• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Spotkanie z Olgą Tokarczuk (3 opinie)

Nadbałtyckie Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z OLGĄ TOKARCZUK, autorką powieści "Księgi Jakubowe". Rozmowę poprowadzi Krystyna Chwin.

w każdą środę (do 27.06), godz. 18:30

Gdańsk,
bilety 25 zł

6 maja - 26 listopada 2024, godz. 10:00 - 18:30

Wstęp wolny
"Niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci — Księgi Jakubowe imponują literackim rozmachem,  wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

Księgi Jakubowe to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy."
(Wydawnictwo Literackie)

Olga Tokarczuk - powieściopisarka i eseistka, jedna z najczęściej tłumaczonych i najpoczytniejszych polskich pisarek, laureatka wielu prestiżowych nagród, w tym Literackiej Nagrody Nike 2008 za powieść Bieguni, Nagrody Fundacji im. Kościelskich, Paszportu Polityki i Międzynarodowej Nagrody Vilenica. W 2010 roku Oldze Tokarczuk przyznano Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Pisarka prowadziła warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i zajęcia z twórczego pisania na Uniwersytecie Opolskim. Urodzona w 1962 roku w Sulechowie, ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Wraz z pierwszymi sukcesami literackimi zrezygnowała z pracy jako psychoterapeuta i przeniosła się w Sudety - obecnie mieszka we Wrocławiu. Autorka m.in. takich bestsellerów, jak Prawiek i inne czasy, Dom dzienny, dom nocny, Gra na wielu bębenkach, Ostatnie historie, Bieguni i Prowadź swój pług przez kości umarłych. Na podstawie jej utworów powstają inscenizacje teatralne i scenariusze filmowe.

START: godz. 18:00
WSTĘP: wolny

Opinie (3)

  • (2)

    czy ktoś może potwierdzić moje wrażenie, że prowadzenie spotkania przez panią Ch. było skandalem?

    • 7 0

    • Skandal (1)

      Było mi przykro, że uczestniczyłem w tym żenującym spektaklu. Prowadząca starała się na siłę być gwiazdą spotkania; starała się przyćmić Gościa strojem i uczonością. Dziękuję Pani Tokarczuk, że nie dała się wciągnąć w wątki osobiste, starała się mówić o książce i warsztacie - pomimo wielu prób przerywania narracji. Prowadząca spotkanie interesowała się głupstwami, wykazywała, że przeczytała książkę - w co osobiście wątpię. Nie pozwoliła na pytania z sali (zgodził się na 4 pytania) - a przecież to było spotkanie czytelników z Autorką.
      W czasie spotkania przy podpisywaniu książek powiedziałem Pani Oldze, że nie udało mi się ją zapytać o wpływ Frankistów (i ich potomków) na historię Polski, o wkład w naszą kulturę. Powiedziała, że żałuje iż nie było podobnych pytań i że prześledziła te losy. Mam nadzieję, że napisze o tym gdzieś, a przynajmniej udzieli na ten temat wywiadu. Pani Tokarczuk składam wyrazy szacunku za wielką pracę, za wiedzę i wzruszenia przy lekturze Jej powieści. A Nadbałtyckiemu Centrum Kultury, i sobie, współczuję.

      • 5 0

      • żenujace

        Ze smutkiem zgadzam się z Bezreszty... P. Ch zachowywała się żenująco , nie wiedziałam gdzie wzrok odwrócić ze wstydu po jej pytaniach i komentarzach, na szczęście p. Olga Tokarczuk nie dawała się wciągać w bezsensowne rozważania, wykazała klasę, poczucie humoru i niezależność - wielka wielka osobowość! P. Olgo nie udało mi się powiedzieć tego co chciałam - DZIĘKUJE za wszystkie książki a za Księgi Jakubowe dziękuję z całego serca. To spotkanie z Panią było dla mnie b ważnym przeżyciem.

        • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Główna siedziba Muzeum Narodowego przy ul. Toruńskiej 1 znajduje się w gmachu należących niegdyś do: