• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sprawdź swoją wiedzę o Heweliuszu i wygraj nagrody

Jan Heweliusz żył w latach 1611-1687.
Jan Heweliusz żył w latach 1611-1687. mat. pras.

Każdy może wziąć w nim udział bez wychodzenia z domu, a na zastanowienie się nad odpowiedzią nie ma limitu czasowego. Hevelianum zorganizowało konkurs wiedzy o Janie Heweliuszu. To zwieńczenie ubiegłorocznych obchodów 410. rocznicy jego urodzin. Organizatorzy czekają na odpowiedzi do 23 stycznia. Uczestnicy z najlepszymi wynikami zostaną nagrodzeni komiksem o życiu astronoma oraz voucherem na wystawy w Hevelianum.Czy dysponujesz wiedzą o Janie Heweliuszu?

Zobacz wyniki (23)
Zapewne każdemu z czytelników znane jest nazwisko Jana Heweliusza, a właściwie Johanna Hewelcke. Żyjący w XVII wieku gdańszczanin zapisał się na kartach historii jako genialny astronom - przede wszystkim twórca nowożytnej selenografii, tj. dziedziny zajmującej się badaniem powierzchni Księżyca - a także jako browarnik i rajca. W ubiegłym już 2021 r. przypadła 410. rocznica jego urodzin.

Z tej okazji Hevelianum, czyli interdyscyplinarna instytucja edukacyjno-kulturalna na stokach Góry GradowejMapka w Gdańsku zorganizowało całoroczne obchody upamiętniające jego patrona.

Wydarzenia w każdym miesiącuDzięki nim gdańszczanie mogli poznać mnóstwo ciekawostek o Heweliuszu, znacznie wykraczających poza przytoczoną wcześniej, lakoniczną notkę encyklopedyczną. Podczas rocznicowych pokazów, wykładów czy warsztatów można się było dowiedzieć m.in. gdzie mieszkał i pracował Heweliusz, w jaki sposób prowadził swoje badania, jaki był dokładnie jego wkład w rozwój nauki, a nawet... w jaki sposób warzył piwo.

Warto wspomnieć, że w ramach obchodów został także przypomniany dorobek jego żony, która również prowadziła badania firmamentu, co w realiach XVII wieku było ewenementem.

- Obchody 410. rocznicy urodzin patrona Hevelianum zostały obudowane całorocznym programem atrakcji. Heweliusz prowadził swój profil na facebooku, powstała również strona www.janheweliusz.pl, jako główna platforma komunikacji i przekazywania wiedzy o Gdańszczaninie Tysiąclecia. W każdym miesiącu 2021 r. odbywały się wydarzenia, podczas których można było poznawać Heweliusza jako astronoma, naukowca, konstruktora, browarnika, artysty, rajcy miejskiego i obserwatora kosmosu. Przybliżona została także postać jego drugiej żony, astronomki Elżbiety Koopman - tłumaczy Dorota Ciemna, koordynatorka obchodów.

Nagrody dla 50 laureatówJak przystało na tak szeroko zakrojone obchody, organizatorzy postanowili je zwieńczyć. Mowa o konkursie wiedzy o Heweliuszu, który jest dostępny online pod adresem www.konkurs.janheweliusz.pl.

Każdy może wziąć w nim udział i sprawdzić, jak dobrze poznał historię słynnego gdańszczanina. Zgodnie z regulaminem nie liczy się czas, jaki był potrzebny do zastanowienia się, ale wyłącznie liczba poprawnie udzielonych odpowiedzi.

- Spośród wszystkich uczestników konkursu zostanie wyłonionych 50 laureatów z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. W przypadku remisu decyduje kolejność zgłoszeń. Każdy z laureatów otrzyma komiks "Uczeń Heweliusza" oraz voucher na wystawy Hevelianum, ważny do 30 listopada 2022 r. "Uczeń Heweliusza" to zwycięski komiks w konkursie na album komiksowy o życiu i twórczości gdańskiego astronoma, ogłoszony z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza w 2011 r., wydany we współpracy z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku - zachęca Ciemna.
Jedną z nagród będzie widoczny na zdjęciu komiks "Uczeń Heweliusza".
Jedną z nagród będzie widoczny na zdjęciu komiks "Uczeń Heweliusza". mat. pras.

Termin upływa 23 styczniaOrganizatorzy konkursu czekają na odpowiedzi do niedzieli 23 stycznia. Natomiast ogłoszenie wyników nastąpi w piątek, 28 stycznia, a więc w 411. rocznicę urodzin Jana Heweliusza.

Przypominamy, że materiałów, które pomogą odpowiedzieć na pytania konkursowe, najlepiej szukać na wspomnianym wcześniej profilu facebookowym astronoma oraz poświęconej mu stronie internetowej. Ich uważny czytelnik nie będzie miał żadnych trudności z uzyskaniem kompletu punktów.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (1)

  • a może

    najpierw warto przetłumaczyć chociaż fragmenty jego spuścizny w formie antologii? wszyscy go znają tylko na podstawie obiegowych opinii

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Który spośród legendarnych, często eksploatowanych przez filmowców, średniowiecznych wodzów, stał się inspiracją do budowy Dworu Artusa w Gdańsku?