• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Stradivarius dzisiaj kojarzy się z ciuchami. Wywiad z Adamem Bałdychem

Ludzie tu fajnie ze sobą pracują, mają też więcej czasu niż muzycy w Warszawie. Dzięki temu mogą dać sztuce jakość. Jak wszystko się dzieje zbyt szybko, to jakość umyka - mówi Adam Bałdych.
Ludzie tu fajnie ze sobą pracują, mają też więcej czasu niż muzycy w Warszawie. Dzięki temu mogą dać sztuce jakość. Jak wszystko się dzieje zbyt szybko, to jakość umyka - mówi Adam Bałdych. fot. Gregor Hohenberg

- Mieszkam na Starym Mieście otoczony knajpkami i muzyką jazzową. Odwiedzam jamy w Bruderschafcie i Lawendowej. Jestem pod wrażeniem jak tu chłopaki grają, jaką mają energię i brzmienie - mówi Adam Bałdych, światowej sławy skrzypek jazzowy, który rok temu osiedlił się w Gdańsku. Jego koncert z Helge Lien Trio w Starym Maneżu odbędzie się 21 października.Borys Kossakowski: Od roku mieszkasz w Gdańsku. Jak ci się tu żyje?

Adam Bałdych: Mieszkam na Starym Mieście otoczony knajpkami i muzyką jazzową. Odwiedzam jamy w Bruderschafcie i Lawendowej. Jestem pod wrażeniem jak tu chłopaki grają, jaką mają energię i brzmienie. Zaczynam też poznawać środowisko. Ale przyznaję, że dużo podróżuję, więc bywam w Gdańsku niezbyt często.

Jak to się stało, że się przeniosłeś do Gdańska?

Zawsze miałem ochotę tu pomieszkać. Moi rodzice studiowali w Gdańsku, moje dwie starsze siostry tu się urodziły. Znam Gdańsk z opowieści rodziców, którzy tu mieszkali. Teram mam okazję to wszystko sprawdzić na własnej skórze, bo moja narzeczona, Karina Srocka, studiuje na Akademii Muzycznej wokal jazzowy.

Z Trójmiasta pochodzi także Leszek Możdżer, który, tak jak ty, wydaje w niemieckiej wytwórni ACT. Będzie jakiś wspólny projekt?

Z Leszkiem grałem na festiwalu Era Nowe Horyzonty w trio z Larsem Danielssonem pięć lat temu. Właśnie po tej współpracy Leszek mnie polecił Siggiemu Lochowi, szefowi ACT-u. Także mam Leszkowi do spłacenia dług wdzięczności. A czy będzie coś jeszcze? Planów jest bardzo dużo i cudownych ludzi na świecie jest mnóstwo. Czasem aż trudno podjąć decyzję, z kim współpracować.

Adam Bałdych zagra z Helge Lien Trio w Starym Maneżu 21 października.
Adam Bałdych zagra z Helge Lien Trio w Starym Maneżu 21 października. fot. Gregor Hohenberg
Jak postrzegasz Gdańsk na tle Polski, jeśli chodzi o muzykę?

Dużo się tu dzieje, a Wrzeszcz wyrasta na bardzo mocne centrum - Żak, Stary Maneż i Stary Browar - to naprawdę robi wrażenie. Mam wrażenie, że mieszkańcy Gdańska mają zakorzenione poczucie wolności. Artyści sięgają po nowe środki wyrazu, po improwizacje. Ludzie tu fajnie ze sobą pracują, mają też więcej czasu niż muzycy w Warszawie. Dzięki temu mogą dać sztuce jakość. Jak wszystko się dzieje zbyt szybko, to jakość umyka.

Masz 29 lat, a już od kilku lat jeździsz po całym świecie koncertując, poznając nowych ludzi. To zupełnie inne życie niż przeciętnego rówieśnika. Masz czas na życie prywatne?

Moje życie poświęciłem muzyce. Robię to od wielu lat i chyba znalazłem na to wszystko sposób. Jestem bardzo szczęśliwy, że mogę to robić - chciałem, żeby to tak wyglądało jak teraz. Biorę życie takie, jakie jest - z pozytywami i trudnościami. Karina sama śpiewa i rozumie taki sposób na życie. Z kumplami trzymam kontakt na odległość. A jak już się spotykamy, to zapominam o muzie i gadamy do rana. Nauczyłem się korzystać z czasu jak się da. Inwestowałem w moją sztukę bardzo dużo czasu. Dzisiaj się dużo dzieje, ale to efekt tych inwestycji właśnie.

Nosisz na piersi medalik z Matką Boską, ale twój image jest daleki od konserwatywno-chrześcijańskiego.

Wiara jest dla mnie niezwykle ważna, ale nie jestem ortodoksyjny. Potrafię ją łączyć z rock'n'rollem. Staram się zachować balans. Brać to, co istotne. Duchowość, w wielu wymiarach, jest dla mnie ważna i daję temu wyraz w muzyce. Zresztą - dotyczy to całego życia.

Skrzypce to wymagający instrument. Dużo ćwiczysz?

Potrzebuję podtrzymywać taką formę, żeby skrzypce nie stawiały mi żadnych ograniczeń. Żebym mógł zagrać wszystko, co chcę. Forma spada, to mam wrażenie, jakbym tracił dostęp do części zasobów słownictwa. To strasznie frustrujące i od razu mnie pcha do ćwiczeń.

Skrzypce to instrument, który się kojarzy z astronomicznymi cenami za egzemplarze Stradivariusa. Też masz taki drogi instrument?

Ludzie teraz kojarzą bardziej Stradivariusa z ciuchami (śmiech). Moje skrzypce nie były aż tak drogie. Ale kiedy wziąłem je do ręki od razu poczułem, że one potrafią zarówno krzyczeć, jak i cicho zapłakać - dokładnie tak jak chcę. Muszę przyznać też, że traktuję instrument w dość bezczelny sposób. Moje skrzypce są obdrapane, wyciskam z nich wszystko, co się da. Szkoda by było tak traktować Stradivariusa.

Opinie (12) 1 zablokowana

 • Adasiu

  zależy komu. Są tacy na tym świecie pełnym złości którym wszystko się z d... kojarzy.

  • 17 1

 • Zabawne (1)

  Bo mi Stradivarius kojarzy się z genialnymi skrzypcami, których rewelacyjna konstrukcja budzi podziw naukowców po dziś dzień...
  A w ogóle nie kojarzy mi się z ubraniami.

  Może Pan Bałdych nie wie, ale to jest tak zwana wiedza powszechna. Chyba że pisze o pokoleniu Fejsbuk-Twitter-Pintrest-Instagram dla którego faktycznie tak może być.

  • 37 11

  • To owszem jest wiedza powszechna, tzw. wiedza ogólna. Ale ludzi wykształconcyh przynajmniej z maturą.

   • 5 4

 • Świetny skrzypek z cudowną muzyką

  Oczywiście pójdziemy na koncert , bo to będzie wydarzenie gościć takiego artystę ! Mamy p. Bałdycha kilka płyt i jesteśmy oczarowani muzykalnością i takim transcendentalnym przekazem jego muzyki :-) A co do Stradivariusa to super żart ! Zresztą zrobiłem mały wywiad wsród młodzieży czy wiedzą coś o Stradivariusie - na 20tu pytanych 6 nie wiedziało nic, 10 wiedziało o sklepie z ciuchami a tylko 3 wiedziało o filmie Red Violin a jedna osoba o lutniku Stradivariusie :-) I uważam, ze to nie jest ich wina - tylko nauczania muzyki w szkole, ktorej praktycznie nie ma ....... a na samej matematyce i informatyce daleko nie zajedziemy

  • 23 0

 • " Mam wrażenie, że mieszkańcy Gdańska mają zakorzenione poczucie wolności. Artyści sięgają po nowe środki wyrazu, po improwizacje. " - trafna obserwacja - to czuć zwłaszcza w muzyce jazzowej- to zadziwiające,że w nurcie z prawie stuletnią tradycja wciąż można odkrywać coś nowego. Moze gdyby Konkurs Chopinowski odbywał sie w Gdańsku- moglibysmy odkryc całkiem "nowego Chopina" ?
  amoze to urok miast portowych- z oknem na świat- łatwiej o wymianę myśli i doświadczeń, większy przepływ ludzi i kultur?

  • 11 3

 • Monika (1)

  A to nie są ubrania?

  • 3 8

  • nie Monia, to jest siec sex shopow

   • 3 0

 • sr*diwarius

  Ktoś tą nazwe zatwierdził i klucz wiolinowy w szyldzie ,komercja,chwytliwośc .
  Amuzyka swoją drogą dla każdego to co lubi!

  • 1 0

 • (1)

  No ale w tych sieciówkach płynie z głosników muzyka.niestety zbyt glośno az chce się wyjsc

  • 2 0

  • Prawda

   • 0 0

 • Koncert był świetny:)

  • 1 0

 • opinia

  dzieki za wspaniale przezcie,a tak prywatnie to bardzo dobrze znam Twoich rodzicow ,sa wspaniali

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Kiedy "Dar Pomorza" został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku?