkania w Dworze Artusa, który był największą piwiarnią miejską i dorobił się nawet własnego piwnego hymnu.O sławie trunku świadczy ulica, która istniała już od XIVw. Jopengasse czyli dzisiejsza Piwna. Czym zasłużyło sobie na taką sławę? Kto robił najlepsze Jopejskie i gdzie dziś znajdziemy ślady po sławnym trunku. A przede wszystkim jak smakuje dzisiaj? Wszystkie odpowiedzi czekają na Ciebie w czasie spaceru po mieście.

Plan spaceru:
1. Rozbite beczki i wylane piwo o wojnie browarników z Radą Miasta.
2. Ile i dlaczego tak dużo browarów było na Ogarnej?
3. Dwór Artusa i jego piwny hymn jak się bawili bracia od kufla? Dlaczego jeden z członków Ławy Malborskiej wolałby się powiesić niż doczekać zamknięcia Dworu?
4. Jopenbier, Danzigerbier, Tafelbier, Krolling czym Jopejskie różniło się od innych gatunków?
5. Czy Jopejskie Heveliusza było najlepsze?
6. Gdzie na Piwnej produkowano piwo Jopejskie? Odwiedzimy Pub Jopengasse na Piwnej 63, żeby sprawdzić co dziś proponuje historyczne miejsce. To tu produkowano Jopejskie, a lokal jest żywą pamiątką historii Wolnego Miasta Gdańska. Tu przeniesiesz się w czasie bo sale wypełnione są artefaktami Wolnego Miasta Gdańska i nie tylko. Właściciel Jan Orchowski pasjonat historii Gdańska zebrał tam wspaniałości. Lokal ma dwa piętra w dół i oryginalne gotyckie fundamenty. Wystój tworzą historyczne pamiątki. Czego tam nie ma? Popielnica Rosenthala z Danzigerhof, kawiarka Kruppa, butelki po Goldwasserze, Machandlu i innych alkoholach. Wycinki z gazet, pamiątki Danziger Aktien Bierbrauerei (Browar w Kuźniczkach) i setki innych wspaniałości. To miejsce, w którym doświadczysz historii osobiście i oczywiście spróbujesz Piwa Jopejskiego w wersji współczesnej.

Informacje:
Koszt:
35 zł/os.
Płatne przelewem przed spacerem.
Gotówka na miejscu 45 zł.
Koszt degustacji piwa (dodatkowo płatny na miejscu) 15 zł za 50 ml.
Zbiórka:
Teatr Szekspirowski ul. Bogusławskiego 1 przy makiecie Wielkiej Synagogi
Zapisy i bilety:
https://opowiedzmiswojahistorie.pl/piwo-jopejskie/

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    45 zł
  • Kontakt
    509-214-048
  • Przedsprzedaż
    35 zł
Kontakt:
Krzysztof Kowalczyk
te. 509214048

Opinie

Sprawdź się

Ile miejsc na widowni liczy rozbudowana Duża Scena Teatru Muzycznego w Gdyni?